se-mem-base:LandSverigeMember se-mem-base:SprakSvenskaMember se-mem-base:ValutaSvenskaKronorMember se-mem-base:BeloppsformatNormalformMember true se-mem-base:FinansiellRapportStyrelsenAvgerArsredovisningMember 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'rr')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_0_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 2 #xpointer(//*/*[@id='rr_1_rb2_id5']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotMedelantaletAnstallda-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 1 #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'br')]) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'redovisningsprinciper-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 3 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id1']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotInventarierVerktygInstallationer-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb1_id2']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotOvrigaMateriellaAnlaggningstillgangar-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 4 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb1_id2']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotOvrigaMateriellaAnlaggningstillgangar-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 5 #xpointer(//*/*[@id='br_0_rb1_rb1_rb2_id4']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarKoncernforetag-ref-ar-0')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 5 #xpointer(//*/*[@id='br_1_rb1_rb1_rb2_id4']) #xpointer(//*/*[starts-with(@id,'NotAndelarKoncernforetag-ref-ar-1')]) ANNUALREPORT_DISCLOSURE_REF 556934-9953 2023-09-01 2024-08-31 556934-9953 2024-08-31 556934-9953 2022-09-01 2023-08-31 556934-9953 2023-08-31 556934-9953 2021-09-01 2022-08-31 556934-9953 2022-08-31 556934-9953 2020-09-01 2021-08-31 556934-9953 2021-08-31 iso4217:SEK xbrli:pure se-k2-type:AntalAnstallda xbrli:shares
1(8)
Årsredovisning
Sthlm Urban Advisors AB
556934-9953

Styrelsen avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2023-09-01 – 2024-08-31.

Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor(sek).

Innehåll Sida
- Förvaltningsberättelse 2
- Resultaträkning 4
- Balansräkning 5
- Noter 7
- Underskrifter 8

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-09-26.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

2 (8)

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Företaget, bedriver rådgivning till verkställande direktörer och ledningsgrupper inom strategisk kommunikation i
publika affärer. Kundkretsen består av företag, organisationer och offentlig sektor i behov av strategisk rådgivning.
Bolaget har specialkompetens inom bygg-, fastighets- och infrastrukturfrågor och vänder sig på detta område främst till
bostadsproducenter och byggbolag, men även kommersiella fastighetsbolag och konceptutvecklare.

Företaget är helägt dotterbolag till M-Street AB med organisationsnummer 556803-7849 med säte i Stockholm.

Företaget har sitt säte i Stockholm.

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Under räkenskapsåret har bolaget beslutat och genomfört avyttring av dotterbolaget Sthlm Urban Insights AB.

FLERÅRSÖVERSIKT

Beloppen i flerårsöversikten är angivna i tusental kronor om inte annat anges.

2309-2408 2209-2308 2109-2208 2009-2108
Nettoomsättning 11 767 8 507 11 356 11 876
Resultat efter finansiella poster 2 799 693 822 1 320
Soliditet % 48 39 44 35

Nettoomsättningen har ökat med 38% i jämförelse med föregående räkenskapsår och börjar återgå till de nivåerna som
bolaget uppnått före lågkonjunkturen. Bolaget har stragetiskt arbetat mot att öppna upp för nya segment och satsat på
att öka kapaciteten via underkonsulter.

FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Aktiekapital Balanserat resultat Årets resultat
- Belopp vid årets ingång 50 000 59 922 993 210
Resultatdisposition enligt bolagsstämman
- Utdelning -1 000 000
- Balanseras i ny räkning 993 210 -993 210
- Årets resultat 2 055 061
- Belopp vid årets utgång 50 000 53 131 2 055 061
3 (8)

RESULTATDISPOSITION

Till årsstämmans förfogande står följande medel:

Balanserat resultat 53 131
Årets resultat 2 055 061
Summa 2 108 192


Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande:

Utdelning 2 000 000
Balanseras i ny räkning 108 192
Summa 2 108 192

Med hänvisning till ovanstående och vad som i övrigt kommit till styrelsens kännedom är
det styrelsens bedömning att utdelningen är försvarbar (enligt ABL 17 kap 3 §) med tanke
på de krav som verksamhetens art och omfattning samt risker ställer på storleken av
bolagets egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

