Årsredovisning för

Hiroi Ventures AB

556958-3908

Räkenskapsåret

2021-01-01 - 2021-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning3
Balansräkning4
Noter6
Underskrifter7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-29. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för Hiroi Ventures AB, 556958-3908, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.

Verksamheten

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2014 och bedriver portföljförvaltning med fokus på onoterade bolag inom e-handel och/eller s.k. SaaS-tjänster

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Bolaget har på en extra bolagsstämma i december 2020 beslutat att sätta ned aktiekapitalet. Nedsättningen har registrerats hos bolagsverket under 2021-03-25.

Flerårsöversikt

Belopp i Tkr

  2021 2020 2019 2018
Resultat efter finansiella poster -6 -12 2 824 -36
Soliditet % 99 99 100 99

Förändringar i eget kapital

  Aktiekapital Överkursfond Balanserat resultat Årets resultat
Belopp vid årets ingång 861 100 4 855 667 -4 853 155 -12 375
Balanseras i ny räkning     -12 375 12 375
Minskning av aktiekapital -835 267   835 267  
Årets resultat       -6 250
Belopp vid årets utgång 25 833 4 855 667 -4 030 263 -6 250

Resultatdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Belopp i kr

  2021-01-01 - 2021-12-31
Överkursfond 4 855 667
Balanserat resultat -4 030 263
Årets resultat -6 250
Summa 819 154
 

Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

  2021-01-01 - 2021-12-31
Fondemission 430 550
Balanseras i ny räkning 388 604
Summa 819 154

Styrelsens yttrande om vinstutdelning

Bolagets egna kapital har beräknats i enlighet med svensk lag och Bokföringsnämndens uttalanden. Styrelsen finner att full täckning finns för bolagets bundna egna kapital efter den föreslagna vinstutdelningen. Styrelsen finner även att den föreslagna utdelningen till aktieägarna är försvarlig med hänsyn till de parametrar som anges i 17 kap 3 § andra och tredje styckena i aktiebolagslagen (verksamhetens art, omfattning och risker samt konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt).

 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2021-01-01 - 2021-12-31 2020-01-01 - 2020-12-31
Rörelsekostnader      
Övriga externa kostnader   -6 250 -12 375
Summa rörelsekostnader   -6 250 -12 375
Rörelseresultat   -6 250 -12 375
Resultat efter finansiella poster   -6 250 -12 375
Resultat före skatt   -6 250 -12 375
Årets resultat   -6 250 -12 375
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2021-12-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Finansiella anläggningstillgångar      
Andra långfristiga värdepappersinnehav   375 000 375 000
Summa finansiella anläggningstillgångar   375 000 375 000
Summa anläggningstillgångar   375 000 375 000
Omsättningstillgångar      
Kassa och bank      
Kassa och bank   480 287 482 262
Summa kassa och bank   480 287 482 262
Summa omsättningstillgångar   480 287 482 262
SUMMA TILLGÅNGAR   855 287 857 262
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2021-12-31 2020-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   25 833 861 100
Summa bundet eget kapital   25 833 861 100
Fritt eget kapital      
Överkursfond   4 855 667 4 855 667
Balanserat resultat   -4 030 263 -4 853 155
Årets resultat   -6 250 -12 375
Summa fritt eget kapital   819 154 -9 863
Summa eget kapital   844 987 851 237
Kortfristiga skulder      
Leverantörsskulder   1 000 2 625
Övriga skulder   9 300 3 400
Summa kortfristiga skulder   10 300 6 025
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   855 287 857 262
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisningsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.