Wallenstam Hagby Österåker AB
556980-42961 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Hagby Österåker AB
Organisationsnummer:
556980-4296
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Hagby Österåker AB
556980-42962 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger och förvaltar fastigheten Hagby 1:98 i Österåker kommun. Företaget är ett helägt dotterbolag till Wallenstam Fastigheter 235 AB, org.nr 559083-5434. Under året har bolag bytt ägare från Österåker Golf AB, org.nr 556315-4227 till nuvarande ägare.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
|
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -1 | -4 | 0 | 0 |
| Soliditet (%) | | 53,5 | 99,7 | 75,0 | 75,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | -6 324 | 114 | 43 790 |
| Balanseras i ny räkning | | 114 | -114 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 8 000 | | 8 000 |
| Årets resultat | | | -1 199 | -1 199 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 790 | -1 199 | 50 591 |
Wallenstam Hagby Österåker AB
556980-42963 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 1 790 | | | |
| Årets resultat | | -1 199 | | | |
| Summa | | 591 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 500 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 91 | | | |
| Summa | | 591 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Hagby Österåker AB
556980-42964 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -835 | -3 541 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -835 | -3 541 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -835 | -3 541 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -364 | -12 |
| Summa finansiella poster | | | | -364 | -12 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 199 | -3 553 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 0 | 3 667 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | 3 667 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -1 199 | 114 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -1 199 | 114 |
Wallenstam Hagby Österåker AB
556980-42965 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 94 650 | 13 980 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 94 650 | 13 980 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 94 650 | 13 980 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 0 | 3 667 |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 29 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 0 | 3 696 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 0 | 26 247 |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 26 247 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 29 943 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 94 650 | 43 923 |
Wallenstam Hagby Österåker AB
556980-42966 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 1 790 | -6 324 |
| Årets resultat | | | | -1 199 | 114 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 591 | -6 210 |
| Summa eget kapital | | | | 50 591 | 43 790 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 43 974 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 43 974 | 0 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 85 | 42 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 0 | 91 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 85 | 133 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 94 650 | 43 923 |
| | | | | |
Wallenstam Hagby Österåker AB
556980-42967 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg. |
|
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 - 2020-12-31 | 2019-01-01 - 2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -363 | 0 |
|
| | | | | |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 13 980 | 13 980 |
| Inköp | | | | 80 670 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 94 650 | 13 980 |
| | | | | |
| Utgående avskrivningar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 94 650 | 13 980 |
|
| | | | | |