4 (8)
RESULTATRÄKNING 1
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 11 766 546 8 506 613
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 11 766 546 8 506 613
Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -1 864 129 -1 355 398
Övriga externa kostnader -2 904 727 -2 021 748
Personalkostnader 2 -4 045 729 -4 314 224
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar -120 018 -121 576
Övriga rörelsekostnader 0 -620
Summa rörelsekostnader -8 934 603 -7 813 566
Rörelseresultat 2 831 943 693 047
Finansiella poster
Resultat från andelar i koncernföretag -26 600 0
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 409 245
Räntekostnader och liknande resultatposter -6 673 -653
Summa finansiella poster -32 864 -408
Resultat efter finansiella poster 2 799 079 692 639
Bokslutsdispositioner
Lämnade koncernbidrag -135 356 0
Förändring av periodiseringsfonder 0 620 000
Summa bokslutsdispositioner -135 356 620 000
Resultat före skatt 2 663 723 1 312 639
Skatter
Skatt på årets resultat -608 662 -319 429
Årets resultat 2 055 061 993 210
5 (8)
BALANSRÄKNING 1
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer 3 87 390 207 408
Övriga materiella anläggningstillgångar 4 844 449 844 449
Summa materiella anläggningstillgångar 931 839 1 051 857
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 5 0 50 000
Summa finansiella anläggningstillgångar 0 50 000
Summa anläggningstillgångar 931 839 1 101 857
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 972 500 290 625
Fordringar hos koncernföretag 431 544 227 000
Övriga fordringar 5 152 482
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 31 667 134 167
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 480 042 301 273
Summa kortfristiga fordringar 1 920 905 953 547
Kassa och bank
Kassa och bank 1 641 026 778 459
Summa kassa och bank 1 641 026 778 459
Summa omsättningstillgångar 3 561 931 1 732 006
SUMMA TILLGÅNGAR 4 493 770 2 833 863
6 (8)
BALANSRÄKNING
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 50 000 50 000
Summa bundet eget kapital 50 000 50 000
Fritt eget kapital
Balanserat resultat 53 131 59 922
Årets resultat 2 055 061 993 210
Summa fritt eget kapital 2 108 192 1 053 132
Summa eget kapital 2 158 192 1 103 132
Kortfristiga skulder
Fakturerad men ej upparbetad intäkt 531 333 441 970
Leverantörsskulder 648 143 176 276
Skatteskulder 518 941 398 824
Övriga skulder 579 078 498 935
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 58 083 214 726
Summa kortfristiga skulder 2 335 578 1 730 731
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 4 493 770 2 833 863
7 (8)

NOTER

Not1Redovisningsprinciper

Enligt BFNAR 2016:10

Årsredovisningen har upprättats enligt årsredovisningslagen och BFNAR 2016:10 Årsredovisning i mindre företag (K2).

Materiella anläggningstillgångar

Företaget har inom ramen för det allmänna rådet valt att skriva av samtliga inventarier utifrån en schablonmässig
nyttjandeperiod på 5 år.

Procent År
Inventarier, verktyg och installationer 20 5
Övriga materiella anläggningstillgångar 0 0

Tjänste- och entreprenaduppdrag

Tjänste- och entreprenaduppdrag till fast pris redovisas enligt huvudregeln.


Not2Medelantalet anställda 2024-08-31 2023-08-31
Medelantalet anställda 5 5

Not3Inventarier, verktyg och installationer 2024-08-31 2023-08-31
Ingående anskaffningsvärden 829 549 829 549
Utgående anskaffningsvärden 829 549 829 549
Ingående avskrivningar -622 142 -500 565
Förändringar av avskrivningar
Årets avskrivningar -120 017 -121 576
Utgående avskrivningar -742 159 -622 141
Redovisat värde 87 390 207 408

Not4Övriga materiella anläggningstillgångar 2024-08-31 2023-08-31
Ingående anskaffningsvärden 844 449 615 199
Inköp - 229 250
Utgående anskaffningsvärden 844 449 844 449

Posten avser konst.


Not5Andelar i koncernföretag 2024-08-31 2023-08-31
Ingående anskaffningsvärden 50 000 50 000
Förändringar av anskaffningsvärden
Försäljningar -50 000 -
Utgående anskaffningsvärden 0 50 000
Redovisat värde 0 50 000
8 (8)

Not6Upplysning om moderföretag

M-street AB, org nr 556803-7849 med säte i Stockholm.