Start › Västmanlands län › Västerås
Skälby Handel AB
Utveckling5 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 4 058 | 3 115 | 732 |
| Nettoomsättning | 3 502 | 2 426 | 732 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | 9 | −8 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 548 | 697 | 0 |
| Rörelsekostnader | 4 998 | 3 094 | 199 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 121 | 598 | −638 |
| Övriga externa kostnader | 1 254 | 801 | 205 |
| Personalkostnader | 2 542 | 1 621 | 632 |
| Av- och nedskrivningar | 81 | 74 | 0 |
| Rörelseresultat | −939 | 21 | 533 |
| Finansiella poster | −122 | −14 | −1 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 52 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 69 | 14 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 061 | 7 | 532 |
| Bokslutsdispositioner | 130 | 30 | −160 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 130 | 30 | −160 |
| Resultat före skatt | −931 | 36 | 373 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 4 | 82 |
| Övriga skatter | 0 | 6 | 0 |
| Årets resultat | −936 | 26 | 290 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 961 | 1 001 | 972 |
| Anläggningstillgångar | 452 | 473 | 400 |
| Materiella anläggningstillgångar | 308 | 276 | 350 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 279 | 276 | 350 |
| Pågående nyanläggningar och förskott | 29 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 144 | 197 | 50 |
| Andelar i intresseföretag | 50 | 50 | 50 |
| Andra långfristiga fordringar | 94 | 146 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 509 | 528 | 571 |
| Varulager m.m. | 39 | 30 | 38 |
| Råvaror och förnödenheter | 39 | 30 | 38 |
| Kortfristiga fordringar | 257 | 486 | 491 |
| Kundfordringar | 64 | 302 | 319 |
| Övriga fordringar | 0 | 81 | 146 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 193 | 104 | 26 |
| Kassa och bank | 214 | 12 | 43 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 961 | 1 001 | 972 |
| Eget kapital | −852 | 84 | 308 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | −902 | 34 | 258 |
| Balanserat resultat | 34 | 8 | −32 |
| Årets resultat | −936 | 26 | 290 |
| Obeskattade reserver | 0 | 130 | 160 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 130 | 160 |
| Långfristiga skulder | 706 | 81 | 73 |
| Skulder till kreditinstitut | 164 | 62 | 58 |
| Övriga skulder | 542 | 19 | 15 |
| Kortfristiga skulder | 1 108 | 706 | 431 |
| Förskott från kunder | 2 | – | – |
| Leverantörsskulder | 217 | 183 | 192 |
| Skatteskulder | 9 | 13 | 76 |
| Övriga skulder | 553 | 325 | 76 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 326 | 184 | 88 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Medel att disponera | −902 | 34 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% öppningen av Mäster Jacobs Bageri på Notudden har genererat ökade intäkter 2020.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen haft en negativ påverkan på företagets verksamhet. På grund av osäkerheten kring framtida politiska beslut och människors och företags beteende går det i dagsläget inte att kvantifiera virusspridningens påverkan på verksamheten. Har under våren 2021 öppnat upp på Stentorsgatan samt även pågående projekt som beräknas kunna påbörjas under höst/vinter 2021.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% i och med överlåtelse av Mäster Jacobs Bageri & Konditori trädde i kraft i november 2018 så har verksamheten bytt verksamhet helt samt ändamål och därmed utökat personalstyrkan så att efterfrågan kan mötas.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Styrelsen bedömer att utbrottet av Covid-19 skulle kunna få en negativ effekt på företagets resultat på nya året, men styrelsen kan i dagsläget inte bedöma hur stor. Styrelsen följer aktivt utvecklingen och vidtar löpande åtgärder för att begränsa effekten. Mäster Jacobs Bageri & Konditori kommer under våren/sommaren 2020 att utöka sin verksamhet och därmed nu även finnas beläget vid Notudden med stort fokus på att kunna leverera beställningar samt ha servering lagom till början av sommaren 2020.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 50 | 50 | 50 | 50 |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 94 | 146 | 146 | 146 |
| Försäljningar och utrangeringar | 52 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 443 | 360 | 360 | 360 |
| Årets inköp | 83 | – | – | – |
| Årets avskrivningar | 81 | 74 | 10 | – |
Om bolaget
- Adress
- Kartbladsvägen 3D, 724 76 VÄSTERÅS
- Registrerat
- 2014-01-27
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva bageriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2020
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2021-06-30
- Programvara
- BL Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget bedriver verksamhet inom bageriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Västerås.
Väsentliga händelser
Spridningen av coronaviruset har påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat negativt. Företaget har fått betydande stöd med anledning av den tillfälliga nedsättningen av arbetsgivaravgifter. Mäster Jacobs Bageri & Konditori har under våren/sommaren 2020 utökat sin verksamhet och därmed nu även finns beläget vid Notudden med stort fokus på att kunna leverera beställningar samt även ha servering. Årets resultat har påverkats negativt på grund av den rådande pandemin. En kontrollbalansräkning är upprättad per 2020-04-30. Styrelsen har beslutat att försätta verksamheten som bedrivs med personligt betalningsansvar. Därmed anses årsredvisningen som en kontrollbalansräkning nummer 2. Flera satsningar kommer att generera ökade intäkter 2021 med god förhoppning att vända den påverkan som blev per bokslutsdatum.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.