Talbyhem AB
556933-14561 (9)
Årsredovisning
Talbyhem AB
Organisationsnummer: 556933-1456
Räkenskapsår:
2022-10-01 -
2023-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2024-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Talbyhem AB
556933-14562 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Talbyhem AB äger och förvaltar fastigheten Örebro Talby 2:48. Bolaget ingår i andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Viktiga externa faktorer som påverkat företagets ställning och resultat |
| Höjda elpriser och räntehöjningar har påverkat fastighetsbranschen. |
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller röster i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 | 2019-10-01 -2020-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 948 062 | 913 783 | 886 608 | 807 988 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 450 522 | 415 559 | 393 662 | 181 299 |
| Balansomslutning (kr) | | 6 741 296 | 6 771 965 | 6 545 334 | 4 529 417 |
| Soliditet (%) | | 12,3 | 11,8 | 11,6 | 4,4 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 706 325 | 906 | 43 839 | 801 070 |
| Balanseras i ny räkning | | | 45 746 | -43 839 | 1 907 |
| Årets resultat | | | | 29 513 | 29 513 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 706 325 | 46 652 | 29 513 | 832 490 |
Talbyhem AB
556933-14563 (9)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 46 652 | | | |
| Årets resultat | | 29 513 | | | |
| Summa | | 76 165 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 76 165 | | | |
| Summa | | 76 165 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Talbyhem AB
556933-14564 (9)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2022-10-01 | 2021-10-01 |
| | | 1 | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 948 062 | 913 783 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 0 | 70 000 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 87 510 | 80 056 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 035 572 | 1 063 839 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -338 110 | -370 158 |
| Övriga externa kostnader | | | | -8 635 | -104 317 |
| Personalkostnader | | | 2 | -48 060 | -155 928 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -44 810 | -44 910 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -439 615 | -675 313 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 595 957 | 388 526 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 345 278 | 112 055 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -490 713 | -85 022 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -145 435 | 27 033 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 450 522 | 415 559 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -421 009 | -369 813 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 5 | 0 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -421 009 | -369 813 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 29 513 | 45 746 |
| Årets resultat | | | | 29 513 | 45 746 |
Talbyhem AB
556933-14565 (9)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 6 | 4 602 042 | 4 646 852 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 4 602 042 | 4 646 852 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 7 | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 2 100 000 | 2 100 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 6 702 042 | 6 746 852 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 39 242 | 24 742 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 39 242 | 24 742 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 12 | 371 |
| Summa kassa och bank | | | | 12 | 371 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 39 254 | 25 113 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 6 741 296 | 6 771 965 |
Talbyhem AB
556933-14566 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 706 325 | 706 325 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 756 325 | 756 325 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 46 652 | 906 |
| Årets resultat | | | | 29 513 | 43 839 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 76 165 | 44 745 |
| Summa eget kapital | | | | 832 490 | 801 070 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 192 307 | 192 307 |
| Summa avsättningar | | | | 192 307 | 192 307 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 8 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 247 002 | 373 469 |
| Övriga skulder | | | | 1 144 000 | 1 100 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 1 391 002 | 1 473 469 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 3 971 500 | 4 024 000 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 3 043 | 5 527 |
| Övriga skulder | | | | 193 592 | 153 305 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 157 362 | 122 287 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 4 325 497 | 4 305 119 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 9 | 6 741 296 | 6 771 965 |
| | | | | |
Talbyhem AB
556933-14567 (9)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5-15 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 345 000 | 112 055 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | 278 | 0 |
| Summa | | | | 345 278 | 112 055 |
| | | | | |
Talbyhem AB
556933-14568 (9)
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -490 713 | -85 022 |
| Summa | | | | -490 713 | -85 022 |
| | | | | |
| Not 5. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Summa | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
| Not 6. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 161 311 | 3 992 296 |
| Inköp | | | | 0 | 169 015 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 161 311 | 4 161 311 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -413 091 | -368 181 |
| Årets avskrivningar | | | | -44 810 | -44 910 |
| Utgående avskrivningar | | | | -457 901 | -413 091 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 898 632 | 898 632 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 898 632 | 898 632 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 602 042 | 4 646 852 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 0 | 4 920 564 |
| Verkligt värde | | | | 0 | 7 000 000 |
| | | | | |
| Not 7. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 100 000 | 2 000 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 0 | 100 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 100 000 | 2 100 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 100 000 | 2 100 000 |
| | | | | |
Talbyhem AB
556933-14569 (9)
| Not 8. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 0 |
| Reverskuld till moderbolag | | | | 0 | 1 500 000 |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även när det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 9. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2023-09-30 | 2022-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 3 670 000 | 3 670 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 3 670 000 | 3 670 000 |
| | | | | |