Start › Stockholms län › Solna
HMRC Stockholm AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 904 | 6 317 | 6 541 |
| Nettoomsättning | 4 904 | 6 285 | 6 423 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 32 | 117 |
| Rörelsekostnader | 9 300 | 6 117 | 6 913 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 | – | – |
| Handelsvaror | 314 | 1 045 | 662 |
| Övriga externa kostnader | 5 806 | 2 132 | 2 690 |
| Personalkostnader | 1 782 | 2 504 | 3 125 |
| Av- och nedskrivningar | 1 396 | 436 | 436 |
| Rörelseresultat | −4 396 | 200 | −372 |
| Finansiella poster | −24 | −208 | −108 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 24 | 208 | 108 |
| Resultat efter finansiella poster | −4 420 | −7 | −480 |
| Resultat före skatt | −4 420 | −7 | −480 |
| Årets resultat | −4 420 | −7 | −480 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 3 114 | 5 613 | 5 511 |
| Anläggningstillgångar | 1 037 | 1 926 | 2 362 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 69 | 253 | 390 |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 69 | 253 | 390 |
| Materiella anläggningstillgångar | 968 | 1 673 | 1 972 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 209 | 390 | 614 |
| Förbättringsutgifter på annans fastighet | 759 | 1 283 | 1 358 |
| Omsättningstillgångar | 2 077 | 3 687 | 3 149 |
| Varulager m.m. | 953 | 1 027 | 953 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 953 | 1 027 | 953 |
| Kortfristiga fordringar | 1 064 | 1 648 | 1 394 |
| Kundfordringar | 1 112 | 1 170 | 808 |
| Övriga fordringar | −56 | 31 | 161 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 8 | 447 | 424 |
| Kassa och bank | 60 | 1 013 | 801 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 114 | 5 613 | 5 511 |
| Eget kapital | −3 642 | 195 | 203 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −3 692 | 145 | 153 |
| Balanserat resultat | 728 | −1 347 | −867 |
| Årets resultat | −4 420 | −7 | −480 |
| Långfristiga skulder | 4 023 | 942 | 1 429 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 518 | 942 | 1 429 |
| Skulder till koncernföretag | −7 | – | – |
| Övriga skulder | 2 512 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 734 | 4 476 | 3 879 |
| Leverantörsskulder | 1 932 | 2 190 | 2 251 |
| Skulder till koncernföretag | – | 457 | 0 |
| Skatteskulder | −39 | – | – |
| Övriga skulder | −275 | 1 532 | 1 402 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 116 | 296 | 227 |
| Ställda säkerheter | – | 1 700 | 1 700 |
| Företagsinteckningar | – | 1 700 | 1 700 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −3 692 | 145 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 498 | 1 498 | 1 498 | 1 498 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 215 | 140 | 65 |
| Årets avskrivningar | 599 | 75 | 75 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 188 | 1 188 | 1 188 | 1 118 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 727 | 504 | 280 |
| Årets avskrivningar | 475 | 224 | 224 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 689 | 689 | 689 | 689 |
| Ackumulerade avskrivningar | – | 436 | 298 | 161 |
| Årets avskrivningar | 321 | 138 | 138 | – |
Om bolaget
- Adress
- Armégatan 36F, 171 71 SOLNA
- Registrerat
- 2014-07-16
Verksamhet enligt registret
Bolagets verksamhet skall vara att bedriva café- och restaurangrörelse, bagerirörelse, nöjesverksamhet, samt idka därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-07-26
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom café- och restaurangrörelse, bagerirörelse, nöjesverksamhet, samt idkar därmed förenlig verksamhet. . Företaget har sitt säte i Stockholm.
Väsentliga händelser
Under 2019 har en stor del av bokföringen som inte varut korrekt upprättats justerats (gäller till stor del bl.a. för räkenskapsåren före 2019). Detta har i stor grad påverkat resultatet och balansen för 2019.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.