Talbyhem AB
556933-14561 (10)
Årsredovisning
Talbyhem AB
Organisationsnummer: 556933-1456
Räkenskapsår:
2024-10-01 -
2025-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
8
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2026-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Talbyhem AB
556933-14562 (10)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Talbyhem AB äger och förvaltar fastigheten Örebro Talby 2:48. Bolaget ingår i AB-hem koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | | 2024-10-01 -2025-09-30 | 2023-10-01 -2024-09-30 | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 0 | 913 783 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 509 547 | 639 047 | 450 522 | 415 559 |
| Balansomslutning (kr) | | 10 359 780 | 7 302 002 | 6 741 296 | 6 771 965 |
| Soliditet (%) | | 9,8 | 12,9 | 12,3 | 11,8 |
| Hyresintäkter (kr) ANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | 1 003 704 | 969 778 | 948 063 | 0 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 706 325 | 76 165 | 108 723 | 941 213 |
| Balanseras i ny räkning | | | 108 723 | -108 723 | 0 |
| Årets resultat | | | | 61 378 | 61 378 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 706 325 | 184 888 | 61 378 | 1 002 591 |
Talbyhem AB
556933-14563 (10)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 184 888 | | | |
| Årets resultat | | 61 378 | | | |
| Summa | | 246 266 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 246 266 | | | |
| Summa | | 246 266 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Talbyhem AB
556933-14564 (10)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | 1 | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| | | | | |
| Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| 0ANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 1 003 704 | 969 778 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 730 | 0 |
| Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 004 434 | 969 778 |
| | | | | |
| Rörelsens kostnader | | | | | |
| 0ANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | -352 154 | -345 448 |
| Övriga externa kostnader | | | | -20 350 | -22 955 |
| Personalkostnader | | | 2 | -9 429 | 4 537 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -50 764 | -49 125 |
| Summa rörelsens kostnader | | | | -432 697 | -412 991 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 571 737 | 556 787 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 206 974 | 350 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -269 164 | -267 740 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -62 190 | 82 260 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 509 547 | 639 047 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -422 920 | -530 762 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 5 | -15 607 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -438 527 | -530 762 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 71 020 | 108 285 |
| Skatt på årets resultat | | | | -9 642 | 0 |
| Övriga skatter | | | | 0 | 438 |
| Årets resultat | | | | 61 378 | 108 723 |
Talbyhem AB
556933-14565 (10)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 6 | 9 480 904 | 4 670 000 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 9 480 904 | 4 670 000 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 7 | 400 000 | 2 600 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 400 000 | 2 600 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 9 880 904 | 7 270 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 478 838 | 31 904 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 478 838 | 31 904 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 38 | 98 |
| Summa kassa och bank | | | | 38 | 98 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 478 876 | 32 002 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 10 359 780 | 7 302 002 |
Talbyhem AB
556933-14566 (10)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 706 325 | 706 325 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 756 325 | 756 325 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 184 888 | 76 165 |
| Årets resultat | | | | 61 378 | 108 723 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 246 266 | 184 888 |
| Summa eget kapital | | | | 1 002 591 | 941 213 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 8 | 15 607 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 15 607 | 0 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 192 307 | 192 307 |
| Summa avsättningar | | | | 192 307 | 192 307 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 9 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 2 881 341 | 647 084 |
| Övriga skulder | | | | 1 100 000 | 1 100 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 3 981 341 | 1 747 084 |
| | | | | |
Talbyhem AB
556933-14567 (10)
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 3 957 000 | 3 938 000 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | -441 664 |
| Aktuella skatteskulder | | | | -10 866 | 31 860 |
| Övriga skulder | | | | 194 197 | 273 869 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 1 027 603 | 619 333 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 5 167 934 | 4 421 398 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 10 | 10 359 780 | 7 302 002 |
| | | | | |
Talbyhem AB
556933-14568 (10)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5-15 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 0 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 207 000 | 350 000 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | -26 | 0 |
| Summa | | | | 206 974 | 350 000 |
| | | | | |
Talbyhem AB
556933-14569 (10)
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -269 164 | -267 740 |
| Summa | | | | -269 164 | -267 740 |
| | | | | |
| Not 5. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2024-10-01 | 2023-10-01 |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Avsättning till periodiseringsfond | | | | -15 607 | 0 |
| Summa | | | | -15 607 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
| Not 6. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 278 394 | 4 161 311 |
| Inköp | | | | 4 861 668 | 117 083 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 9 140 062 | 4 278 394 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -507 026 | -457 901 |
| Årets avskrivningar | | | | -50 764 | -49 125 |
| Utgående avskrivningar | | | | -557 790 | -507 026 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 898 632 | 898 632 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 898 632 | 898 632 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 9 480 904 | 4 670 000 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 700 000 | 4 700 000 |
| Verkligt värde | | | | 0 | 9 400 000 |
| | | | | |
| Värderingar har gjorts internt enligt normal avkastningsbaserad metod, där avkastningskrav hämtats från marknaden på bokslutsdagen. Det avkastningskrav som använts i denna värdering är i genomsnitt 6%. |
Talbyhem AB
556933-145610 (10)
| Not 7. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 600 000 | 2 100 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 400 000 | 500 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 000 000 | 2 600 000 |
| | | | | |
| Reglerade fordringar | | | | -2 600 000 | 0 |
| Utgående nedskrivningar | | | | -2 600 000 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 400 000 | 2 600 000 |
| | | | | |
| Not 8. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| 2024-25 | | | | 15 607 | 0 |
| Summa | | | | 15 607 | 0 |
| | | | | |
| Not 9. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även när det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 10. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2025-09-30 | 2024-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 6 000 000 | 6 000 000 |
| | | | | |
| Ställda säkerheter till förmån för andra | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 2 000 000 | 2 000 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 8 000 000 | 8 000 000 |
| | | | | |