sv SE SEK NORMALFORM 2020-06-01 2021-05-31 true 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id7']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id7']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotByggnaderMark-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotByggnaderMark-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id2']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id2']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 5 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id4']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 5 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id4']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndraLangfristigaVardepappersinnehav-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 556954-8505 2020-06-01 2021-05-31 556954-8505 2021-05-31 556954-8505 2019-06-01 2020-05-31 556954-8505 2020-05-31 556954-8505 2018-06-01 2019-05-31 556954-8505 2019-05-31 556954-8505 2017-06-01 2018-05-31 556954-8505 2018-05-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(7)
Årsredovisning
Mälardalens Sprutmåleri Per Sterning AB
556954-8505

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-06-01 - 2021-05-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 3
- Balansräkning 4
- Noter 6
- Underskrifter 7

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-10-14.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (7)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet inom måleriverksamhet samt utförande av snickeriarbeten.
Företaget har sitt säte i Uppsala.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Spridningen av coronaviruset har inte påverkat företaget i någon större omfattning.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2006-2105 1906-2005 1806-1905 1706-1805
Nettoomsättning 725 772 711 782
Resultat efter finansiella poster 322 123 67 153
Soliditet % 72 79 81 79

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat Totalt
- Belopp vid årets ingång 50 000 317 162 96 420 463 582
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning -150 000 -150 000
- Balanseras i ny räkning 96 420 -96 420 0
- Årets resultat 253 150 253 150
- Belopp vid årets utgång 50 000 263 582 253 150 566 732

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 263 582
Årets resultat 253 150
Summa 516 732


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Utdelning 150 000
Balanseras i ny räkning 366 732
Summa 516 732
3 (7)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 725 077 772 390
Övriga rörelseintäkter 208 945 0
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 934 022 772 390
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter 0 -24 300
Handelsvaror -9 095 -12 705
Övriga externa kostnader -163 613 -169 341
Personalkostnader 2 -433 506 -441 496
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -5 484 -1 492
Summa rörelsekostnader -611 698 -649 334
Rörelseresultat 322 324 123 056
Finansiella poster
Räntekostnader och liknande resultatposter 166 -111
Summa finansiella poster 166 -111
Resultat efter finansiella poster 322 490 122 945
Resultat före skatt 322 490 122 945
Skatter
Skatt på årets resultat -69 340 -26 525
Årets resultat 253 150 96 420
4 (7)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Byggnader och mark 3 13 428 14 920
Inventarier, verktyg och installationer 4 8 289 0
Summa materiella anläggningstillgångar 21 717 14 920
Finansiella anläggningstillgångar
Andra långfristiga värdepappersinnehav 5 600 000 300 000
Summa finansiella anläggningstillgångar 600 000 300 000
Summa anläggningstillgångar 621 717 314 920
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 0 58 000
Övriga fordringar 33 216 67 894
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 32 372 0
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 55 816
Summa kortfristiga fordringar 65 589 181 710
Kassa och bank
Kassa och bank 177 429 176 080
Summa kassa och bank 177 429 176 080
Summa omsättningstillgångar 243 018 357 790
SUMMA TILLGÅNGAR 864 735 672 710
5 (7)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 263 582 317 162
Årets resultat 253 150 96 420
Summa fritt eget kapital 516 732 413 582
Summa eget kapital 566 732 463 582
Obeskattade reserver
Periodiseringsfonder 88 500 88 500
Summa obeskattade reserver 88 500 88 500
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 0 25 341
Övriga skulder 199 003 84 787
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10 500 10 500
Summa kortfristiga skulder 209 503 120 628
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 864 735 672 710
6 (7)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Materiella anläggningstillgångar

Nedan finns nyttjandeperioderna angivna för företagets materiella anläggningstillgångar.

Procent År
Byggnader och mark 5 20
Inventarier, verktyg och installationer 33,33 3

Not2Medelantalet anställda 2021-05-31 2020-05-31
Medelantalet anställda 1 1

Not3Byggnader och mark 2021-05-31 2020-05-31
Ingående anskaffningsvärden 29 840 29 840
Utgående anskaffningsvärden 29 840 29 840
Ingående avskrivningar -14 920 -13 428
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar -1 492 -1 492
Utgående avskrivningar -16 412 -14 920
Redovisat värde 13 428 14 920

Not4Inventarier, verktyg och installationer 2021-05-31 2020-05-31
Ingående anskaffningsvärden 64 000 64 000
Förändringar av anskaffningsvärden
Inköp 12 281 -
Försäljningar/utrangeringar -11 000 -
Utgående anskaffningsvärden 65 281 64 000
Ingående avskrivningar -64 000 -64 000
Förändringar av avskrivningar
Återförda avskrivningar vid försäljningar resp. utrangeringar 11 000 -
Årets avskrivningar -3 992 -
Utgående avskrivningar -56 992 -64 000
Redovisat värde 8 289 0

Not5Andra långfristiga värdepappersinnehav 2021-05-31 2020-05-31
Ingående anskaffningsvärden 300 000 300 000
Inköp 300 000 -
Utgående anskaffningsvärden 600 000 300 000
7 (7)

Not6Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

Inga väsentliga händelser efter räkenskpasårets slut.