Genomsyn

Start › Skåne län › Trelleborg

Crescendo KBT AB

556961-9215AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
1,2 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
109 tkr
Årets resultat 2025
73 tkr
Eget kapital 2025
129 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 1,2 mkr1,2 mkr20242024: 1,0 mkr1,0 mkr20232023: 906 tkr906 tkr20222022: 918 tkr918 tkr20212021: 702 tkr702 tkr20202020: 750 tkr750 tkr20192019: 812 tkr812 tkr20182018: 951 tkr951 tkr20172017: 784 tkr784 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 1961 003906918838915812
Nettoomsättning 1 1961 003906918702750812
Övriga rörelseintäkter –––01361650
Rörelsekostnader 1 087947878849861874845
Handelsvaror 142124107115109120136
Övriga externa kostnader 385346304280253315332
Personalkostnader 560478466455499439377
Rörelseresultat 109562868−2340−33
Finansiella poster 0000−2600
Resultat från andelar i koncernföretag –––0−26––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 0000–––
Räntekostnader och liknande resultatposter ––––000
Resultat efter finansiella poster 109572869−4940−33
Resultat före skatt 109572869−4940−33
Skatt på årets resultat 362012140110
Årets resultat 73371755−4930−33

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 172171182215193225190
Anläggningstillgångar ––––01717
Finansiella anläggningstillgångar ––––01717
Andelar i intresseföretag ––––01717
Omsättningstillgångar 172171182215193209173
Kortfristiga fordringar 7890971006278129
Kundfordringar 5646455201486
Fordringar hos intresseföretag ––––0190
Övriga fordringar 4252826393635
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 191923232398
Kassa och bank 94808511413113045
EGET KAPITAL OCH SKULDER 172171182215193225190
Eget kapital 129136139173118167137
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 7986891236811787
Balanserat resultat 649736811787121
Årets resultat 73371755−4930−33
Kortfristiga skulder 43344242765853
Leverantörsskulder 1091712017
Övriga skulder 26191924674938
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 6666999

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag 50804050–––
Medel att disponera –––12368117–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Ledningens kommentar till flerårsöversikten

Under året har pandemins förödande konsekvenser äntligen börjat avta, vilket visar sig på årets omsättning. Verksamheten har även inriktat sig mer på barn/ungdom och deras psykiska ohälsa.

Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Om bolaget

Adress
GISLÖVS STRANDVÄG 25, 231 92 TRELLEBORG
Registrerat
2014-02-14
Bransch
Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare

Verksamhet enligt registret

Aktiebolaget ska bedriva psykoterapi både enskilt och i grupp, bedriva verksamhet inom mindfulness, psykologi, kognitiv beteendeterapi, kost, hälsa och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

582-3661
CRESCENDO KBT AV
kontrollerat 2026-10-11

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Företagets säte är Skåne län, Trelleborg kommun.
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-05-01
Programvara
Hogia Audit med Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företagets verksamhet är att bedriva olika former av terapi.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202548 kB Öppna
202448 kB Öppna
202345 kB Öppna
202245 kB Öppna
202145 kB Öppna
202045 kB Öppna