RCI RoboCraft Innovation AB

556973-8122

Årsredovisning för räkenskapsåret
2019-01-01 - 2019-12-31

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning.

Samtliga belopp är angivna i hela kronor.

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-06-19. Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Förvaltningsberättelse

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Bolaget ska bedriva konsultverksamhet , utveckling, tillverkning och försäljning av mjukvara, elektronik för inbyggda system, styr-, mät- och robotsystem samt andra härmed förenliga verksamheter.

Bolaget har sitt säte i Huddinge,Stockholms län.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under 2019 har konsultuppdragen mot Veoneer (flera dotterbolag), Tensec AB och Autoliv Research AB fortsatt. Viktigaste kunder har under året Veonner varit.

Framförallt Veoneer är i en expansiv fas vad gäller utveckling och testverksamhet för autonoma system. Det ger goda möjligheter för framtiden. Autoliv utgör en mindre del men med återkommande uppdrag. Tensec AB har haft ett mellanår i väntan på nya beställningar, men framtiden ser lovande ut.

Flerårsöversikt

2019-01-01
- 2019-12-31
2018-01-01
- 2018-12-31
2017-01-01
- 2017-12-31
2016-01-01
- 2016-12-31
Nettoomsättning 1 143 977 1 041 026 1 485 064 1 255 119
Resultat efter finansiella poster 146 443 86 115 545 139 207 443
Soliditet (%) 83 83 80 70

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
Vid årets ingång 50 000 630 379 47 164 727 543
Utdelning -125 000 -125 000
Balanseras i ny räkning 47 164 -47 164 0
Årets resultat 121 889 121 889
Vid årets utgång 50 000 552 543 121 889 724 432

Resultatdisposition

Styrelsen och VD föreslår att till förfogande stående medel

Balanserat resultat 552 543
Årets resultat 121 889
Summa 674 432

Disponeras enligt följande

Utdelas till aktieägare 0
Balanseras i ny räkning 674 432
Summa 674 432

Resultaträkning

Not
1
2019-01-01
- 2019-12-31
2018-01-01
- 2018-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 1 143 977 1 041 026
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 143 977 1 041 026
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -12 091 -8 523
Övriga externa kostnader -239 858 -200 586
Personalkostnader 2 -693 817 -694 548
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -50 495 -50 495
Summa rörelsekostnader -996 261 -954 152
Rörelseresultat 147 716 86 874
Finansiella poster
Räntekostnader och liknande resultatposter -1 273 -759
Summa finansiella poster -1 273 -759
Resultat efter finansiella poster 146 443 86 115
Bokslutsdispositioner
Förändring av periodiseringsfonder 10 000 -25 000
Summa bokslutsdispositioner 10 000 -25 000
Resultat före skatt 156 443 61 115
Skatter
Skatt på årets resultat -34 554 -13 950
Årets resultat 121 889 47 165

Balansräkning

Not
1
2019-12-31 2018-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 12 624 63 119
Summa materiella anläggningstillgångar 12 624 63 119
Summa anläggningstillgångar 12 624 63 119
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 269 494 317 738
Övriga fordringar 186 787 103 338
Summa kortfristiga fordringar 456 281 421 076
Kassa och bank
Kassa och bank 763 444 757 294
Summa kassa och bank 763 444 757 294
Summa omsättningstillgångar 1 219 725 1 178 370
Summa tillgångar 1 232 349 1 241 489

Balansräkning

Not
1
2019-12-31 2018-12-31
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital (antal aktier: 100) 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 552 543 630 379
Årets resultat 121 889 47 165
Summa fritt eget kapital 674 432 677 544
Summa eget kapital 724 432 727 544
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 375 000 385 000
Summa obeskattade reserver 375 000 385 000
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 4 528 8 506
Övriga skulder 128 389 120 439
Summa kortfristiga skulder 132 917 128 945
Summa eget kapital och skulder 1 232 349 1 241 489

Noter

Not 1 - Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.

Avskrivningstider

Typ av anläggningstillgång Antal år
Inventarier, verktyg och installationer 5

Tjänste- och entreprenaduppdrag

Företagets intäkter från uppdrag till fast pris redovisas enligt huvudregeln.

Nyckeltalsdefinitioner

Nettoomsättning

Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.

Resultat efter finansiella poster

Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.

Soliditet

Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutningen.

Not 2 - Medelantal anställda

2019-01-01
- 2019-12-31
Medelantal anställda under året 1,0

Not 3 - Inventarier, verktyg och installationer

2019-12-31
Anskaffningsvärden
Ingående anskaffningsvärden 252 475
Utgående anskaffningsvärden 252 475
Avskrivningar
Ingående avskrivningar -189 356
Årets avskrivningar -50 495
Utgående avskrivningar -239 851
Redovisat värde 12 624

Not 4 - Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

I början på året dök en möjlighet till nya uppdrag upp inom medicinsk teknik tillsammans med Medirob AB och ett första projekt utfördes tillsammans med Medirob.

Efter räkenskapsårets slut har Coronakrisen slagit till som drabbat bolaget hårt under andra kvartalet. I princip alla kunder har av varierande skäl kopplade till Coronakrisen stopp för inhyrning av konsulter till annat än akuta behov.

Därför har faktureringen i stort sett upphört under andra kvartalet. Men hjälp av 60% permittering har bolaget undvikit nedskärningar och satsat på vidareutbildning. Förhoppningen är god att alla berörda kunder snart ska komma igång igen, även om en risk finns att hösten blir svag.