Genomsyn

Start › Stockholms län › Bromma

Friendy & Co. AB

556955-3497AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-01-01 – 2025-12-31

Omsättning 2025
373 tkr
Resultat efter fin. poster 2025
19 tkr
Årets resultat 2025
19 tkr
Eget kapital 2025
120 tkr

Utveckling8 räkenskapsår

20252025: 373 tkr373 tkr20242024: 331 tkr331 tkr20232023: 750 tkr750 tkr20222022: 571 tkr571 tkr20212021: 496 tkr496 tkr20202020: 292 tkr292 tkr20192019: 557 tkr557 tkr20182018: 827 tkr827 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 407345760601687455
Nettoomsättning 373331750571496292
Övriga rörelseintäkter 33141030191163
Rörelsekostnader 388413860745529487
Råvaror och förnödenheter 3642749938−25
Övriga externa kostnader 105145191235211133
Personalkostnader 247226595411280379
Rörelseresultat 19−68−101−145158−32
Finansiella poster 120000
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 120000
Räntekostnader och liknande resultatposter 000000
Resultat efter finansiella poster 19−66−101−145158−32
Bokslutsdispositioner ––069−2235
Förändring av periodiseringsfonder ––069−2235
Resultat före skatt 19−66−101−761363
Skatt på årets resultat –––0291
Årets resultat 19−66−101−761072

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 400356474571731506
Anläggningstillgångar 776544
Immateriella anläggningstillgångar 00––––
Koncessioner, patent, licenser och liknande 00––––
Finansiella anläggningstillgångar 776544
Andra långfristiga fordringar 776544
Omsättningstillgångar 392349468566727502
Varulager m.m. 5282114171254244
Färdiga varor och handelsvaror 5282114171254244
Kortfristiga fordringar 1296096916292
Kundfordringar 94254980467
Övriga fordringar 3333360572
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 2211111213
Kassa och bank 211207258304411166
EGET KAPITAL OCH SKULDER 400356474571731506
Eget kapital 120101168269345237
Bundet eget kapital 505050505050
Aktiekapital 505050505050
Fritt eget kapital 7051118219295187
Balanserat resultat 51118219295187185
Årets resultat 19−66−101−761072
Obeskattade reserver –––06947
Periodiseringsfonder –––06947
Kortfristiga skulder 279254306302318221
Leverantörsskulder 0186226
Skatteskulder 66624296
Övriga skulder 263222286264278200
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10991299

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post202520242023202220212020
Styrelsens förslag ––0–––
Medel att disponera –––219295–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Om bolaget

Adress
BJÖRNSONSGATAN 138, 168 44 BROMMA
Registrerat
2013-12-18
Bransch
Personalutbildning

Verksamhet enligt registret

Bolaget ska producera och tillhandahålla varor och tjänster med fokus på att stötta utveckling och lärande hos barn och vuxna, skapa och utföra föreläsningar/utbildningar, bedriva utbildningskoncept, konstnärliga och litterära prodktioner såväl som dockor, spel, CD, böcker och produktioner inom digitala media och därmed förenlig verksamhet. Bolaget riktar sig till offentlig och privat verksamhet i Sverige och i andra länder.

Bankgironummer

531-1642
Friendy & Co. AB
kontrollerat 2026-10-11

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-01-26
Programvara
Fortnox Bokslut & Skatt

Allmänt om verksamheten

Företaget med säte i Stockholms län registrerades år 2013. Bolagets verksamhet är att producera och tillhandahålla varor och tjänster med fokus på att stötta utveckling och lärande hos barn och vuxna, skapa och utföra föreläsningar och utbildningar. Vidare bedriva utbildningskoncept, konstnärliga och litterära produkter såväl som dockor, spel, CD. böcker och produkter inom digitala media.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2025155 kB Öppna
2024154 kB Öppna
20239 kB Öppna
20228 kB Öppna
20218 kB Öppna