Förvaltningsberättelse
Styrelsen för Avanoa AB, 556971-9411, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2022-01-01 - 2022-12-31.
Verksamheten
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Kungsbacka registrerades år 2014 och bedriver verksamhet med compliance management, uthyrning samt bedriver en gård med vinodling.
Väsentliga händelser under räkenskapsåret
Bolagets omsättning har minskat kraftigt under året, vilket till stor del beror på att verksamheten inom compliance managemnet lades ned föregående år. För täckande av årets negativa resultat har bolaget erhållit koncernbidrag om 151 510 tkr från dotterbolaget Avanoa AB, 559073-9750.
Flerårsöversikt
| Nettoomsättning |
40 288 |
758 314 |
2 128 532 |
1 851 016 |
| Resultat efter finansiella poster |
-181 965 |
-262 948 |
76 187 |
84 532 |
| Soliditet % |
31 |
25 |
30 |
54 |
Förändringar i eget kapital
| Belopp vid årets ingång |
50 000 |
104 135 |
8 134 |
| Balanseras i ny räkning |
|
8 134 |
-8 134 |
| Årets resultat |
|
|
-1 408 |
| Belopp vid årets utgång |
50 000 |
112 269 |
-1 408 |
Resultatdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
112 269 |
| Årets resultat |
-1 408 |
| Summa |
110 861 |
Noter
Belopp i kr om inget annat anges.
Not 1 Redovisningsprinciper
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.
Avskrivning
Avskrivningar enligt plan baseras på ursprungliga anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Följande avskrivningstider tillämpas:
Materiella anläggningstillgångar
| Förbättringsutgifter på annans fastighet |
20 |
Tjänste- och entreprenaduppdrag
Företaget redovisar intäkter från såväl löpande räkning som till fastpris.
Företagets intäkter från uppdrag till fastpris redovisas enligt alternativregeln.
Not 2 Medelantalet anställda
| Medelantalet anställda |
1 |
1 |
Not 3 Förbättringsutgifter på annans fastighet
| Ingående anskaffningsvärden |
395 311 |
395 311 |
| Utgående anskaffningsvärden |
395 311 |
395 311 |
| Ingående avskrivningar |
-136 019 |
-116 267 |
| Årets avskrivningar |
-19 776 |
-19 752 |
| Utgående avskrivningar |
-155 795 |
-136 019 |
| Redovisat värde |
239 516 |
259 292 |
Not 4 Andelar i koncernföretag
| Ingående anskaffningsvärden |
271 865 |
271 865 |
| Utgående anskaffningsvärden |
271 865 |
271 865 |
| Ingående nedskrivningar |
-125 000 |
-125 000 |
| Utgående nedskrivningar |
-125 000 |
-125 000 |
| Redovisat värde |
146 865 |
146 865 |
Innehav av andelar i koncernföretag
Uppgifter om dotterföretagen
|
Avanoa AB |
559073-9750 |
Fjärås |
Innehav av andelar i koncernföretag
|
Avanoa AB |
500 |
944 909 |
-940 |
100 |
100 |
146 865 |
Not 5 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Bolaget har genom fusion 2023-01-23 övertagit dotterbolaget Avanoa AB, 559073-9750, som har upplösts i samband därmed.