Genomsyn

Start › Jönköpings län › Gränna

Bjorka AB

556957-0269AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-07-01 – 2025-06-30

Omsättning 2025
707 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
5 tkr
Årets resultat 2025
4 tkr
Eget kapital 2025
293 tkr

Utveckling9 räkenskapsår

20252025: 707 tkr707 tkr20242024: 635 tkr635 tkr20232023: 608 tkr608 tkr20222022: 502 tkr502 tkr20212021: 566 tkr566 tkr20202020: 679 tkr679 tkr20192019: 798 tkr798 tkr20182018: 875 kr875 kr20172017: 503 tkr503 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 708635614502566679798
Nettoomsättning 707635608502566679798
Övriga rörelseintäkter 10600––
Rörelsekostnader 702623568455528633745
Råvaror och förnödenheter 1100141100236251
Handelsvaror –––0102
Övriga externa kostnader 324337254123125126170
Personalkostnader 367286314192265245288
Av- och nedskrivningar –––0372533
Rörelseresultat 6124647394654
Finansiella poster −1−1−3−1−2−3−4
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 00–0000
Räntekostnader och liknande resultatposter 1131234
Resultat efter finansiella poster 5114346374350
Bokslutsdispositioner –––01409
Förändring av överavskrivningar –––014––
Resultat före skatt 5114346504359
Skatt på årets resultat 13910111013
Årets resultat 483436403346

BalansräkningBelopp i tkr

Post2025202420232022202120202019
TILLGÅNGAR 566573710458732634869
Anläggningstillgångar 00002206489
Materiella anläggningstillgångar 00002206489
Inventarier, verktyg och installationer 00002203762
Övriga materiella anläggningstillgångar ––––02727
Omsättningstillgångar 566573710458512570780
Kortfristiga fordringar 423474428259443260474
Kundfordringar 404382365259443260274
Övriga fordringar −172680–0200
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 366655––––
Kassa och bank 1439928219969310305
EGET KAPITAL OCH SKULDER 566573710458732634869
Eget kapital 293289280246260220187
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 243239230196210170137
Balanserat resultat 23923019616017013791
Årets resultat 483436403346
Obeskattade reserver ––––01414
Ackumulerade överavskrivningar ––––01414
Långfristiga skulder ––0−1001005681
Skulder till kreditinstitut ––––05681
Checkräkningskredit ––0−100100––
Kortfristiga skulder 273284430312372344587
Förskott från kunder –050179164154
Leverantörsskulder 140632463313
Skatteskulder 029910−811
Övriga skulder 290216329163978048
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter −17628778624562

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2025202420232022202120202019
Styrelsens förslag ––––50––
Medel att disponera –––196210170–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

2020

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2020

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Övriga materiella anläggningstillgångar

Post2021-06-302020-06-302019-06-302018-06-30
Anskaffningsvärde 0272725
Försäljningar och utrangeringar 27–––
Årets avskrivningar ––7–

Om bolaget

Adress
BJÖRKENÄS, 563 92 GRÄNNA
Registrerat
2014-01-02
Bransch
Redovisning och bokföring; skatterådgivning

Verksamhet enligt registret

Bolaget skall bedriva ekonomisk rådgivning, hushållsnära tjänster samt därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

526-2803
BJÖRKA AB
kontrollerat 2026-10-11

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2025-10-16
Programvara
BL Bokslut

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet inom ekonomisk rådgivning , redovisning o bokslut , hushållsnära tjänster,tävling med hästar samt därmed förenlig verksamhet, Företaget har sitt säte i Aneby kommun Jönköpings län

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025240 kB Öppna
2024240 kB Öppna
2023240 kB Öppna
2022241 kB Öppna
2021241 kB Öppna
2020241 kB Öppna