Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Göteborg

TM Kök- och Sprutmåleri AB

556981-2497AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,6 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
265 tkr
Årets resultat 2025
157 tkr
Eget kapital 2025
341 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 1,6 mkr1,6 mkr20242024: 1,4 mkr1,4 mkr20232023: 1,5 mkr1,5 mkr20222022: 1,2 mkr1,2 mkr20212021: 1,1 mkr1,1 mkr20202020: 873 tkr873 tkr20192019: 652 tkr652 tkr20182018: 800 tkr800 tkr20172017: 1,0 mkr1,0 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 6431 4331 5091 3081 078876652
Nettoomsättning 1 6431 4271 4891 2201 078873652
Övriga rörelseintäkter 062088040
Rörelsekostnader 1 3781 5081 2081 031982882647
Råvaror och förnödenheter 404263328247218216175
Övriga externa kostnader 725617546537499429356
Personalkostnader 14358028523225318670
Av- och nedskrivningar 20484815125046
Övriga rörelsekostnader 86––––––
Rörelseresultat 265−7530127796−65
Finansiella poster 0111110
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 1212110
Räntekostnader och liknande resultatposter 1101000
Resultat efter finansiella poster 265−7430227896−55
Bokslutsdispositioner −6775−76−70–––
Förändring av periodiseringsfonder −6775−76−70–––
Resultat före skatt 198122620996−55
Skatt på årets resultat 411474319––
Årets resultat 157017916677−55

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 563520706540325150164
Anläggningstillgångar 3211816621448054
Materiella anläggningstillgångar 3211816621448054
Maskiner och andra tekniska anläggningar ––00006
Inventarier, verktyg och installationer 3211816621448047
Omsättningstillgångar 531402540326277150110
Varulager m.m. –––00613
Färdiga varor och handelsvaror –––0060
Förskott till leverantörer ––––0013
Kortfristiga fordringar 3251931781951627896
Kundfordringar 239131121177993537
Upparbetad men ej fakturerad intäkt ––––0036
Övriga fordringar 623029040239
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 24322818232013
Kassa och bank 206209363132115662
EGET KAPITAL OCH SKULDER 563520706540325150164
Eget kapital 341284434355189112117
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 2912343843051396267
Balanserat resultat 134234205139626762
Årets resultat 157017916677−55
Obeskattade reserver 1377114570–––
Periodiseringsfonder 1377114570–––
Långfristiga skulder –001500
Övriga skulder –001500
Kortfristiga skulder 851651271151303847
Leverantörsskulder 645002900
Skatteskulder –049232120
Övriga skulder 18234517163628
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 6197337465019

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 12010015010000–
Annan föreslagen utdelning 120100150––––
Medel att disponera ––––13962–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Corona-effekten har varit positiv för bolaget då fler har fått tid till att göra om i hemmet vilket har lett till en ökad förfrågan av våra tjänster under 2020.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 100241241241240180215
Årets inköp 40––260––
Försäljningar och utrangeringar 181––––35–
Ackumulerade avskrivningar 681237527192180167
Årets avskrivningar 204848–1212–
Återförda avskrivningar 75––164–––

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 0292940
Försäljningar och utrangeringar 29–11–
Ackumulerade avskrivningar 0292934
Återförda avskrivningar 29–5–

Om bolaget

Adress
MANUFAKTURGATAN 2, 417 07 GÖTEBORG
Registrerat
2014-09-01
Bransch
Måleriarbeten

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva kök-sprutmålningsarbete samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5004-1581
Tm Kök- Och Sprutmåleri AB
kontrollerat 2026-10-12

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-01-17
Programvara
Årsredovisning Online

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver kök-sprutmålningsarbete samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget har sitt säte i Göteborg.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202581 kB Öppna
202481 kB Öppna
202381 kB Öppna
202281 kB Öppna
202180 kB Öppna
202081 kB Öppna