1(7)
| Årsredovisning |
Hempa AB |
556939-9396 |
Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-07-01 - 2021-06-30. |
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor (sek). |
| Innehåll |
Sida |
| - Förvaltningsberättelse |
2 |
| - Resultaträkning |
4 |
| - Balansräkning |
5 |
| - Noter |
7 |
| - Underskrifter |
7 |
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma
2021-12-28.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE
VERKSAMHETEN
Allmänt om verksamheten
Bolaget bedriver verksamhet som konsult inom fastighetsbranschen.
Bolaget äger 15% av Attunda El & Telecom AB, 556727-5556 med säte i Sockholm.
Företaget har sitt säte i Stockholm.
FLERÅRSÖVERSIKT
Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.
|
2007-2106 |
1907-2006 |
1807-1906 |
1707-1806 |
| Nettoomsättning
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| Resultat efter finansiella poster
|
723
|
672
|
585
|
578
|
| Soliditet %
|
100
|
99
|
99
|
99
|
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
|
|
Aktiekapital |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
| - Belopp vid årets ingång |
50 000
|
1 373 774
|
671 650
|
| Resultatdisposition enligt bolagsstämman |
|
| - Utdelning |
|
-180 000
|
|
| - Balanseras i ny räkning |
|
671 650
|
-671 650
|
| - Årets resultat |
|
|
722 991
|
| - Belopp vid årets utgång |
50 000
|
1 865 424
|
722 991
|
RESULTATDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står följande medel:
| Balanserat resultat |
1 865 424
|
| Årets resultat |
722 991
|
| Summa |
2 588 415
|
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:
| Utdelning |
180 000
|
| Balanseras i ny räkning |
2 408 415
|
| Summa |
2 588 415
|
Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
NOTER
|
Not0Redovisningsprinciper
| |
|
Enligt BFNAR 2016:10
Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).
Materiella anläggningstillgångar
|
Procent |
År |
|
Inventarier, verktyg och installationer
|
20
|
5
|
|
Not1Inventarier, verktyg och installationer
|
2021-06-30
|
2020-06-30
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
35 000
|
35 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
35 000
|
35 000
|
|
| Ingående avskrivningar |
-35 000
|
-35 000
|
| Utgående avskrivningar |
-35 000
|
-35 000
|
|
| Redovisat värde |
0
|
0
|
|
Not2Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag
|
2021-06-30
|
2020-06-30
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
137 500
|
137 500
|
| Utgående anskaffningsvärden |
137 500
|
137 500
|
|
| Redovisat värde |
137 500
|
137 500
|
|
Not3Andra långfristiga värdepappersinnehav
|
2021-06-30
|
2020-06-30
|
|
| Inköp |
1 400 000
|
- |
| Försäljningar |
-8 508
|
- |
| Utgående anskaffningsvärden |
1 391 492
|
-
|
Aktierna är upptagna till anskaffningsvärden på balansdagen 2021.06.30.
Marknadsvärdet på balansdagen uppgår till 1 430 388 kr.
|
Not4Andra långfristiga fordringar
|
2021-06-30
|
2020-06-30
|
|
| Ingående anskaffningsvärden |
400 000
|
-
|
| Årets lämnade lån |
- |
400 000
|
| Utgående anskaffningsvärden |
400 000
|
400 000
|
Marknadsvärdet på balansdagen 2021.06.30 uppgår till 601 471 kr.