Zawa Nordic AB
556937-74181 (8)
Årsredovisning
Zawa Nordic AB
Organisationsnummer:
556937-7418
Räkenskapsår:
2021-01-01 -
2021-12-31
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Stockholm
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2022-06-01.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Zawa Nordic AB
556937-74182 (8)
| Allmänt om verksamheten |
Företaget registrerades 2013-07-18
Företaget erbjuder konsulttjänster inom förlagsverksamhet, TV-produktion samt därmed förenlig verksamhet. Zawa Nordic AB är ett konsultföretag som hjälper företag inom förlags- och TV branschen. Bolaget har sedan starten fokuserat på utländska förlag som önskar expandera på den svenska marknaden. Bolagets styrka är inom försäljning och marknadsföring både i traditionell och digital media.
Företagets säte är Stockholm. |
| Väsentliga händelser under räkenskapsåret |
| Företagets omsättning har minskat med 33% till följd av corona pandemin. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 | 2019-01-01 -2019-12-31 | 2018-01-01 -2018-12-31 |
| Nettoomsättning (kr) | | 591 767 | 878 570 | 1 221 159 | 1 668 737 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 70 202 | 183 591 | 36 388 | 120 117 |
| Soliditet (%) | | 97,7 | 89,8 | 73,6 | 62 |
| Förändringar i eget kapital | | | | |
| Aktie- kapital | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 212 977 | 139 597 | 402 574 |
| Balanseras i ny räkning | | 139 597 | -139 597 | 0 |
| Årets resultat | | | 52 682 | 52 682 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 352 574 | 52 682 | 455 256 |
Zawa Nordic AB
556937-74183 (8)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel: | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 352 574 | | | |
| Årets resultat | | 52 682 | | | |
| Summa | | 405 256 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande: | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 405 256 | | | |
| Summa | | 405 256 | | | |
| | | | | |
Zawa Nordic AB
556937-74184 (8)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2021-01-01 | 2020-01-01 |
| | | 1 | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 591 767 | 878 570 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 226 116 | 173 026 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 817 883 | 1 051 596 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | 0 | -5 720 |
| Övriga externa kostnader | | | | -194 300 | -288 241 |
| Personalkostnader | | | 2 | -530 737 | -550 732 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -22 644 | -23 312 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -747 681 | -868 005 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 70 202 | 183 591 |
| | | | | |
| Finansiella poster | | | | | |
| Summa finansiella poster | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 70 202 | 183 591 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 70 202 | 183 591 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -17 520 | -43 994 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 52 682 | 139 597 |
Zawa Nordic AB
556937-74185 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | 3 | 12 644 | 35 288 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 12 644 | 35 288 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | 4 | 31 250 | 31 250 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 31 250 | 31 250 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 43 894 | 66 538 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Kundfordringar | | | | 12 250 | 0 |
| Övriga fordringar | | | | 44 431 | 60 503 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 56 681 | 60 503 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 365 432 | 321 378 |
| Summa kassa och bank | | | | 365 432 | 321 378 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 422 113 | 381 881 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 466 007 | 448 419 |
Zawa Nordic AB
556937-74186 (8)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 352 574 | 212 977 |
| Årets resultat | | | | 52 682 | 139 597 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 405 256 | 352 574 |
| Summa eget kapital | | | | 455 256 | 402 574 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Leverantörsskulder | | | | 9 658 | 2 345 |
| Skatteskulder | | | | -17 994 | 9 658 |
| Övriga skulder | | | | 19 071 | 21 842 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 16 | 12 000 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 10 751 | 45 845 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | | 466 007 | 448 419 |
| | | | | |
Zawa Nordic AB
556937-74187 (8)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Allmänna upplysningar |
Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag.
|
| Avskrivning | | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | | | 5 | år |
| Inventarier, verktyg och installationer | | | | 5 | år |
| | | | | |
| Not 2. Medelantal anställda | | | | | |
| | | | 2021-01-01 -2021-12-31 | 2020-01-01 -2020-12-31 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Inventarier, verktyg och installationer | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 116 557 | 116 557 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 116 557 | 116 557 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -81 269 | -57 957 |
| Årets avskrivningar | | | | -22 644 | -23 312 |
| Utgående avskrivningar | | | | -103 913 | -81 269 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 12 644 | 35 288 |
| Not 4. Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag | | | | | |
| | | | 2021-12-31 | 2020-12-31 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 31 250 | 31 250 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 31 250 | 31 250 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 31 250 | 31 250 |
| Avser andel i Standout Brands AB, 559141-4668 |
| | | | | |