Start › Södermanlands län › Tystberga
Nyköping Fasadrenoveringar AB
Utveckling9 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 3 192 | 2 264 | 2 796 | 2 548 | 2 375 | 1 643 | 1 460 |
| Nettoomsättning | 3 180 | 2 242 | 2 788 | 2 527 | 2 368 | 1 643 | 1 460 |
| Övriga rörelseintäkter | 12 | 22 | 8 | 21 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 302 | 2 184 | 2 717 | 2 595 | 1 800 | 1 348 | 1 600 |
| Råvaror och förnödenheter | 1 419 | 445 | 552 | 766 | 296 | 134 | 325 |
| Övriga externa kostnader | 587 | 542 | 586 | 518 | 404 | 377 | 929 |
| Personalkostnader | 1 224 | 1 128 | 1 512 | 1 276 | 1 064 | 819 | 324 |
| Av- och nedskrivningar | 72 | 69 | 67 | 35 | 35 | 17 | 21 |
| Rörelseresultat | −110 | 80 | 78 | −48 | 576 | 296 | −140 |
| Finansiella poster | −10 | −17 | −18 | −9 | −6 | −4 | −3 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 2 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 11 | 19 | 19 | 9 | 6 | 4 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | −120 | 63 | 60 | −56 | 569 | 292 | −144 |
| Resultat före skatt | −120 | 63 | 60 | −56 | 569 | 292 | −144 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 15 | −5 | 0 | 120 | 37 | 0 |
| Årets resultat | −120 | 48 | 65 | −56 | 449 | 255 | −144 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 1 365 | 921 | 944 | 964 | 1 213 | 571 | 402 |
| Anläggningstillgångar | 72 | 144 | 197 | 105 | 140 | 0 | 17 |
| Materiella anläggningstillgångar | 72 | 144 | 197 | 105 | 140 | 0 | 17 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 72 | 144 | – | – | – | – | – |
| Inventarier, verktyg och installationer | – | – | 197 | 105 | 140 | 0 | 17 |
| Omsättningstillgångar | 1 292 | 776 | 747 | 859 | 1 073 | 571 | 385 |
| Kortfristiga fordringar | 866 | 325 | 455 | 534 | 490 | 373 | 374 |
| Kundfordringar | 636 | 288 | 414 | 509 | 466 | 289 | 309 |
| Övriga fordringar | 200 | 17 | 31 | 16 | 16 | 53 | 65 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 30 | 20 | 10 | 9 | 8 | 32 | 0 |
| Kassa och bank | 426 | 451 | 292 | 324 | 583 | 198 | 11 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 365 | 921 | 944 | 964 | 1 213 | 571 | 402 |
| Eget kapital | 594 | 715 | 667 | 602 | 858 | 410 | 154 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 544 | 665 | 617 | 552 | 808 | 360 | 104 |
| Balanserat resultat | 665 | 617 | 552 | 608 | 360 | 104 | 248 |
| Årets resultat | −120 | 48 | 65 | −56 | 449 | 255 | −144 |
| Långfristiga skulder | 135 | 184 | 229 | 134 | 159 | – | – |
| Skulder till kreditinstitut | 135 | 184 | 229 | 134 | 159 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 635 | 22 | 49 | 227 | 196 | 162 | 248 |
| Leverantörsskulder | 546 | 34 | 50 | 87 | 50 | 123 | 127 |
| Skatteskulder | 0 | −113 | −123 | −22 | 53 | 0 | 10 |
| Övriga skulder | 84 | 96 | 117 | 158 | 88 | 32 | 106 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 8 | 5 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 0 | 0 | – | 150 | – | – |
| Medel att disponera | – | – | – | – | 808 | 360 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2024
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2023
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 411 | 411 | 411 | 236 | 236 | 236 |
| Årets inköp | – | – | 175 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 373 | 306 | 271 | 236 | 219 | 198 |
| Årets avskrivningar | 67 | 35 | 35 | 17 | 21 | – |
Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Post | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 457 | 457 | 440 | 440 |
| Årets inköp | 0 | 16 | 0 | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 384 | 312 | 243 | 176 |
| Årets avskrivningar | 72 | 69 | 67 | – |
Om bolaget
- Adress
- EKVÄGEN 5, 611 74 TYSTBERGA
- Registrerat
- 2013-04-03
- Bransch
- Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Verksamhet enligt registret
Bolaget skall bedriva fasadrenoverings- och byggnadsrörelse samt idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall utföra renoveringar av fastigheter, bedriva förvaltning och handel med värdepapper samt köpa, sälja och förvalta fast egendom, bedriva fasadutsmyckningsverksamhet, utbildning inom byggnads- teknik, fastighetsservice samt därmed förenlig verksamhet.
Bankgironummer
- 183-2161
- Nyköping Fasadrenoveringar AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025
- Regelverk
- K2
- Säte
- Nyköping
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2026-05-29
- Programvara
- Wolters Kluwer Capego
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten Bolaget ska bedriva fasadrenoverings- och byggnadsrörelse samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Nyköping .
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.