Start › Dalarnas län › Vikarbyn
Stadens Rörteknik i Mälardalen AB
Utveckling7 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 849 | 791 | 932 | 837 | 880 |
| Nettoomsättning | 849 | 789 | 932 | 837 | 823 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | – | 0 | 57 |
| Rörelsekostnader | 752 | 732 | 738 | 763 | 781 |
| Handelsvaror | 1 | 40 | 2 | 10 | 39 |
| Övriga externa kostnader | 306 | 260 | 261 | 252 | 282 |
| Personalkostnader | 442 | 419 | 378 | 395 | 328 |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 13 | 97 | 106 | 96 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 37 |
| Rörelseresultat | 97 | 59 | 194 | 74 | 98 |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −1 | 0 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 97 | 59 | 194 | 73 | 98 |
| Resultat före skatt | 97 | 59 | 194 | 73 | 98 |
| Skatt på årets resultat | 21 | 13 | 42 | 16 | 0 |
| Årets resultat | 76 | 46 | 152 | 57 | 98 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 658 | 808 | 699 | 607 | 568 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 3 | 16 | 113 | 202 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 3 | 16 | 113 | 202 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 3 | 16 | 113 | 202 |
| Omsättningstillgångar | 658 | 806 | 683 | 495 | 366 |
| Kortfristiga fordringar | 407 | 372 | 240 | 136 | 125 |
| Kundfordringar | 282 | 224 | 218 | 128 | 104 |
| Övriga fordringar | 79 | 80 | 18 | 4 | 17 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 46 | 67 | 4 | 4 | 4 |
| Kassa och bank | 251 | 434 | 443 | 359 | 241 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 658 | 808 | 699 | 607 | 568 |
| Eget kapital | 457 | 532 | 486 | 334 | 277 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 407 | 482 | 436 | 284 | 227 |
| Balanserat resultat | 332 | 337 | 185 | 128 | 31 |
| Årets resultat | 76 | −104 | 152 | 57 | 98 |
| Kortfristiga skulder | 201 | 277 | 213 | 273 | 291 |
| Leverantörsskulder | 12 | 6 | 5 | 2 | 5 |
| Skatteskulder | 3 | 12 | 21 | 23 | 37 |
| Övriga skulder | 172 | 245 | 170 | 236 | 249 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 14 | 14 | 17 | 12 | 0 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 150 | – | – | – |
| Medel att disponera | 407 | 482 | 436 | 284 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 166 | 166 | 166 | 166 | 150 | 90 |
| Årets inköp | – | – | – | 16 | 150 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | 35 | – | – | 55 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 166 | 163 | 158 | 102 | 50 | 30 |
| Årets avskrivningar | 3 | 5 | 55 | 52 | 50 | – |
| Återförda avskrivningar | – | – | – | – | 18 | – |
Om bolaget
- Adress
- RÖJERÅSEN VALLVÄGEN 9, 795 95 VIKARBYN
- Registrerat
- 2014-02-06
- Bransch
- Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva entreprenad- och serviceverksamhet inom VVS samt även idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 661-1149
- Stadens Rörteknik i Mälardalen AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2021
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2022-06-28
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Bolaget skall bedriva entreprenad- och Serviceverksamhet inom VVS samt även idka annan därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.