sv SE SEK NORMALFORM 2021-01-01 2021-12-31 true 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id6']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 556951-2964 2021-01-01 2021-12-31 556951-2964 2021-12-31 556951-2964 2020-01-01 2020-12-31 556951-2964 2020-12-31 556951-2964 2019-01-01 2019-12-31 556951-2964 2019-12-31 556951-2964 2018-01-01 2018-12-31 556951-2964 2018-12-31 556951-2964 2017-01-01 2017-12-31 556951-2964 2017-12-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(6)
Årsredovisning
Conny's Svets Plåt & Montage AB
556951-2964

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2021-01-01 - 2021-12-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 3
- Balansräkning 4
- Noter 6
- Underskrifter 6

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (6)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Företaget bedriver verksamhet bedriver verksamhet inom byggbranschen, i huvudsak arbeten med trä,plåt och stål.
Företaget har sitt säte i Deje, Värmlands Län.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Spridningen av coronaviruset har inte påverkat utvecklingen av företagets verksamhet, ställning och resultat.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2101-2112 2001-2012 1901-1912 1801-1812 1701-1712
Nettoomsättning 1 707 2 017 2 216 2 227 2 527
Resultat efter finansiella poster 11 -144 58 -68 168
Soliditet % 7 15 32 24 29

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 50 000 165 859 -144 171
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Balanseras i ny räkning -144 171 144 171
- Årets resultat 11 126
- Belopp vid årets utgång 50 000 21 688 11 126

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 21 688
Årets resultat 11 126
Summa 32 814


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Balanseras i ny räkning 32 814
Summa 32 814
3 (6)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 1 707 246 2 017 311
Övriga rörelseintäkter 0 5 575
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 707 246 2 022 886
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -26 923 39 363
Övriga externa kostnader -736 233 -823 542
Personalkostnader 2 -900 220 -1 376 968
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -25 996 -3 734
Summa rörelsekostnader -1 689 372 -2 164 881
Rörelseresultat 17 874 -141 995
Finansiella poster
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 61 187
Räntekostnader och liknande resultatposter -6 809 -2 363
Summa finansiella poster -6 748 -2 176
Resultat efter finansiella poster 11 126 -144 171
Resultat före skatt 11 126 -144 171
Årets resultat 11 126 -144 171
4 (6)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 786 275 28 271
Summa materiella anläggningstillgångar 786 275 28 271
Summa anläggningstillgångar 786 275 28 271
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
Råvaror och förnödenheter 94 000 106 000
Summa varulager m.m. 94 000 106 000
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 131 760 267 355
Övriga fordringar 208 833 45 763
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 18 749 31 125
Summa kortfristiga fordringar 359 342 344 243
Kassa och bank
Kassa och bank -28 123 10 000
Summa kassa och bank -28 123 10 000
Summa omsättningstillgångar 425 219 460 243
SUMMA TILLGÅNGAR 1 211 494 488 514
5 (6)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 21 688 165 859
Årets resultat 11 126 -144 171
Summa fritt eget kapital 32 814 21 688
Summa eget kapital 82 814 71 688
Långfristiga skulder
Övriga skulder till kreditinstitut 653 680 0
Övriga skulder 153 722 135 573
Summa långfristiga skulder 807 402 135 573
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit 0 52 757
Leverantörsskulder 285 737 38 880
Övriga skulder 35 541 54 865
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 0 134 751
Summa kortfristiga skulder 321 278 281 253
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 211 494 488 514
6 (6)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Materiella anläggningstillgångar

Avskrivning sker över den förväntade nyttjandeperioden.

Procent År
Inventarier, verktyg och installationer 20 5

Not2Medelantalet anställda 2021-12-31 2020-12-31
Medelantalet anställda 2 2

Not3Inventarier, verktyg och installationer 2021-12-31 2020-12-31
Ingående anskaffningsvärden 96 005 64 000
Inköp 784 000 32 005
Utgående anskaffningsvärden 880 005 96 005
Årets avskrivningar 25 996 3 734

Not4Ställda säkerheter 2021-12-31 2020-12-31
Företagsinteckningar 100 000 100 000
Summa ställda säkerheter 100 000 100 000