Hawkear AB
556978-20211 (7)
Årsredovisning
Hawkear AB
Organisationsnummer:
556978-2021
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-01-06.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Hawkear AB
556978-20212 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| 2019 har systemarbete utförts åt Aptiv. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| 1 Mars 2019 övergick uppdraget åt Aptiv till en tillsvidareanställning. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 270 532 | 1 091 579 | 1 122 928 | 1 038 598 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 133 919 | 428 678 | 453 902 | 582 130 |
| Soliditet (%) | | 82 | 70 | 69 | 73 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 165 673 | 250 185 | 465 858 |
| Utdelning | | -169 125 | | -169 125 |
| Balanseras i ny räkning | | 250 185 | -250 185 | |
| Årets resultat | | | 77 892 | 77 892 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 246 733 | 77 892 | 374 625 |
Hawkear AB
556978-20213 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 246 733 | | | |
| Årets resultat | | 77 892 | | | |
| Summa | | 324 625 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 324 625 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 0 | | | |
| Summa | | 324 625 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Med hänvisning till ovanstående och vad som övrigt kommit till styrelsens kännedom är det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Hawkear AB
556978-20214 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 270 532 | 1 091 579 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 270 532 | 1 091 579 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -18 561 | -23 123 |
| Personalkostnader | | | 2 | -118 052 | -639 588 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -136 613 | -662 711 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 133 919 | 428 868 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 0 | -190 |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | -190 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 133 919 | 428 678 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | | -34 122 | -107 526 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -34 122 | -107 526 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 99 797 | 321 152 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -21 905 | -70 967 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 77 892 | 250 185 |
Hawkear AB
556978-20215 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | | 130 000 | 130 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 130 000 | 130 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 130 000 | 130 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 0 | 383 994 |
| Övriga fordringar | | | | 3 222 | 2 987 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 20 000 | 10 000 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 23 222 | 396 981 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 819 284 | 701 523 |
| Summa kassa och bank | | | | 819 284 | 701 523 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 842 506 | 1 098 504 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 972 506 | 1 228 504 |
Hawkear AB
556978-20216 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 246 733 | 165 673 |
| Årets resultat | | | | 77 892 | 250 185 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 324 625 | 415 858 |
| Summa eget kapital | | | | 374 625 | 465 858 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | | 537 660 | 503 538 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 537 660 | 503 538 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Övriga avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | | | | 130 000 | 0 |
| Övriga avsättningar | | | | 0 | 130 000 |
| Summa avsättningar | | | | 130 000 | 130 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | -77 034 | -18 970 |
| Övriga skulder | | | | 7 255 | 148 078 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | -69 779 | 129 108 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 972 506 | 1 228 504 |
| | | | | |
Hawkear AB
556978-20217 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisningsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre aktiebolag. |
|
| Tjänste- och entreprenaduppdrag |
| Företaget intäktsredovisar tjänsteuppdrag/entreprenaduppdrag på löpande räkning genom att inkomsten redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas. |
|
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |