Start › Stockholms län › Stockholm
Trellah Invest AB
Utveckling11 räkenskapsår
Saknade år lämnar en lucka, aldrig en interpolerad linje.
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | 15 | 8 | 8 | 8 | 6 | 3 | 3 | 3 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 8 | 8 | 8 | 6 | 3 | 3 | 3 | 0 |
| Rörelseresultat | −15 | −8 | −8 | −8 | −6 | −3 | −3 | −3 | 0 |
| Finansiella poster | 140 | 258 | 23 | 95 | 5 417 | 0 | 325 | 3 927 | 169 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 23 | 95 | 5 417 | 0 | 325 | 3 927 | 169 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 140 | 258 | – | – | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 126 | 250 | 16 | 87 | 5 411 | −3 | 322 | 3 924 | 169 |
| Resultat före skatt | 126 | 250 | 16 | 87 | 5 411 | −3 | 322 | 3 924 | 169 |
| Skatt på årets resultat | 27 | 45 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 98 | 205 | 16 | 87 | 5 411 | −3 | 322 | 3 924 | 169 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 13 509 | 13 951 | 12 674 | 8 658 | 8 571 | 4 460 | 4 463 | 4 141 | 217 |
| Anläggningstillgångar | 6 524 | 5 695 | 4 527 | 3 940 | 2 959 | 1 250 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 6 524 | 5 695 | 4 527 | 3 940 | 2 959 | 1 250 | 0 | 0 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 6 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ägarintressen i övriga företag | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 23 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 6 495 | 5 695 | 4 527 | 3 940 | 2 959 | 1 250 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 6 984 | 8 256 | 8 147 | 4 718 | 5 612 | 3 210 | 4 463 | 4 141 | 217 |
| Kortfristiga fordringar | 1 | – | – | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Övriga fordringar | 1 | – | – | 0 | 4 | – | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 6 253 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga kortfristiga placeringar | 6 253 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 730 | 8 256 | 8 147 | 4 718 | 5 608 | 3 210 | 4 463 | 4 141 | 217 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 13 509 | 13 951 | 12 674 | 8 658 | 8 571 | 4 460 | 4 463 | 4 141 | 217 |
| Eget kapital | 8 977 | 8 879 | 8 674 | 8 658 | 8 571 | 4 460 | 4 463 | 4 141 | 217 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 8 927 | 8 829 | 8 624 | 8 608 | 8 521 | 4 410 | 4 413 | 4 091 | 167 |
| Balanserat resultat | 8 829 | 8 624 | 8 608 | 8 521 | 3 110 | 4 413 | 4 091 | 167 | −2 |
| Årets resultat | 98 | 205 | 16 | 87 | 5 411 | −3 | 322 | 3 924 | 169 |
| Kortfristiga skulder | 4 531 | 5 072 | 4 000 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 27 | 45 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | 4 504 | 5 027 | 4 000 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Eventualförpliktelser | – | 0 | 2 930 | – | – | – | – | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 4 410 | 4 413 | 4 091 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 | 0 |
| Årets inköp | 6 | 0 |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 6 495 | 5 695 | 4 527 | 3 940 | 2 959 | 1 250 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 800 | 1 168 | 587 | 981 | 2 009 | 1 250 | 0 | 0 | 0 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | – | – | – | 0 | 300 | 0 | – | – | – | – |
Ägarintressen i övriga företag
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 |
|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 0 |
Om bolaget
- Adress
- RUNEBERGSGATAN 9 LGH 1602, 114 29 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-08-21
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper samt konsultverksamhet inom investeringsrådgivning, strategi, finansiering och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 5061-2118
- TRELLAH INVEST AB
kontrollerat 2026-10-11
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Stockholm
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-15
- Programvara
- E-revisor.se
Allmänt om verksamheten
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper samt konsultverksamhet inom investeringsrådgivning, strategi, finansiering och därmed förenlig verksamhet. Bolagets säte är Stockholm.
Väsentliga händelser
Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.