Talbyhem AB
556933-14561 (9)
Årsredovisning
Talbyhem AB
Organisationsnummer:
556933-1456
Räkenskapsår:
2019-10-01 -
2020-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
3
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-01-31.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Talbyhem AB
556933-14562 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Talbyhem AB äger och förvaltar fastigheten Örebro Talby 2:48. Bolaget ingår i andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
|
| Uppgift om ägare som har mer än tio procent av antalet andelar eller rösterna i företaget |
| Bolaget ägs till 100% av sitt moderbolag. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2020-09-30 | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 863 292 | 869 951 | 819 090 | 769 000 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 530 544 | 538 583 | 321 069 | 382 000 |
| Soliditet (%) | | 12,2 | 13,5 | 1,0 | 2 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 538 | | | |
| Årets resultat | | 99 | | | |
| Summa | | 637 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 637 | | | |
| Summa | | 637 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Talbyhem AB
556933-14563 (9)
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 706 325 | 485 | 53 | 756 863 |
| Balanseras i ny räkning | | | 53 | -53 | |
| Årets resultat | | | | 99 | 99 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 706 325 | 538 | 99 | 756 962 |
Talbyhem AB
556933-14564 (9)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2019-10-01 | 2018-10-01 |
| | | 1 | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 863 292 | 869 951 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 863 292 | 869 951 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -211 483 | -293 763 |
| Övriga externa kostnader | | | | -85 231 | -20 285 |
| Personalkostnader | | | 2 | -2 444 | 0 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -37 137 | -33 487 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -336 295 | -347 535 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 526 997 | 522 416 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 75 000 | 90 000 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -71 453 | -73 833 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | 3 547 | 16 167 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 530 544 | 538 583 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -530 445 | -538 484 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -530 445 | -538 484 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 99 | 99 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | 0 | -46 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 99 | 53 |
Talbyhem AB
556933-14565 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 5 | 3 692 272 | 3 600 559 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 3 692 272 | 3 600 559 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 6 | 2 500 000 | 2 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 2 500 000 | 2 000 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 6 192 272 | 5 600 559 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 10 699 | 1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | | | | 16 480 | 0 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 27 179 | 1 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 0 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 27 179 | 1 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 6 219 451 | 5 600 560 |
Talbyhem AB
556933-14566 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 706 325 | 706 325 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 756 325 | 756 325 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 538 | 485 |
| Årets resultat | | | | 99 | 53 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 637 | 538 |
| Summa eget kapital | | | | 756 962 | 756 863 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 192 307 | 192 307 |
| Summa avsättningar | | | | 192 307 | 192 307 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 7 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 4 273 000 | 4 407 000 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 755 916 | 0 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 5 028 916 | 4 407 000 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 0 | 12 605 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 5 683 | 1 999 |
| Övriga skulder | | | | 134 000 | 134 000 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 8 | 101 583 | 95 786 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 241 266 | 244 390 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 9 | 6 219 451 | 5 600 560 |
| | | | | |
Talbyhem AB
556933-14567 (9)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
|
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella och immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| | | | | |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| | | | | |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| | | | | |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| | | | | |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
|
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 0 | 0 |
|
| | | | | |
Talbyhem AB
556933-14568 (9)
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 75 000 | 90 000 |
| Summa | | | | 75 000 | 90 000 |
|
| | | | | |
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2019-10-01 - 2020-09-30 | 2018-10-01 - 2019-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -71 453 | -73 833 |
| Summa | | | | -71 453 | -73 833 |
|
| | | | | |
| Not 5. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 979 001 | 2 919 386 |
| Inköp | | | | 128 850 | 59 615 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 3 107 851 | 2 979 001 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -277 074 | -243 587 |
| Årets avskrivningar | | | | -37 137 | -33 487 |
| Utgående avskrivningar | | | | -314 211 | -277 074 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 898 632 | 0 |
| Årets uppskrivningar | | | | 0 | 898 632 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 898 632 | 898 632 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 3 692 272 | 3 600 559 |
|
| | | | | |
| Not 6. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 2 000 000 | 2 000 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 500 000 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 2 500 000 | 2 000 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 2 500 000 | 2 000 000 |
|
| | | | | |
Talbyhem AB
556933-14569 (9)
| Not 7. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 3 737 000 | 4 407 000 |
|
| | | | | |
| Not 9. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2020-09-30 | 2019-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningar | | | | 4 900 000 | 4 900 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 4 900 000 | 4 900 000 |
|
| | | | | |