Start › Stockholms län › GUSTAVSBERG
Lund Solutions AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 400 | 300 | 1 246 | 391 | 243 |
| Nettoomsättning | 400 | 300 | 1 246 | 353 | 234 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 38 | 9 |
| Rörelsekostnader | 1 095 | 1 033 | 1 038 | 1 054 | 1 269 |
| Handelsvaror | – | – | – | 0 | 41 |
| Övriga externa kostnader | 206 | 220 | 113 | 148 | 229 |
| Personalkostnader | 889 | 813 | 844 | 824 | 914 |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 81 | 82 | 85 |
| Rörelseresultat | −695 | −733 | 208 | −663 | −1 026 |
| Finansiella poster | 712 | −949 | 2 500 | 3 487 | 7 495 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 626 | 0 | 2 500 | – | – |
| Resultat från andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 3 487 | 7 500 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 86 | 251 | – | – | – |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | 0 | 1 200 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | – | – | 0 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 17 | −1 682 | 2 708 | 2 823 | 6 469 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | −47 | 2 394 | 587 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | – | – | 0 | 587 |
| Förändring av överavskrivningar | – | – | −47 | −156 | 0 |
| Erhållna koncernbidrag | – | – | 0 | 2 550 | 0 |
| Resultat före skatt | 17 | −1 682 | 2 661 | 5 217 | 7 056 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 40 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 17 | −1 682 | 2 621 | 5 217 | 7 056 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 25 824 | 25 794 | 31 149 | 25 805 | 21 485 |
| Anläggningstillgångar | 2 490 | 2 490 | 4 191 | 4 272 | 1 917 |
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 501 | 582 | 591 |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 501 | 582 | 591 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 490 | 2 490 | 3 690 | 3 690 | 1 327 |
| Andelar i koncernföretag | 2 490 | 2 490 | 3 690 | 3 690 | 125 |
| Andelar i intresseföretag | – | – | 0 | 0 | 1 202 |
| Omsättningstillgångar | 23 334 | 23 304 | 26 958 | 21 533 | 19 568 |
| Kortfristiga fordringar | 19 188 | 15 904 | 17 575 | 15 332 | 9 616 |
| Kundfordringar | 500 | 0 | – | 0 | 25 |
| Fordringar hos koncernföretag | 18 587 | 15 747 | 16 453 | 14 953 | 9 229 |
| Fordringar hos intresseföretag | – | – | – | 0 | 78 |
| Upparbetad men ej fakturerad intäkt | – | – | 1 099 | 353 | 256 |
| Övriga fordringar | 64 | 72 | 19 | 23 | 27 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 36 | 85 | 3 | 3 | 0 |
| Kassa och bank | 4 147 | 7 400 | 9 383 | 6 201 | 9 952 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 25 824 | 25 794 | 31 149 | 25 805 | 21 485 |
| Eget kapital | 25 546 | 25 529 | 28 121 | 25 500 | 20 283 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 25 496 | 25 479 | 28 071 | 25 450 | 20 233 |
| Balanserat resultat | 25 479 | 27 161 | 25 450 | 20 233 | 13 177 |
| Årets resultat | 17 | −1 682 | 2 621 | 5 217 | 7 056 |
| Obeskattade reserver | – | – | 203 | 156 | 0 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | – | 203 | 156 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 278 | 265 | 2 825 | 149 | 1 202 |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 4 | 0 | 11 |
| Skulder till koncernföretag | – | – | 2 500 | – | – |
| Skatteskulder | 13 | 13 | 25 | 0 | 8 |
| Övriga skulder | 171 | 143 | 159 | 32 | 529 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 94 | 109 | 137 | 117 | 106 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – | – |
| Medel att disponera | – | – | 28 071 | 25 450 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vid avgivandet av årsredovisningen påverkas omvärlden av Covid-19 fortsättningsvis. Bolaget fortsätter följa utvecklingen av pandemin noggrannt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Lund Solutions AB för räkenskapsåret 2020-07-01 -- 2021-06-30. Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Lund Solutions ABs finansiella ställning per den 30 juni 2021 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen.
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet "Revisorns ansvar". Jag är oberoende i förhållande till Lund Solutions AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Händelser efter balansdagen
Vid avgivandet av årsredovisningen har andra vågen av Covid-19 brutit ut. Bolaget fortsätter följa utvecklingen av pandemin noggrannt.
Källfält: se-gen-base:NotVasentligaHandelserRakenskapsaretsSlut
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 0 | 1 227 | 1 227 |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 1 202 | – | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2025-06-30 | 2024-06-30 | 2023-06-30 | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 690 | 3 690 | 3 690 | 3 690 | 3 690 | 100 | 100 |
| Årets inköp | – | – | – | 0 | 3 565 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 1 200 | 1 200 | – | – | – | – | – |
| Årets nedskrivningar | – | 1 200 | – | – | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2021-06-30 | 2020-06-30 | 2019-06-30 | 2018-06-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 635 | 635 | 676 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 635 | 676 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 0 | 676 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 135 | 54 | 85 | 0 |
| Årets avskrivningar | 81 | 111 | 85 | – |
| Återförda avskrivningar | 0 | 142 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- TYRA LUNDGRENS VÄG 3, 134 46 GUSTAVSBERG
- Registrerat
- 2013-04-20
- Bransch
- Datakonsultverksamhet
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att direkt eller indirekt bedriva verksamhet inom fastighetsbranschen såsom projektering och konsultverksamhet, handel med fastigheter, fastighetsmäkleri och värdepapper, äga och förvalta fast egendom, idka datakonsultverksamhet inom utveckling, test, förvaltning och projektledning och därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 174-8409
- Lund Solutions AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2025-09-30
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2013 och bedriver konsultverksamhet inom fastighetsförädling, samt förvalting av dotterbolag och gemensamt styrda företag.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.