Start › Stockholms län › Sundbyberg
Tulemarken Invest AB
Utveckling11 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | 0 | 140 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | 0 | 140 |
| Rörelsekostnader | 11 | 5 | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 0 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 11 | 5 | – | – | – | 0 | 1 | 1 | 0 | 18 |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | – | – | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −11 | −5 | – | – | – | 0 | −1 | −1 | 0 | 122 |
| Finansiella poster | 453 | 326 | 678 | 2 577 | 12 | 6 | 1 462 | 1 105 | 1 300 | 392 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 320 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | 0 | 664 | 2 575 | – | 0 | 1 456 | 1 105 | 1 300 | 500 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 450 | – | 0 | 2 | 0 | −1 | – | – | – | – |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 6 | 14 | 0 | 12 | 6 | 6 | – | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 0 | 108 |
| Resultat efter finansiella poster | 442 | 321 | 678 | 2 577 | 12 | 6 | 1 462 | 1 104 | 1 300 | 514 |
| Resultat före skatt | 442 | 321 | 678 | 2 577 | 12 | 6 | 1 462 | 1 104 | 1 300 | 514 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 3 | 0 | 3 | 1 | 1 | – | – | – |
| Årets resultat | 442 | 321 | 674 | 2 577 | 8 | 4 | 1 461 | 1 104 | 1 300 | 514 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 6 717 | 6 716 | 6 716 | 6 342 | 4 292 | 4 282 | 4 276 | 3 048 | 2 187 | 1 424 |
| Anläggningstillgångar | 5 751 | 5 751 | 5 559 | 4 259 | 3 432 | 2 877 | 2 157 | 1 832 | 1 657 | 1 257 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 751 | 5 751 | 5 559 | 4 259 | 3 432 | 2 877 | 2 157 | 1 832 | 1 657 | 1 257 |
| Andelar i koncernföretag | 1 257 | 1 257 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | – | – | – | – | – | – | – | 1 257 | 1 257 | 1 257 |
| Andra långfristiga fordringar | 4 495 | 4 495 | 4 303 | 3 003 | 2 175 | 1 620 | 900 | 575 | 400 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 965 | 964 | 1 156 | 2 083 | 860 | 1 405 | 2 119 | 1 216 | 530 | 167 |
| Kortfristiga fordringar | 8 | 4 | 1 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga fordringar | 8 | 4 | 1 | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga placeringar | 758 | 758 | 758 | 658 | 766 | 1 049 | 1 150 | 200 | 200 | 0 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 758 | 758 | 758 | 658 | 766 | 1 049 | 1 150 | 200 | 200 | 0 |
| Kassa och bank | 200 | 203 | 397 | 1 422 | 93 | 354 | 969 | 1 016 | 330 | 167 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 717 | 6 716 | 6 716 | 6 342 | 4 292 | 4 282 | 4 276 | 3 048 | 2 187 | 1 424 |
| Eget kapital | 6 717 | 6 716 | 6 715 | 6 339 | 4 288 | 4 280 | 4 275 | 3 048 | 2 187 | 1 393 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 6 667 | 6 666 | 6 665 | 6 289 | 4 238 | 4 230 | 4 225 | 2 998 | 2 137 | 1 343 |
| Balanserat resultat | 6 225 | 6 345 | 5 991 | 3 712 | 4 230 | 4 225 | 2 764 | 1 894 | 838 | 829 |
| Årets resultat | 442 | 321 | 674 | 2 577 | 8 | 4 | 1 461 | 1 104 | 1 300 | 514 |
| Kortfristiga skulder | – | 0 | 1 | 4 | 4 | 2 | 1 | – | 0 | 31 |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 4 | 4 | 2 | 1 | – | – | – |
| Övriga skulder | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 31 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 161 | 441 | 320 | 298 | 526 | – | – | 234 | 243 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 6 289 | 4 238 | 4 230 | 4 225 | 2 998 | 2 137 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
När denna årsredovising upprättas pågår samtidigt en samällsspirdning av ett coronavirus som orsakar den allvarliga sjukdomen Covid-19. Styrelsen har särskilt beaktat hur effekten av Covid-19 utbrottet påverkar/kan komma att påverka bolagets utveckling och framtida utveckling. Stytrelsen bedömer att utbrottet kan komma att ha en negativ effekt på bolagets resultat på den nya året, men kan inte säga i vilken utsträckning. Styrelsen förljer aktvt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 257 | 1 257 | 1 257 | 1 257 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 | – | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 4 495 | 4 495 | 4 303 |
