Start › Hallands län › Halmstad
Skomakarna i Halland Aktiebolag
Utveckling12 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 1 775 | 1 594 | 1 771 | 2 003 | 1 194 | 1 379 | 1 488 | 1 462 |
| Nettoomsättning | 1 216 | 1 341 | 1 459 | 1 544 | 1 139 | 1 379 | 1 362 | 1 373 |
| Förändring av lager av produkter i arbete | – | – | – | – | – | – | 34 | 23 |
| Övriga rörelseintäkter | 560 | 252 | 312 | 459 | 55 | 0 | 93 | 66 |
| Rörelsekostnader | 1 968 | 1 725 | 1 829 | 2 247 | 1 096 | 1 304 | 1 642 | 1 383 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 140 | 301 | 159 | 156 |
| Handelsvaror | 70 | 56 | 146 | 0 | 168 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 768 | 889 | 1 040 | 1 027 | 567 | 661 | 1 137 | 733 |
| Personalkostnader | 1 080 | 730 | 585 | 1 214 | 222 | 337 | 339 | 491 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 38 | 5 | 0 | 5 | 7 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 19 | – | – | – | – | – |
| Rörelseresultat | −192 | −131 | −59 | −244 | 98 | 75 | −154 | 79 |
| Finansiella poster | −31 | −1 | −1 | −11 | −2 | −11 | −9 | −11 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 2 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 32 | 3 | 3 | 13 | 2 | 11 | 9 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | −224 | −132 | −60 | −255 | 96 | 64 | −163 | 68 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 177 | 0 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 177 | 0 |
| Resultat före skatt | −224 | −132 | −60 | −255 | 96 | 64 | 14 | 68 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 22 | 8 | 18 |
| Årets resultat | −224 | −132 | −60 | −255 | 96 | 42 | 6 | 50 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 782 | 884 | 1 166 | 880 | 1 059 | 926 | 977 | 1 224 |
| Anläggningstillgångar | 112 | 202 | 252 | 67 | 92 | 102 | 106 | 23 |
| Materiella anläggningstillgångar | 112 | 162 | 212 | 27 | 2 | 11 | 16 | 23 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 112 | 162 | 212 | 27 | 2 | 11 | 16 | 23 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 40 | 40 | 40 | 90 | 90 | 90 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 0 | 40 | 40 | 40 | 90 | 90 | 90 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 671 | 682 | 915 | 813 | 967 | 825 | 871 | 1 201 |
| Varulager m.m. | 381 | 393 | 326 | 301 | 131 | 308 | 290 | 256 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 111 | 289 | 289 | 256 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 381 | 393 | 326 | 301 | 0 | – | – | – |
| Förskott till leverantörer | – | – | – | 0 | 19 | 19 | 1 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 164 | 279 | 287 | 314 | 441 | 462 | 385 | 618 |
| Kundfordringar | 24 | 50 | 15 | 45 | 54 | 54 | 31 | 120 |
| Övriga fordringar | 107 | 124 | 170 | 196 | 380 | 401 | 354 | 447 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 33 | 105 | 102 | 73 | 7 | 7 | 0 | 50 |
| Kassa och bank | 125 | 9 | 301 | 198 | 395 | 54 | 195 | 327 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 782 | 884 | 1 166 | 880 | 1 059 | 926 | 977 | 1 224 |
| Eget kapital | 368 | 591 | 723 | 784 | 583 | 606 | 564 | 558 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 318 | 541 | 673 | 734 | 533 | 556 | 514 | 508 |
| Balanserat resultat | 541 | 673 | 734 | 989 | 395 | 514 | 508 | 458 |
| Årets resultat | −224 | −132 | −60 | −255 | 138 | 42 | 6 | 50 |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 177 |
| Periodiseringsfonder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 177 |
| Långfristiga skulder | 157 | – | – | 0 | 6 | – | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 157 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga skulder | – | – | – | 0 | 6 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 258 | 292 | 443 | 97 | 470 | 320 | 413 | 489 |
| Leverantörsskulder | 0 | 57 | 188 | 43 | 0 | 166 | 140 | 165 |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | −249 | – | −58 | −50 |
| Övriga skulder | 153 | 158 | 174 | 24 | 451 | 38 | 215 | 257 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 105 | 77 | 82 | 30 | 268 | 117 | 117 | 117 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Företagsinteckningar | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | – | – | – | – | – | 0 | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | – | 556 | 514 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2018
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2017
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 90 | 90 | 0 | 0 |
| Försäljningar och utrangeringar | – | −90 | 0 | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2018-12-31 | 2017-12-31 | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 250 | 250 | 250 | 65 | 34 | 34 | 34 | 34 | 34 | 28 |
| Årets inköp | 0 | 0 | 250 | 31 | 0 | – | – | 0 | 7 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 0 | 65 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 138 | 88 | 38 | 38 | 33 | 33 | 23 | 18 | 12 | 8 |
| Årets avskrivningar | 50 | 50 | 38 | 5 | 0 | – | 5 | 7 | 4 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 0 | 38 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- PRÄSTVÄGEN 1, 302 63 HALMSTAD
- Registrerat
- 2013-06-20
- Bransch
- Reparation och underhåll av skodon och lädervaror
Verksamhet enligt registret
Bolaget ska bedriva butik och verkstad som erbjuder handel och hantverkstjänster inom lädervaror, guldsmycken, silversmycken, inköp av skrotguld och silver, lås och säkerhet, import och export som av artiklar som är förenlig med verksamheten.
Bankgironummer
- 194-0790
- Skomakarna i Halland AB
kontrollerat 2026-10-11
Jobbannonser
Källa: Arbetsförmedlingens annonsdata via JobTech Dev · uppdaterad 2026-11-04
- Annonser totalt
- 2
- Aktiva nu
- 0
- Första annonsen
- 2023-06-04
- Senaste annonsen
- 2024-04-18
Annonser per år
| År | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Annonser | 1 | 1 |
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Halmstad
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-06-25
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva servicebutiker med fokus på tjänster, så som skomakeri, skrädderi, kemtvätt, nyckelkopiering, gravering och allmän reparation av läderartiklar. Även försäljning av diverse produkter inom skobranschen. Företaget har sitt säte i Halmstad .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.