Wallenstam Fastigheter 103 AB
556959-85751 (7)
Årsredovisning
Wallenstam Fastigheter 103 AB
Organisationsnummer:
556959-8575
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Göteborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-04-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Wallenstam Fastigheter 103 AB
556959-85752 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget har sitt säte i Göteborg, Västra Götalands län.
Företaget äger andelar i Wallenstam Åbytallen 20 AB, org.nr 556688-1800.
Inga anställda har funnits och några löner eller andra ersättningar har inte utbetalats.
Företaget är ett helägt dotterföretag till Wallenstam Stacken AB, org.nr 556720-9910.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (tkr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (tkr) | | 3 275 | 1 626 | -546 | 5 916 |
| Soliditet (%) | | 12,1 | 7,4 | 0,2 | 21,3 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 571 033 | 1 627 074 | 2 248 107 |
| Utdelning | | -2 198 100 | | -2 198 100 |
| Erhållna aktieägartillskott | | 569 000 | | 569 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 627 074 | -1 627 074 | 0 |
| Årets resultat | | | 3 276 852 | 3 276 852 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 569 008 | 3 276 852 | 3 895 860 |
Wallenstam Fastigheter 103 AB
556959-85753 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 569 008 | | | |
| Årets resultat | | 3 276 852 | | | |
| Summa | | 3 845 860 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Utdelning | | 3 845 800 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 60 | | | |
| Summa | | 3 845 860 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Wallenstam Fastigheter 103 AB
556959-85754 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 2 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 500 | -1 500 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 3 845 500 | 2 197 300 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -568 648 | -570 226 |
| Summa finansiella poster | | | | 3 276 852 | 1 627 074 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 3 275 352 | 1 625 574 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 1 500 | 1 500 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 1 500 | 1 500 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 3 276 852 | 1 627 074 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 3 276 852 | 1 627 074 |
Wallenstam Fastigheter 103 AB
556959-85755 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 4 | 28 222 347 | 28 222 347 |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 5 | 3 845 500 | 2 197 300 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 32 067 847 | 30 419 647 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 32 067 847 | 30 419 647 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 32 067 847 | 30 419 647 |
Wallenstam Fastigheter 103 AB
556959-85756 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 569 008 | 571 033 |
| Årets resultat | | | | 3 276 852 | 1 627 074 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 3 845 860 | 2 198 107 |
| Summa eget kapital | | | | 3 895 860 | 2 248 107 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 28 171 987 | 28 171 540 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 28 171 987 | 28 171 540 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 32 067 847 | 30 419 647 |
| | | | | |
Wallenstam Fastigheter 103 AB
556959-85757 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Upplysning om moderföretag |
| Överordnat moderföretag i den koncern där företaget ingår och koncernredovisning upprättas är Wallenstam AB (publ), org.nr 556072-1523, vilket är ett svenskt publikt aktiebolag, med säte i Göteborg, Västra Götalands län. |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2021-01-01 - 2021-12-31 | 2020-01-01 - 2020-12-31 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | -568 648 | -570 226 |
| Not 4. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 132 362 347 | 132 362 347 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 132 362 347 | 132 362 347 |
| | | | | |
| Ingående nedskrivningar | | | | -104 140 000 | -104 140 000 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -104 140 000 | -104 140 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 28 222 347 | 28 222 347 |
| Not 5. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 197 300 | 0 |
| Tillkommande fordringar | | | | 3 845 500 | 2 197 300 |
| Reglerade fordringar | | | | -2 197 300 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 845 500 | 2 197 300 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 845 500 | 2 197 300 |