Wallenstam Fastigheter 101 AB
556960-84991 (8)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 101 AB
Organisationsnummer:
556960-8499
Räkenskapsår:
2020-01-01 -
2020-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 101 AB
556960-84992 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Fastighets AB Tappström, org.nr 556982-5846.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
Moderföretag i koncernen är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, som är noterat på Nasdaq Stockholm. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | -8 | -35 | -96 | -68 |
| Soliditet (%) | | 0,2 | 0,2 | 1,3 | 1,0 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 31 400 | -31 399 | 50 001 |
| Balanseras i ny räkning | | -31 399 | 31 399 | |
| Erhållna aktieägartillskott | | 7 000 | | 7 000 |
| Årets resultat | | | -6 374 | -6 374 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 7 001 | -6 374 | 50 627 |
Wallenstam Fastigheter 101 AB
556960-84993 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 7 001 | | | |
| Årets resultat | | -6 374 | | | |
| Summa | | 627 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 600 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 27 | | | |
| Summa | | 627 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 101 AB
556960-84994 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2020-01-01 | 2019-01-01 |
| | | 1 2 | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -3 750 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | 3 | 420 306 | 365 351 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -426 680 | -396 750 |
| Summa finansiella poster | | | | -6 374 | -31 399 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -7 874 | -35 149 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 3 750 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 3 750 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -6 374 | -31 399 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -6 374 | -31 399 |
Wallenstam Fastigheter 101 AB
556960-84995 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 5 | 726 650 | 468 650 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 19 735 000 | 19 735 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 20 461 650 | 20 203 650 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 20 461 650 | 20 203 650 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 1 346 844 | 926 538 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 346 844 | 926 538 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 346 844 | 926 538 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 21 808 494 | 21 130 188 |
Wallenstam Fastigheter 101 AB
556960-84996 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 7 001 | 31 400 |
| Årets resultat | | | | -6 374 | -31 399 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 627 | 1 |
| Summa eget kapital | | | | 50 627 | 50 001 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 21 757 867 | 21 080 187 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 21 757 867 | 21 080 187 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 21 808 494 | 21 130 188 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 101 AB
556960-84997 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
|
| Not 3. Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser långfristiga fordringar på koncernföretag | | | | 420 306 | 365 351 |
|
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -426 680 | -396 750 |
|
| | | | | |
| Not 5. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 858 650 | 858 650 |
| Omklassificeringar m.m. | | | | 258 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 1 116 650 | 858 650 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -390 000 | -390 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -390 000 | -390 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 726 650 | 468 650 |
|
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 101 AB
556960-84998 (8)
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 19 735 000 | 18 735 000 |
| Lämnade lån | | | | 0 | 1 000 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 19 735 000 | 19 735 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 19 735 000 | 19 735 000 |
|
| | | | | |