Start › Västra Götalands län › Västra Frölunda
Y.R.M TRANSPORT AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 5 479 | 3 603 | 1 696 |
| Nettoomsättning | 5 413 | 3 603 | 1 687 |
| Övriga rörelseintäkter | 66 | 0 | 9 |
| Rörelsekostnader | 5 202 | 2 950 | 1 365 |
| Övriga externa kostnader | 2 321 | 1 401 | 666 |
| Personalkostnader | 2 319 | 1 211 | 549 |
| Av- och nedskrivningar | 561 | 338 | 150 |
| Rörelseresultat | 278 | 652 | 331 |
| Finansiella poster | −36 | −17 | −3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 36 | 17 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 241 | 635 | 327 |
| Bokslutsdispositioner | 82 | 54 | −82 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 82 | 54 | −82 |
| Resultat före skatt | 323 | 690 | 246 |
| Skatt på årets resultat | 71 | 152 | 54 |
| Årets resultat | 252 | 538 | 191 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 2 116 | 1 519 | 1 158 |
| Anläggningstillgångar | 908 | 389 | 626 |
| Materiella anläggningstillgångar | 908 | 389 | 626 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 908 | 389 | 626 |
| Omsättningstillgångar | 1 209 | 1 131 | 532 |
| Kortfristiga fordringar | 730 | 634 | 313 |
| Kundfordringar | 382 | 524 | 237 |
| Övriga fordringar | 26 | 56 | 28 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 322 | 54 | 48 |
| Kassa och bank | 478 | 497 | 219 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2 116 | 1 519 | 1 158 |
| Eget kapital | 898 | 796 | 258 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 848 | 746 | 208 |
| Balanserat resultat | 596 | 208 | 17 |
| Årets resultat | 252 | 538 | 191 |
| Obeskattade reserver | 0 | 82 | 136 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 82 | 82 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 54 |
| Långfristiga skulder | 745 | 21 | 75 |
| Skulder till kreditinstitut | 745 | 21 | 75 |
| Kortfristiga skulder | 473 | 621 | 689 |
| Leverantörsskulder | 32 | 20 | 29 |
| Skatteskulder | 85 | 117 | 79 |
| Övriga skulder | 215 | 335 | 542 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 142 | 149 | 39 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 150 | – | – |
| Medel att disponera | 848 | 746 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% då man ökad antalet fordon i verksamheten.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 2 037 | 957 | 857 | 450 |
| Årets inköp | 1 080 | 100 | 407 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 1 129 | 568 | 231 | 81 |
| Årets avskrivningar | 561 | 338 | 150 | – |
Om bolaget
- Adress
- E A Rosengrensgatan 31, 421 31 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat
- 2014-03-31
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva transport av varor, livsmedelstransporter, kyltransporter och frystransporter, flyttransporter, kranbilstransporter, miljötransporter, livsmedelsverksamhet och kiosk/= café-verksamhet och personaluthyrning i Göteborg och övriga orter i Sverige, samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2019
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2020-02-29
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolagets verksamhet består av vägtransport, godstrafik och därmed förenlig verksamhet Företaget har sitt säte i .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.