SMAJLA Holding AB
556943-54221 (6)
Årsredovisning
SMAJLA Holding AB
Organisationsnummer:
556943-5422
Räkenskapsår:
2018-01-01 -
2018-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
3
|
|
Balansräkning |
4
|
|
Noter |
6
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2019-01-18.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
SMAJLA Holding AB
556943-54222 (6)
| Allmänt om verksamheten |
| SMAJLA Holding AB, med säte på Lidingö, driver tandvård genom de helägda dotterbolagen SMAJLA Dental AB och SMAJLA Stockholms Tandläkarna AB och ekonomisk förvaltning och konsultation genom det helägda dotterbolaget Business Control 365 AB samt fastighetsförvaltning genom SMAJLA Fastigheter AB. |
|
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
| Nettoomsättning | | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | | -1 190 | -8 044 | 3 097 270 | 3 797 714 |
| Soliditet (%) | | 85 | 66 | 97 | 97 |
|
| | | | | |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 3 137 235 | 1 554 830 | 4 742 065 |
| Balanseras i ny räkning | | 1 554 830 | -1 554 830 | |
| Årets resultat | | | 2 339 072 | 2 339 072 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 4 692 065 | 2 339 072 | 7 081 137 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 4 692 065 | | | |
| Årets resultat | | 2 339 072 | | | |
| Summa | | 7 031 137 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 7 031 137 | | | |
| Summa | | 7 031 137 | | | |
SMAJLA Holding AB
556943-54223 (6)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2018-01-01 | 2017-01-01 |
| | | 1 | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Övriga externa kostnader | | | | -1 190 | -8 044 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -1 190 | -8 044 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | -1 190 | -8 044 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | -1 190 | -8 044 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Erhållna koncernbidrag | | | | 3 000 000 | 2 000 000 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | 3 000 000 | 2 000 000 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 2 998 810 | 1 991 956 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -659 738 | -437 126 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 2 339 072 | 1 554 830 |
SMAJLA Holding AB
556943-54224 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i koncernföretag | | | 2 | 4 866 666 | 4 866 666 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 4 866 666 | 4 866 666 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 4 866 666 | 4 866 666 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 437 126 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 437 126 | 0 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 3 040 876 | 2 329 191 |
| Summa kassa och bank | | | | 3 040 876 | 2 329 191 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 3 478 002 | 2 329 191 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 8 344 668 | 7 195 857 |
SMAJLA Holding AB
556943-54225 (6)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 4 692 065 | 3 137 235 |
| Årets resultat | | | | 2 339 072 | 1 554 830 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 7 031 137 | 4 692 065 |
| Summa eget kapital | | | | 7 081 137 | 4 742 065 |
| | | | | |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skatteskulder | | | | 1 096 864 | 437 126 |
| Övriga skulder | | | | 166 667 | 2 016 666 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 1 263 531 | 2 453 792 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 8 344 668 | 7 195 857 |
| | | | | |
SMAJLA Holding AB
556943-54226 (6)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisningsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
| Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag. |
|
| Not 2. Andelar i koncernföretag | | | | | |
| | | | 2018-12-31 | 2017-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 866 666 | 4 816 666 |
| Inköp | | | | 0 | 50 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 866 666 | 4 866 666 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 866 666 | 4 866 666 |
|
| | | | | |