Wallenstam Fastigheter 114 AB
556975-55711 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 114 AB
Organisationsnummer:
556975-5571
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 114 AB
556975-55712 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget verksamhet omfattar att förvalta lös och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Inga anställda har funnits under året och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Fastigheter 124 AB, org.nr 556998-5608.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 62 | -15 163 | -300 | -261 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 99,3 | 0,0 | 0,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 11 930 061 | -240 176 | 11 739 885 |
| Utdelning | | -11 689 800 | | -11 689 800 |
| Balanseras i ny räkning | | -240 176 | 240 176 | 0 |
| Årets resultat | | | 63 274 | 63 274 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 85 | 63 274 | 113 359 |
Wallenstam Fastigheter 114 AB
556975-55713 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 85 | | | |
| Årets resultat | | 63 274 | | | |
| Summa | | 63 359 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 63 300 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 59 | | | |
| Summa | | 63 359 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 114 AB
556975-55714 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Övriga rörelsekostnader | | | | 0 | -14 900 769 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -14 902 269 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -14 902 269 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 63 273 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | 0 | -260 870 |
| Summa finansiella poster | | | | 63 274 | -260 870 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 61 774 | -15 163 139 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 14 922 963 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 14 922 963 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 63 274 | -240 176 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 63 274 | -240 176 |
Wallenstam Fastigheter 114 AB
556975-55715 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | 5 | 0 | 78 911 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 78 911 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 111 858 | 11 738 385 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 111 858 | 11 738 385 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 111 858 | 11 817 296 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 1 501 | 1 500 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 501 | 1 500 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 501 | 1 500 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 113 359 | 11 818 796 |
Wallenstam Fastigheter 114 AB
556975-55716 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 85 | 11 930 061 |
| Årets resultat | | | | 63 274 | -240 176 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 63 359 | 11 689 885 |
| Summa eget kapital | | | | 113 359 | 11 739 885 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 0 | 78 911 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 0 | 78 911 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 113 359 | 11 818 796 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 114 AB
556975-55717 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 63 273 | 0 |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -240 176 |
| Not 5. Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 78 911 | 14 900 769 |
| Nedlagda utgifter | | | | 0 | 78 911 |
| Försäljningar/utrangeringar | | | | 0 | -14 900 769 |
| Omklassificeringar | | | | -78 911 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 78 911 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 114 AB
556975-55718 (8)
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 11 738 385 | -14 851 608 |
| Tillkommande fordringar | | | | 64 023 | 26 857 394 |
| Reglerade fordringar | | | | -11 690 550 | -267 401 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 111 858 | 11 738 385 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 111 858 | 11 738 385 |