SMAJLA Holding AB
556943-54221 (7)
Årsredovisning
SMAJLA Holding AB
Organisationsnummer:
556943-5422
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Lidingö
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-05-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
SMAJLA Holding AB
556943-54222 (7)
| Allmänt om verksamheten |
| SMAJLA Holding AB, med säte på Lidingö, driver tandvård genom bolagen SMAJLA Dental AB och SMAJLA Stockholms Tandläkarna AB och ekonomisk förvaltning och konsultation genom det helägda dotterbolaget Business Control 365 AB samt fastighetsförvaltning genom SMAJLA Fastigheter AB. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
Verksamheten har varit relativt opåverkad av Covid-19.
Under årets avyttrades en del av SMAJLA Dental AB till tandvårdskedjan Smile.
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 24 144 252 | -1 517 | -1 937 | -1 190 |
| Soliditet (%) | | 99,5 | 86,8 | 87,3 | 85 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 7 259 108 | 5 500 808 | 12 809 916 |
| Utdelning | | -2 000 000 | | -2 000 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 5 500 808 | -5 500 808 | 0 |
| Årets resultat | | | 24 144 254 | 24 144 254 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 10 759 917 | 24 144 254 | 34 954 171 |
SMAJLA Holding AB
556943-54223 (7)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 10 759 917 | | | |
| Årets resultat | | 24 144 254 | | | |
| Summa | | 34 904 171 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 34 904 171 | | | |
| Summa | | 34 904 171 | | | |
| | | | | |
SMAJLA Holding AB
556943-54224 (7)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 546 | -1 516 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 546 | -1 516 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 546 | -1 516 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | | | | 24 145 798 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | 0 | -1 |
| Summa finansiella poster | | | | 24 145 798 | -1 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 24 144 252 | -1 517 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 0 | 7 000 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 0 | 7 000 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 24 144 252 | 6 998 483 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 2 | -1 497 675 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 24 144 254 | 5 500 808 |
SMAJLA Holding AB
556943-54225 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 27 047 137 | 10 666 666 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 27 047 137 | 10 666 666 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 27 047 137 | 10 666 666 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 70 700 | 349 232 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 70 700 | 349 232 |
| | | | | |
| Kortfristiga placeringar | | | | | |
| Övriga kortfristiga placeringar | | | | 100 000 | 100 000 |
| Summa kortfristiga placeringar | | | | 100 000 | 100 000 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 7 903 000 | 3 647 623 |
| Summa kassa och bank | | | | 7 903 000 | 3 647 623 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 8 073 700 | 4 096 855 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 35 120 837 | 14 763 521 |
SMAJLA Holding AB
556943-54226 (7)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 10 759 917 | 7 259 108 |
| Årets resultat | | | | 24 144 254 | 5 500 808 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 34 904 171 | 12 759 916 |
| Summa eget kapital | | | | 34 954 171 | 12 809 916 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 0 | 1 786 939 |
| Övriga skulder | | | | 166 666 | 166 666 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 166 666 | 1 953 605 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 35 120 837 | 14 763 521 |
| | | | | |
SMAJLA Holding AB
556943-54227 (7)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 10 666 666 | 8 166 666 |
| Försäljningar | | | | -24 500 | 0 |
| Lämnade aktieägartillskott | | | | 16 404 971 | 2 500 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 27 047 137 | 10 666 666 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 27 047 137 | 10 666 666 |