| Årets inköp | – | 192 | – |
Om bolaget
- Adress
- GÖTGATAN 14 3 TR., 172 30 SUNDBYBERG
- Registrerat
- 2014-08-28
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska investera i och inneha hel- och delägda verksamheter, fastigheter och andra typer av materiella eller finansiella tillgångar, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även utföra konsultverksamhet avseende företags- organisation, samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-24
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Tulemarken Invest ABs verksamhet är att investera i och inneha hel- och delägda verksamheter, fastigheter och andra typer av materiella eller finansiella tillgångar, och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även utföra konsultverksamhet avseende företags organisation, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag men upprättar ingen koncernredovisning med hänvisning till undantaget för mindre koncerner, ÅRL, 7 3 §.Bolaget har sitt säte i Sundbyberg.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.
| År | Storlek | |
|---|---|---|
| 2025 | 155 kB | Öppna |
| 2024 | 155 kB | Öppna |
| 2023 | 240 kB | Öppna |
| 2022 | 239 kB | Öppna |
| 2021 | 239 kB | Öppna |
| 2020 | 239 kB | Öppna |
| 2019 | 240 kB | Öppna |
| 2018 | 238 kB | Öppna |
| 2017 | 8 kB | Öppna |
Dokumenterade koncernrelationerur årsredovisningarna
Uppgifterna gäller den angivna rapportperioden och beskriver inte säkert dagens ägande.
Direkta dotterföretag
-
Footrint Partners AB
Visa källuppgift
la eller finansiella tillgångar, och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även utföra konsultverksamhet avseende företags organisation, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till Footrint Partners AB. Bolaget upprättar ingen koncernredovisning med hänvisning till undantaget för mindre koncerner, ÅRL, 7 3 §. Företaget har sitt säte i Sundbyberg.
-
Footrint Partners AB
Visa källuppgift
la eller finansiella tillgångar, och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även utföra konsultverksamhet avseende företags organisation, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till Footrint Partners AB. Bolaget upprättar ingen koncernredovisning med hänvisning till undantaget för mindre koncerner, ÅRL, 7 3 §. Företaget har sitt säte i Sundbyberg.
-
Footrint Partners AB
Visa källuppgift
la eller finansiella tillgångar, och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även utföra konsultverksamhet avseende företags organisation, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till Footrint Partners AB. Bolaget upprättar ingen koncernredovisning med hänvisning till undantaget för mindre koncerner, ÅRL, 7 3 §. Företaget har sitt säte i Sundbyberg.
-
Footrint Partners AB
Visa källuppgift
la eller finansiella tillgångar, och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även utföra konsultverksamhet avseende företags organisation, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till Footrint Partners AB. Bolaget upprättar ingen koncernredovisning med hänvisning till undantaget för mindre koncerner, ÅRL, 7 3 §. Företaget har sitt säte i Sundbyberg.
-
Footrint Partners AB
Visa källuppgift
la eller finansiella tillgångar, och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även utföra konsultverksamhet avseende företags organisation, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till Footrint Partners AB. Bolaget upprättar ingen koncernredovisning med hänvisning till undantaget för mindre koncerner, ÅRL, 7 3 §. Företaget har sitt säte i Sundbyberg kommun, Stockholms län.
Visa fler relationer
-
Footrint Partners AB
Visa källuppgift
la eller finansiella tillgångar, och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även utföra konsultverksamhet avseende företags organisation, samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är moderbolag till Footrint Partners AB. Bolaget upprättar ingen koncernredovisning med hänvisning till undantaget för mindre koncerner, ÅRL, 7 3 §. Företaget har sitt säte i Stockholms län, Sundbyberg kommun.