Start › Kalmar län › Oskarshamn
Naprapat och Rehab i Oskarshamn AB
Utveckling8 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 980 | 1 932 | 2 062 | 1 625 | 1 451 | 1 141 | 1 096 | 1 169 |
| Nettoomsättning | 1 980 | 1 932 | 2 052 | 1 605 | 1 446 | 1 093 | 1 096 | 1 169 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 10 | 20 | 5 | 48 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 885 | 2 058 | 1 775 | 1 604 | 1 349 | 1 134 | 1 097 | 1 168 |
| Handelsvaror | 320 | 290 | 284 | 138 | 23 | 35 | 9 | 43 |
| Övriga externa kostnader | 514 | 552 | 489 | 474 | 301 | 318 | 344 | 363 |
| Personalkostnader | 996 | 1 179 | 971 | 983 | 1 025 | 782 | 740 | 749 |
| Av- och nedskrivningar | 55 | 37 | 30 | 9 | – | 0 | 5 | 13 |
| Rörelseresultat | 95 | −126 | 287 | 21 | 101 | 6 | −1 | 1 |
| Finansiella poster | −21 | −28 | −33 | −8 | 0 | 0 | −1 | −2 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 22 | 28 | 33 | 8 | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 74 | −154 | 255 | 13 | 101 | 6 | −2 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 76 | −125 | – | – | 0 | 5 | 1 |
| Förändring av periodiseringsfonder | 0 | 46 | −46 | – | – | 0 | 5 | 1 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 30 | −30 | – | – | – | – | – |
| Lämnade koncernbidrag | – | – | 49 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 74 | −78 | 130 | 13 | 101 | 6 | 3 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 5 | 0 | 28 | 3 | 21 | 2 | 4 | 6 |
| Årets resultat | 69 | −78 | 101 | 10 | 80 | 4 | −2 | −6 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 894 | 906 | 1 039 | 591 | 393 | 314 | 276 | 357 |
| Anläggningstillgångar | 320 | 376 | 286 | 316 | 175 | 175 | 175 | 180 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 51 | 81 | 111 | 141 | – | – | – | – |
| Koncessioner, patent, licenser och liknande | 51 | 81 | 111 | 141 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 95 | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 95 | 120 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 |
| Andelar i koncernföretag | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 |
| Omsättningstillgångar | 573 | 530 | 754 | 275 | 218 | 139 | 101 | 177 |
| Varulager m.m. | 309 | 319 | 350 | 339 | – | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 309 | 319 | 350 | 339 | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 92 | 122 | 227 | 195 | 149 | 60 | 40 | 87 |
| Kundfordringar | 76 | 85 | 204 | 81 | 16 | 27 | 28 | 65 |
| Övriga fordringar | −3 | 19 | 11 | 8 | 5 | 8 | 0 | 10 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 19 | 19 | 12 | 105 | 128 | 25 | 12 | 12 |
| Kassa och bank | 172 | 89 | 177 | −258 | 69 | 79 | 60 | 90 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 894 | 906 | 1 039 | 591 | 393 | 314 | 276 | 357 |
| Eget kapital | 272 | 203 | 281 | 180 | 170 | 91 | 86 | 88 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 222 | 153 | 231 | 130 | 120 | 41 | 36 | 38 |
| Balanserat resultat | 153 | 231 | 130 | 36 | 36 | 38 | 49 | 43 |
| Årets resultat | 69 | −78 | 101 | 93 | 84 | 3 | −12 | −5 |
| Obeskattade reserver | – | – | 76 | – | – | – | 0 | 5 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 46 | – | – | – | 0 | 5 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 30 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 193 | 291 | 344 | – | – | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 193 | 291 | 344 | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 429 | 412 | 338 | 411 | 223 | 223 | 189 | 264 |
| Skulder till kreditinstitut | 98 | 98 | – | – | – | – | – | – |
| Skulder till koncernföretag | 181 | 169 | 169 | 120 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Skatteskulder | – | – | 6 | 12 | 15 | 4 | 1 | 3 |
| Övriga skulder | 132 | 127 | 148 | 256 | 48 | 59 | 28 | 100 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 18 | 18 | 15 | 24 | 10 | 10 | 10 | 10 |
| Ställda säkerheter | 500 | 400 | 400 | 400 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Företagsinteckningar | 500 | 400 | 400 | 400 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Eventualförpliktelser | – | – | 5 201 | 5 201 | 5 355 | 5 355 | 5 355 | 5 919 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | 120 | 41 | 36 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 | 175 |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 192 | 192 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 |
| Årets inköp | – | 127 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 97 | 72 | 65 | 65 | 65 | 65 | 65 | 60 | 47 |
| Årets avskrivningar | 25 | 7 | – | – | – | – | 5 | 13 | – |
Koncessioner, patent och licenser
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 150 | 150 | 150 | 150 | 0 |
| Årets inköp | – | – | 0 | 150 | 0 |
| Ackumulerade avskrivningar | 99 | 69 | 39 | 9 | 0 |
| Årets avskrivningar | 30 | 30 | 30 | 9 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- HUMLEPLAN 1, 572 32 OSKARSHAMN
- Registrerat
- 2013-12-06
- Bransch
- Fysioterapeutisk verksamhet
Verksamhet enligt registret
Aktiebolaget ska bedriva naprapati och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 775-7214
- Naprapat Och Rehab I Oskarshamn AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Oskarshamn
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-01
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver naprapati och friskvårdsverksamhet. Företaget har sitt säte i Oskarshamn .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.