Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Skene

Skoglunds Måleri AB

556980-5780AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
2,8 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
504 tkr
Årets resultat 2025
419 tkr
Eget kapital 2025
1,2 mkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 2,8 mkr2,8 mkr20242024: 2,3 mkr2,3 mkr20232023: 2,4 mkr2,4 mkr20222022: 2,2 mkr2,2 mkr20212021: 1,9 mkr1,9 mkr20202020: 2,3 mkr2,3 mkr20192019: 1,9 mkr1,9 mkr20182018: 1,8 mkr1,8 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2 9222 3022 3732 2181 9302 331
Nettoomsättning 2 7792 3002 3732 2171 9182 330
Övriga rörelseintäkter 142201121
Rörelsekostnader 2 5202 1552 1602 1181 8592 033
Handelsvaror 1 2319261 036864750961
Övriga externa kostnader 396331311351339321
Personalkostnader 893858806896763744
Av- och nedskrivningar 188887
Övriga rörelsekostnader 032––––
Rörelseresultat 40114721310071299
Finansiella poster 1031075510
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar 100–––––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 31075510
Räntekostnader och liknande resultatposter 000000
Resultat efter finansiella poster 50415722010576308
Bokslutsdispositioner ––04535−5
Förändring av periodiseringsfonder ––040350
Förändring av överavskrivningar ––050−5
Resultat före skatt 504157220150111304
Skatt på årets resultat 853245312365
Årets resultat 41912517511988239

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 1 3379909348667601 204
Anläggningstillgångar 20148226303311419
Materiella anläggningstillgångar 019162432
Inventarier, verktyg och installationer 019162432
Finansiella anläggningstillgångar 20147217287287387
Andelar i intresseföretag 202020202020
Fordringar hos intresseföretag 0127197267267367
Omsättningstillgångar 1 317842708563449786
Varulager m.m. 151515151515
Råvaror och förnödenheter 151515151515
Kortfristiga fordringar 40638938304126126
Kundfordringar 20433302571150
Övriga fordringar 38261326108
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 16530252010467
Kassa och bank 895438655244308645
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 3379909348667601 204
Eget kapital 1 164845720645526939
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 1 114795670595476889
Balanserat resultat 695670495476389650
Årets resultat 41912517511988239
Obeskattade reserver –––04580
Periodiseringsfonder –––04075
Ackumulerade överavskrivningar –––055
Kortfristiga skulder 173146214221189186
Leverantörsskulder 342553
Skatteskulder 27–––026
Övriga skulder 9594163168136109
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 484848484848

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag 200100–100––
Medel att disponera ––––476–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Kommentar till vinstdispositionen

Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen skall betalas.

Källfält: se-gen-base:DispositionerVinstForlustKommentar

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andelar i intresseföretag

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-31
Anskaffningsvärde 202020202020

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-12-312024-12-312023-12-312022-12-312021-12-312020-12-312019-12-31
Anskaffningsvärde 3939393939390
Årets inköp 02570–039–
Försäljningar och utrangeringar 02570––––
Ackumulerade avskrivningar 393830221570
Årets avskrivningar 188887–

Om bolaget

Adress
GAMLA GÖTEBORGSVÄGEN 21, 511 63 SKENE
Registrerat
2014-08-25
Bransch
Måleriarbeten

Verksamhet enligt registret

Föremålet för bolagets verksamhet är måleri- och byggverksamhet och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

5800-5554
Skoglunds Måleri AB
kontrollerat 2026-10-12

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Marks kommun
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-03-10
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver måleri och försäljning av måleriprodukter. Företaget har sitt säte i Marks kommun .

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202510 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20229 kB Öppna
20219 kB Öppna