Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma2022-03-17.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
2 (7)
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Företaget registrerade år 2014 och bedriver sedan dess hälso- och sjukvårdsverksamhet samt därmed förenlig
verksamhet.
Företaget har sitt säte i Lund.
Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utveckling av företagets verksamhet, ställning och resultat.
FLERÅRSÖVERSIKT
2101-2112
2001-2012
1901-1912
1801-1812
1701-1712
Nettoomsättning
635 490
583 404
553 144
515 535
495 730
Resultat efter finansiella poster
557 184
496 471
471 148
297 224
374 841
Soliditet %
74
69
76
55
78
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
Aktiekapital
Balanserat resultat
Årets resultat
Totalt
- Belopp vid årets ingång
50 000
72 188
389 972
512 160
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning
-340 000
-340 000
- Balanseras i ny räkning
389 972
-389 972
0
- Årets resultat
332 019
332 019
- Belopp vid årets utgång
50 000
122 159
332 019
504 178
3 (7)
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
Balanserat resultat
122 159
Årets resultat
332 019
Summa
454 178
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
Utdelning
195 000
Balanseras i ny räkning
259 178
Summa
454 178
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
Avskrivning görs över den förväntade nyttjandeperioden. Nedanstående avskrivningsprocent används.
Procent
År
Inventarier, verktyg och installationer
20
5
Skillnaden mellan ovan nämnda avskrivninger och skattemässigt gjorda avskrivningar redovisas ackumulerade
överavskrivningar, vilka ingår i obeskatattade reserver.