SMAJLA Holding AB
556943-54221 (6)
Årsredovisning
SMAJLA Holding AB
Organisationsnummer:
556943-5422
Räkenskapsår:
2019-01-01 -
2019-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2020-01-05.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
SMAJLA Holding AB
556943-54222 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| SMAJLA Holding AB, med säte på Lidingö, driver tandvård genom de helägda dotterbolagen SMAJLA Dental AB och SMAJLA Stockholms Tandläkarna AB och ekonomisk förvaltning och konsultation genom det helägda dotterbolaget Business Control 365 AB samt fastighetsförvaltning genom SMAJLA Fastigheter AB. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | -1 937 | -1 190 | -8 044 | 3 097 270 |
| Soliditet (%) | | 87 | 85 | 66 | 97 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 4 692 065 | 2 339 072 | 7 081 137 |
| Utdelning | | -2 000 000 | | -2 000 000 |
| Balanseras i ny räkning | | 2 339 072 | -2 339 072 | |
| Årets resultat | | | 2 827 971 | 2 827 971 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 5 031 137 | 2 827 971 | 7 909 108 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 5 031 137 | | | |
| Årets resultat | | 2 827 971 | | | |
| Summa | | 7 859 108 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 7 859 108 | | | |
| Summa | | 7 859 108 | | | |
| | | | | |
SMAJLA Holding AB
556943-54223 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-01-01 | 2018-01-01 |
| | | 1 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 431 | -1 190 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 431 | -1 190 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 431 | -1 190 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | -506 | 0 |
| Summa finansiella poster | | | | -506 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 937 | -1 190 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 3 600 000 | 3 000 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 3 600 000 | 3 000 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 3 598 063 | 2 998 810 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -770 092 | -659 738 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 2 827 971 | 2 339 072 |
SMAJLA Holding AB
556943-54224 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 8 166 666 | 4 866 666 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 8 166 666 | 4 866 666 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 8 166 666 | 4 866 666 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 699 301 | 437 126 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 699 301 | 437 126 |
| | | | | |
| Kortfristiga placeringar | | | | | |
| Övriga kortfristiga placeringar | | | | 100 000 | 0 |
| Summa kortfristiga placeringar | | | | 100 000 | 0 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 98 879 | 3 040 876 |
| Summa kassa och bank | | | | 98 879 | 3 040 876 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 898 180 | 3 478 002 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 9 064 846 | 8 344 668 |
SMAJLA Holding AB
556943-54225 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 5 031 137 | 4 692 065 |
| Årets resultat | | | | 2 827 971 | 2 339 072 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 7 859 108 | 7 031 137 |
| Summa eget kapital | | | | 7 909 108 | 7 081 137 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 989 071 | 1 096 864 |
| Övriga skulder | | | | 166 667 | 166 667 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 155 738 | 1 263 531 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 9 064 846 | 8 344 668 |
| | | | | |
SMAJLA Holding AB
556943-54226 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisningsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 866 666 | 4 816 666 |
| Inköp | | | | 3 300 000 | 50 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 8 166 666 | 4 866 666 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 8 166 666 | 4 866 666 |
|
| | | | | |