Guildford Holding AB
556943-54221 (7)
Årsredovisning
Guildford Holding AB
Organisationsnummer:
556943-5422
Räkenskapsår:
2025-01-01 -
2025-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Lidingö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-01-10.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Guildford Holding AB
556943-54222 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| Guildford Holding AB, med säte på Lidingö, driver tandvård genom det helägda dotterbolaget Stockholms Tandläkarna AB och ekonomisk förvaltning och konsultation genom det helägda dotterbolaget Business Control 365 AB samt fastighetsförvaltning genom det helägda dotterbolaget Guildford Real Estate AB. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2025-01-01 -2025-12-31 | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -35 005 | 2 138 396 | 2 447 704 | 3 166 302 |
| Soliditet (%) | | 97,2 | 98,3 | 99,4 | 99,5 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 35 957 108 | 2 138 396 | 38 145 504 |
| Utdelning | | -500 000 | | -500 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 2 138 396 | -2 138 396 | 0 |
| Årets resultat | | | -35 005 | -35 005 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 37 595 504 | -35 005 | 37 610 499 |
Guildford Holding AB
556943-54223 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 37 595 504 | | | |
| Årets resultat | | -35 005 | | | |
| Medel att disponera | | 37 560 499 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Förslag till utdelning | | | | | |
| Utdelning | | 500 000 | | | |
| Summa utdelning | | 500 000 | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 37 060 499 | | | |
| Summa | | 37 560 499 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
Styrelsen anser att vinstutdelningen är försvarlig med hänsyn till resultatutvecklingen under perioden för denna årsredovisning och perioden fram till påskrift av densamma. Mot bakgrund av ovanstående anser styrelsen att ovan föreslagna vinstutdelning är försvarlig med hänsyn till: - de krav som bolagets verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av det egna kapitalet och - bolagets konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt. |
Guildford Holding AB
556943-54224 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2025-01-01 | 2024-01-01 |
| | | 1 | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -32 780 | -37 117 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -32 780 | -37 117 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -32 780 | -37 117 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | -7 650 | 2 148 200 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 5 699 | 27 313 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -274 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -2 225 | 2 175 513 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -35 005 | 2 138 396 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 500 000 | 430 000 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -500 000 | -430 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | -35 005 | 2 138 396 |
| | | | | |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | -35 005 | 2 138 396 |
Guildford Holding AB
556943-54225 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 36 771 637 | 36 797 137 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 36 771 637 | 36 797 137 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 36 771 637 | 36 797 137 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 500 000 | 430 000 |
| Övriga fordringar | | | | 6 560 | 62 770 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 506 560 | 492 770 |
| | | | | |
| Kortfristiga placeringar | | | | | |
| Övriga kortfristiga placeringar | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa kortfristiga placeringar | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 331 865 | 1 413 332 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 331 865 | 1 413 332 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 938 425 | 2 006 102 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 38 710 062 | 38 803 239 |
Guildford Holding AB
556943-54226 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 37 595 504 | 35 957 108 |
| Årets resultat | | | | -35 005 | 2 138 396 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 37 560 499 | 38 095 504 |
| Summa eget kapital | | | | 37 610 499 | 38 145 504 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 994 460 | 430 000 |
| Skatteskulder | | | | -61 566 | 61 067 |
| Övriga skulder | | | | 166 669 | 166 668 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 099 563 | 657 735 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 38 710 062 | 38 803 239 |
| | | | | |
Guildford Holding AB
556943-54227 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 36 797 137 | 36 797 137 |
| Försäljningar | | | | -25 500 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 36 771 637 | 36 797 137 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 36 771 637 | 36 797 137 |