Start › Stockholms län › Stockholm
JC Ultramedicine AB
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 49 | 5 | 70 | 105 | 171 | 14 | 63 | 31 |
| Nettoomsättning | 34 | 5 | 70 | 105 | 171 | 14 | 63 | 31 |
| Övriga rörelseintäkter | 15 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 48 | 13 | 56 | 105 | 38 | 19 | 43 | 295 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | – | – | 0 | 1 |
| Övriga externa kostnader | 30 | 13 | 42 | 99 | 38 | 19 | 42 | 133 |
| Personalkostnader | 18 | – | – | – | – | 0 | 2 | 160 |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 14 | 6 | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 | −8 | 14 | 0 | 133 | −5 | 20 | −263 |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | −6 | 13 | 0 | 133 | −5 | 19 | −264 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | – | 0 | 142 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | – | 0 | 142 |
| Resultat före skatt | 1 | −6 | 13 | 0 | 133 | −5 | 19 | −122 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 27 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 | −6 | 13 | 0 | 105 | −5 | 19 | −122 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 146 | 143 | 105 | 209 | 219 | 75 | 131 | 102 |
| Anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 37 | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 37 | – | – | – | – |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 5 | 5 | 5 | 37 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 142 | 138 | 100 | 172 | 219 | 75 | 131 | 102 |
| Kortfristiga fordringar | 103 | 105 | −3 | 38 | 39 | 11 | 8 | 0 |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 39 | 9 | 7 | 0 |
| Övriga fordringar | 103 | 105 | −3 | 38 | 0 | 2 | 2 | 0 |
| Kassa och bank | 39 | 33 | 102 | 134 | 179 | 64 | 122 | 102 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 146 | 143 | 105 | 209 | 219 | 75 | 131 | 102 |
| Eget kapital | 116 | 115 | 121 | 150 | 150 | 45 | 50 | 30 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 66 | 65 | 71 | 100 | 100 | −5 | 0 | −20 |
| Balanserat resultat | 65 | 71 | 58 | 100 | −5 | 0 | −20 | 102 |
| Årets resultat | 1 | −6 | 13 | 0 | 105 | −5 | 19 | −122 |
| Kortfristiga skulder | 31 | 29 | −16 | 59 | 68 | 30 | 81 | 71 |
| Skatteskulder | 0 | 0 | −55 | 27 | 27 | – | 0 | 0 |
| Övriga skulder | 31 | 29 | 39 | 32 | 41 | 30 | 81 | 71 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | 100 | 100 | −5 | 0 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen har ökat från 5 000 kr föregående räkenskapsår till 34 273 kr under året. Ökningen beror främst på ett ökat antal uppdrag inom utbildningsverksamheten, vilket har medfört högre intäkter jämfört med föregående år.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Företaget har inte haft lika många uppdrag som tidigare år och därmed har omsättningen minskat markant.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Fokus under året har legat på forskning och mindre konsultarbetet har därmed utförts.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Bolaget var mindre aktivt 2018-08 - 2019-07.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2019
Ledningens kommentar till flerårsöversikten
Nettoomsättningen avviker med mer än 30% vilket beror på minskade uppdrag och minskad verksamhet i bolaget.
Källfält: se-gen-base:KommentarFlerarsoversikt
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till behandling av ansamlad förlust.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-07-31 | 2024-07-31 | 2023-07-31 | 2021-07-31 | 2020-07-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 43 | 43 | 43 | 43 | – |
| Årets inköp | – | – | – | 43 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | – | – | – | 0 | 0 |
| Ackumulerade nedskrivningar | 38 | 38 | 38 | 6 | – |
| Årets nedskrivningar | – | – | – | 6 | – |
Om bolaget
- Adress
- TANTOGATAN 45 LGH 1301, 118 42 STOCKHOLM
- Registrerat
- 2013-08-20
- Bransch
- Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus
Verksamhet enligt registret
Utbildning, kurser och föreläsningar i medicin, särskilt ultraljud. Medicinsk konsultation och läkartjänster. Medicinskt IT-stöd och konsultation.
Bankgironummer
- 242-6062
- JC Ultramedicine AB
kontrollerat 2026-10-01
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-02-26
- Programvara
- Årsredovisning Online
Allmänt om verksamheten
JC Ultramedicine AB bedriver verksamhet inom medicinteknik och hälsovård, med fokus på utveckling, tillverkning och försäljning av innovativa medicinska produkter och lösningar. Bolaget har sitt säte i Stockholm. Under det gångna året har bolaget upplevt en betydande minskning i nettoomsättningen jämfört med föregående år, vilket också har påverkat rörelseresultatet negativt. Bolagets soliditet har försämrats avsevärt, vilket indikerar en utmanande finansiell situation. Ledningen arbetar aktivt med att analysera och åtgärda dessa utmaningar för att stärka bolagets framtida utveckling och lönsamhet.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.