Pennstället 112 AB
556953-80191 (7)
Årsredovisning
Pennstället 112 AB
Organisationsnummer:
556953-8019
Räkenskapsår:
2023-12-01 -
2024-11-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Helsingborg
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-12-10.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Pennstället 112 AB
556953-80192 (7)
| Allmänt om verksamheten |
Bolagets verksamhet består i att äga och förvalta aktier och andra finansiella tillgångar.
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Under året har inga väsentliga händelser inträffat |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-12-01 -2024-11-30 | 2022-12-01 -2023-11-30 | 2021-12-01 -2022-11-30 | - |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 6 474 700 | 2 618 620 | 3 302 295 | |
| Soliditet (%) | | 99,9 | 100,0 | 100,0 | |
| Nyckeltalsdefinitioner |
| För definitioner av nyckeltal, se Not 1 Redovisningsprinciper. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 10 016 890 | 2 618 620 | 12 685 510 |
| Utdelning | | -204 325 | | -204 325 |
| Balanseras i ny räkning | | 2 618 620 | -2 618 620 | 0 |
| Årets resultat | | | 6 464 378 | 6 464 378 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 12 431 185 | 6 464 378 | 18 945 563 |
Pennstället 112 AB
556953-80193 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 12 431 185 | | | |
| Årets resultat | | 6 464 378 | | | |
| Medel att disponera | | 18 895 563 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 18 880 000 | | | |
| Summa utdelning | | 18 880 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 15 563 | | | |
| Summa | | 18 895 563 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslås bemyndigas att besluta om tidpunkt då utdelningen ska betalas. |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Styrelsen anser att förslaget är förenligt med försiktighetsregeln i 17 kap. 3§ aktiebolagslagen enligt följande redogörelse: Styrelsens uppfattning är att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav verksamhetens art, omfattning och risk ställer på storleken på det egna kapitalet, bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Pennstället 112 AB
556953-80194 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2023-12-01 | 2022-12-01 |
| | | 1 | 2024-11-30 | 2023-11-30 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 790 | -69 919 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 790 | -69 919 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 790 | -69 919 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | | | | 6 407 458 | 2 625 322 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 69 032 | 63 217 |
| Summa finansiella poster | | | | 6 476 490 | 2 688 539 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 6 474 700 | 2 618 620 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 6 474 700 | 2 618 620 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -10 322 | 0 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 6 464 378 | 2 618 620 |
Pennstället 112 AB
556953-80195 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-11-30 | 2023-11-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andra långfristiga fordringar | | | 2 | 0 | 7 945 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 0 | 7 945 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 0 | 7 945 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 0 | 1 721 653 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 25 613 | 10 378 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 25 613 | 1 732 031 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 18 934 272 | 3 012 479 |
| Summa kassa och bank | | | | 18 934 272 | 3 012 479 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 18 959 885 | 4 744 510 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 18 959 885 | 12 689 510 |
Pennstället 112 AB
556953-80196 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-11-30 | 2023-11-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 12 431 185 | 10 016 890 |
| Årets resultat | | | | 6 464 378 | 2 618 620 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 18 895 563 | 12 635 510 |
| Summa eget kapital | | | | 18 945 563 | 12 685 510 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 10 322 | 0 |
| Övriga skulder | | | | 4 000 | 4 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 14 322 | 4 000 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 18 959 885 | 12 689 510 |
| | | | | |
Pennstället 112 AB
556953-80197 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag. |
Nyckeltalsdefinitioner:
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning.
|
| Not 2. Andra långfristiga fordringar | | | | | |
| | | | 2024-11-30 | 2023-11-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 7 945 000 | 7 387 952 |
| Tillkommande fordringar | | | | 2 000 000 | 1 945 000 |
| Reglerade fordringar | | | | -9 945 000 | -1 387 952 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 0 | 7 945 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 0 | 7 945 000 |