Genomsyn

Start › Jämtlands län › Hammarstrand

Erson Skog & Mark AB

556978-2625AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-08-01 – 2025-07-31

Omsättning 2025
1,1 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
364 tkr
Årets resultat 2025
91 tkr
Eget kapital 2025
607 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 1,1 mkr1,1 mkr20242024: 842 tkr842 tkr20232023: 1,1 mkr1,1 mkr20222022: 911 tkr911 tkr20212021: 651 tkr651 tkr20202020: 727 tkr727 tkr20192019: 643 tkr643 tkr20182018: 1,0 mkr1,0 mkr20172017: 1,3 mkr1,3 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 0768421 1239111 000727853
Nettoomsättning 1 0598421 123911651727643
Övriga rörelseintäkter 17––03490210
Rörelsekostnader 7117481 0221 063785781670
Råvaror och förnödenheter 266450749645301282243
Övriga externa kostnader 80616946104101138
Personalkostnader 2301157321923320496
Av- och nedskrivningar 134122131153146193193
Rörelseresultat 36594101−152216−54183
Finansiella poster −1−8−9−5−5−1−8
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 2200000
Räntekostnader och liknande resultatposter 21095519
Resultat efter finansiella poster 3648692−157210−54175
Bokslutsdispositioner −250–0168−10055−123
Förändring av överavskrivningar 250–0168−10055−123
Resultat före skatt 114869211110152
Skatt på årets resultat 24141922400
Årets resultat 917273987052

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 1 4281 3311 1801 3701 414877926
Anläggningstillgångar 555689748759826223417
Materiella anläggningstillgångar 555689748759826223417
Inventarier, verktyg och installationer 555689748759826223417
Omsättningstillgångar 873643432611587654509
Kortfristiga fordringar 5722521203971908760
Kundfordringar 5364764343132201
Övriga fordringar 36615655596860
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0144–––––
Kassa och bank 302391312214397567449
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 4281 3311 1801 3701 414877926
Eget kapital 607517445372363276276
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Ej registrerat aktiekapital ––––000
Uppskrivningsfond ––––000
Reservfond ––––000
Fritt eget kapital 557467395322313226226
Överkursfond ––––000
Balanserat resultat 467395322313226226174
Årets resultat 917273987052
Obeskattade reserver 250––016868123
Ackumulerade överavskrivningar 250––016868123
Långfristiga skulder 461650668723782423421
Skulder till kreditinstitut 0185235295355––
Övriga skulder 461465433428427423421
Kortfristiga skulder 11016467275101110106
Leverantörsskulder 131083199602696
Skatteskulder 2––––––
Övriga skulder 9052597129750
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 555512910

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 000––––
Medel att disponera –––322313226–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-07-312024-07-312023-07-312022-07-312021-07-312020-07-312019-07-312018-07-31
Anskaffningsvärde 1 5851 5851 5221 4021 3179679671 917
Årets inköp –6212086800–––
Försäljningar och utrangeringar ––––450–950–
Ackumulerade avskrivningar 1 030896774644491744550747
Årets avskrivningar 134122131153146193193–
Återförda avskrivningar ––––399–390–

Om bolaget

Adress
KROKVÅG 275, 844 91 HAMMARSTRAND
Registrerat
2014-07-28
Bransch
Drivning

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska bedriva entreprenadverksamhet inom skogs- och lantbruksbranscherna, som avverkning, skotning av virke, samt övrig skogsvård, samt även uthyrning av personal. Bolaget bedriver även tillsyn och jourverksamhet inom kraftverksnäringen. Förvaltning av fast och lös egendom.

Bankgironummer

561-8830
Erson Skog och Mark AB
kontrollerat 2026-10-12

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-09-03
Programvara
Visma Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Ragunda kommun registrerades år 2014 och bedriver sedan dess entreprenadverksamhet inom skogs- och lantbruksbranscherna. Företaget bedriver även tillsyn och jourverksamhet inom kraftverksbranschen.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
20259 kB Öppna
20249 kB Öppna
20239 kB Öppna
20228 kB Öppna
20219 kB Öppna
20208 kB Öppna