Start › Stockholms län › Johanneshov
Trend Limo i Stockholm AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 468 | 3 104 | 3 252 | 3 637 | 5 962 | 7 003 | 7 277 | 5 160 |
| Nettoomsättning | 3 468 | 2 904 | 3 055 | 3 061 | 5 539 | 6 284 | 7 224 | 5 160 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 200 | 197 | 577 | 423 | 719 | 53 | 0 |
| Rörelsekostnader | 3 394 | 2 982 | 2 862 | 3 680 | 6 039 | 6 328 | 7 101 | 5 110 |
| Råvaror och förnödenheter | 893 | 827 | 638 | 1 093 | 1 988 | 1 439 | 2 385 | 1 104 |
| Övriga externa kostnader | 712 | 665 | 619 | 566 | 1 468 | 1 687 | 1 967 | 728 |
| Personalkostnader | 1 474 | 1 165 | 1 342 | 1 539 | 2 164 | 2 651 | 2 187 | 2 918 |
| Av- och nedskrivningar | 314 | 325 | 232 | 444 | 419 | 552 | 325 | 361 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 32 | 38 | – | 0 | 236 | 0 |
| Rörelseresultat | 74 | 122 | 391 | −43 | −78 | 675 | 176 | 50 |
| Finansiella poster | −49 | −47 | −14 | −24 | −39 | −16 | −31 | −5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | – | – | – | 0 | 16 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 49 | 47 | 14 | 24 | 39 | 32 | 31 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 25 | 75 | 377 | −67 | −117 | 659 | 145 | 45 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 100 | 164 | −165 | −34 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | 0 | 100 | 99 | −165 | −34 | 0 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | – | 0 | 65 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 25 | 75 | 377 | 33 | 47 | 494 | 111 | 45 |
| Skatt på årets resultat | 7 | 17 | 78 | 12 | 10 | 109 | 25 | 10 |
| Årets resultat | 17 | 58 | 299 | 21 | 37 | 386 | 86 | 35 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 445 | 1 734 | 2 480 | 2 602 | 1 920 | 2 044 | 1 717 | 1 884 |
| Anläggningstillgångar | 1 095 | 1 069 | 928 | 1 363 | 1 034 | 1 222 | 643 | 979 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 095 | 1 069 | 928 | 1 363 | 1 034 | 1 222 | 643 | 979 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 095 | 1 069 | 928 | 1 363 | 1 034 | 1 222 | 643 | 979 |
| Omsättningstillgångar | 350 | 666 | 1 552 | 1 239 | 886 | 822 | 1 074 | 905 |
| Kortfristiga fordringar | 135 | 115 | 984 | 747 | 488 | 281 | 315 | 247 |
| Kundfordringar | 84 | 81 | 345 | 174 | 382 | 314 | 333 | 244 |
| Övriga fordringar | 51 | 34 | 208 | 143 | 105 | −33 | −18 | 3 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 430 | 430 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 215 | 550 | 568 | 491 | 398 | 541 | 759 | 658 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 445 | 1 734 | 2 480 | 2 602 | 1 920 | 2 044 | 1 717 | 1 884 |
| Eget kapital | 1 026 | 1 009 | 951 | 652 | 630 | 593 | 208 | 122 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 976 | 959 | 901 | 602 | 580 | 543 | 158 | 72 |
| Överkursfond | – | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 959 | 901 | 602 | 580 | 543 | 158 | 72 | 37 |
| Årets resultat | 17 | 58 | 299 | 21 | 37 | 386 | 86 | 35 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 100 | 264 | 100 | 65 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 100 | 199 | 34 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | – | – | 0 | 65 | 65 | 65 |
| Långfristiga skulder | 247 | 647 | 1 249 | 1 305 | 1 032 | 755 | 563 | 740 |
| Övriga skulder | 247 | 647 | 1 249 | 1 305 | 1 032 | 755 | 563 | 740 |
| Kortfristiga skulder | 171 | 78 | 280 | 644 | 158 | 431 | 847 | 956 |
| Leverantörsskulder | 6 | 6 | 99 | 42 | – | – | 0 | 62 |
| Övriga skulder | 47 | 35 | 57 | 602 | 106 | 189 | 514 | 569 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 117 | 37 | 125 | 0 | 52 | 242 | 332 | 325 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 602 | 580 | 543 | 158 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-08-31 | 2024-08-31 | 2023-08-31 | 2022-08-31 | 2021-08-31 | 2020-08-31 | 2019-08-31 | 2018-08-31 | 2017-08-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 966 | 1 626 | 1 160 | 2 729 | 2 095 | 1 745 | 1 627 | 1 806 | 1 313 |
| Årets inköp | 340 | 466 | 1 160 | 866 | 350 | 1 131 | 382 | 493 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | 2 729 | 232 | – | – | 560 | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 871 | 557 | 232 | 0 | 1 061 | 642 | 984 | 827 | 466 |
| Årets avskrivningar | 314 | 325 | 232 | 444 | 419 | 552 | 325 | 361 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | 139 | – | – | 168 | – | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | – | – | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- AXVALLSVÄGEN 52, 121 50 JOHANNESHOV
- Registrerat
- 2014-08-26
- Bransch
- Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
Verksamhet enligt registret
Bud, persontransport, limousineservice, bilservice och bilvård.
Bankgironummer
- 563-7731
- Trend Limo i Stockholm AB
kontrollerat 2026-10-12
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-06
- Annonser totalt
- 8
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2022-02-24
- Senaste annonsen
- 2025-11-20
Annonser per år
| År | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Annonser | 3 | 1 | 3 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-03-31
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm bedriver taxiverksamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.