SMAJLA Holding AB
556943-54221 (7)
Årsredovisning
SMAJLA Holding AB
Organisationsnummer:
556943-5422
Räkenskapsår:
2024-01-01 -
2024-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Lidingö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-01-24.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
SMAJLA Holding AB
556943-54222 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| SMAJLA Holding AB, med säte på Lidingö, driver tandvård genom bolagen SMAJLA Dental AB och SMAJLA Stockholms Tandläkarna AB och ekonomisk förvaltning och konsultation genom det helägda dotterbolaget Business Control 365 AB samt fastighetsförvaltning genom SMAJLA Fastigheter AB. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Verksamheten har varit relativt opåverkad av Covid-19.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2024-01-01 -2024-12-31 | 2023-01-01 -2023-12-31 | 2022-01-01 -2022-12-31 | 2021-01-01 -2021-12-31 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 2 138 396 | 2 447 704 | 3 166 302 | 24 144 252 |
| Soliditet (%) | | 98,3 | 99,4 | 99,5 | 99,5 |
| Nyckeltalsdefinitioner |
Nettoomsättning Rörelsens huvudintäkter, fakturerade kostnader, sidointäkter samt intäktskorrigeringar.
Resultat efter finansiella poster Resultat efter finansiella intäkter och kostnader men före bokslutsdispositioner och skatter.
Balansomslutning Företagets samlade tillgångar.
Soliditet (%) Justerat eget kapital (eget kapital och obeskattade reserver med avdrag för uppskjuten skatt) i procent av balansomslutning. |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 34 570 471 | 2 386 637 | 37 007 108 |
| Utdelning | | -1 000 000 | | -1 000 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 2 386 637 | -2 386 637 | 0 |
| Årets resultat | | | 2 138 396 | 2 138 396 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 35 957 108 | 2 138 396 | 38 145 504 |
SMAJLA Holding AB
556943-54223 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 35 957 108 | | | |
| Årets resultat | | 2 138 396 | | | |
| Medel att disponera | | 38 095 504 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 38 095 504 | | | |
| Summa | | 38 095 504 | | | |
| | | | | |
SMAJLA Holding AB
556943-54224 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2024-01-01 | 2023-01-01 |
| | | 1 | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -37 117 | -1 899 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -37 117 | -1 899 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -37 117 | -1 899 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 2 148 200 | 2 148 200 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | 27 313 | 301 403 |
| Summa finansiella poster | | | | 2 175 513 | 2 449 603 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 2 138 396 | 2 447 704 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 430 000 | 0 |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -430 000 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 2 138 396 | 2 447 704 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -61 067 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 2 138 396 | 2 386 637 |
SMAJLA Holding AB
556943-54225 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 36 797 137 | 36 797 137 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 36 797 137 | 36 797 137 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 36 797 137 | 36 797 137 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 430 000 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 62 770 | 940 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 492 770 | 940 |
| | | | | |
| Kortfristiga placeringar | | | | | |
| Övriga kortfristiga placeringar | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa kortfristiga placeringar | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 1 413 332 | 336 766 |
| Summa kassa och bank | | | | 1 413 332 | 336 766 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 2 006 102 | 437 706 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 38 803 239 | 37 234 843 |
SMAJLA Holding AB
556943-54226 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 35 957 108 | 34 570 471 |
| Årets resultat | | | | 2 138 396 | 2 386 637 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 38 095 504 | 36 957 108 |
| Summa eget kapital | | | | 38 145 504 | 37 007 108 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 430 000 | 0 |
| Skatteskulder | | | | 61 067 | 61 067 |
| Övriga skulder | | | | 166 668 | 166 668 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 657 735 | 227 735 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 38 803 239 | 37 234 843 |
| | | | | |
SMAJLA Holding AB
556943-54227 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-12-31 | 2023-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 36 797 137 | 27 297 137 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 0 | 10 500 000 |
| Återbetalning av lämnat aktieägartillskott | | | | 0 | -1 000 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 36 797 137 | 36 797 137 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 36 797 137 | 36 797 137 |