Wallenstam Fastigheter 104 AB
556960-84811 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 104 AB
Organisationsnummer:
556960-8481
Räkenskapsår:
2022-01-01 -
2022-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2023-05-02.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 104 AB
556960-84812 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i dotterföretag.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Företaget har per 2022-12-31 förvärvat aktier i dotterföretag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 4 326 | 1 328 | -79 | -9 |
| Soliditet (%) | | 100,0 | 14,4 | 0,5 | 1,3 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 189 003 | 1 329 742 | 1 568 745 |
| Utdelning | | -1 518 700 | | -1 518 700 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 139 548 125 | | 139 548 125 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 329 742 | -1 329 742 | 0 |
| Årets resultat | | | 4 327 142 | 4 327 142 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 139 548 170 | 4 327 142 | 143 925 312 |
Wallenstam Fastigheter 104 AB
556960-84813 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 139 548 170 | | | |
| Årets resultat | | 4 327 142 | | | |
| Summa | | 143 875 312 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 4 500 700 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 139 374 612 | | | |
| Summa | | 143 875 312 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 104 AB
556960-84814 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2022-01-01 | 2021-01-01 |
| | | 1 2 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 4 500 700 | 1 518 700 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -173 558 | -188 958 |
| Summa finansiella poster | | | | 4 327 142 | 1 329 742 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 4 325 642 | 1 328 242 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 4 327 142 | 1 329 742 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 4 327 142 | 1 329 742 |
Wallenstam Fastigheter 104 AB
556960-84815 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 139 424 600 | 9 411 100 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 4 500 700 | 1 518 700 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 143 925 300 | 10 929 800 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 143 925 300 | 10 929 800 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 12 | 12 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 12 | 12 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 12 | 12 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 143 925 312 | 10 929 812 |
Wallenstam Fastigheter 104 AB
556960-84816 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 139 548 170 | 189 003 |
| Årets resultat | | | | 4 327 142 | 1 329 742 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 143 875 312 | 1 518 745 |
| Summa eget kapital | | | | 143 925 312 | 1 568 745 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 9 361 067 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 0 | 9 361 067 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 143 925 312 | 10 929 812 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 104 AB
556960-84817 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2022-01-01 - 2022-12-31 | 2021-01-01 - 2021-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -173 558 | -188 958 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 14 921 100 | 14 921 100 |
| Inköp | | | | 127 536 500 | 0 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 2 477 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 144 934 600 | 14 921 100 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -5 510 000 | -5 510 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -5 510 000 | -5 510 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 139 424 600 | 9 411 100 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 1 518 700 | 400 |
| Tillkommande fordringar | | | | 4 500 700 | 1 518 700 |
| Reglerade fordringar | | | | -1 518 700 | -400 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 500 700 | 1 518 700 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 500 700 | 1 518 700 |