Genomsyn

Start › Uppsala län › Knivsta

Klints mureri & kakelugnar AB

556925-5994AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2025-04-01 – 2026-03-31

Omsättning 2026
1,0 mkr
Resultat efter fin. poster 2026
223 tkr
Årets resultat 2026
178 tkr
Eget kapital 2026
230 tkr

Utveckling10 räkenskapsår

20262026: 1,0 mkr1,0 mkr20252025: 1,2 mkr1,2 mkr20242024: 1,3 mkr1,3 mkr20232023: 1,3 mkr1,3 mkr20222022: 1,1 mkr1,1 mkr20212021: 968 tkr968 tkr20202020: 905 tkr905 tkr20192019: 964 tkr964 tkr20182018: 945 tkr945 tkr20172017: 845 tkr845 tkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 1 0461 2091 2771 3111 160968905
Nettoomsättning 1 0461 2091 2771 3101 122968905
Övriga rörelseintäkter 000138––
Rörelsekostnader 826954947932849811725
Råvaror och förnödenheter 3263210293950
Övriga externa kostnader 153250259291190159171
Personalkostnader 621688656631629612505
Av- och nedskrivningar 2010–––––
Rörelseresultat 220255330379311157180
Finansiella poster 3320–––
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 3540–––
Räntekostnader och liknande resultatposter 022––––
Resultat efter finansiella poster 223257331379311157180
Bokslutsdispositioner 3−2−54−13−3510−18
Förändring av periodiseringsfonder 3−2−54−13−3510−18
Resultat före skatt 226255277366276167161
Skatt på årets resultat 48566088563634
Årets resultat 178199217278220130127

BalansräkningBelopp i tkr

Post2026202520242023202220212020
TILLGÅNGAR 665760891849734443638
Anläggningstillgångar 7090–––––
Materiella anläggningstillgångar 7090–––––
Inventarier, verktyg och installationer 7090–––––
Omsättningstillgångar 595670891849734443638
Kortfristiga fordringar 143123135159983644
Kundfordringar 075882713027
Övriga fordringar 1281015053–––
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1515272527616
Kassa och bank 453547755690636408594
EGET KAPITAL OCH SKULDER 665760891849734443638
Eget kapital 230323423407428208378
Bundet eget kapital 50505050505050
Aktiekapital 50505050505050
Fritt eget kapital 180273373357378158328
Balanserat resultat 3731577815828201
Årets resultat 178199217278220130127
Obeskattade reserver 398401399345331286296
Periodiseringsfonder 398401399345331286296
Kortfristiga skulder 37366898−25−51−36
Skatteskulder 161548781114
Övriga skulder 21212121−37−52−39

Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr

Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.

Post2026202520242023202220212020
Styrelsens förslag –270300200300––
Medel att disponera ––––378158–

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2026

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2026

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2024

2023

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2023

2022

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2022

2021

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Öppna årsredovisningen för 2021

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Inventarier, verktyg och installationer

Post2026-03-312025-03-312024-03-312023-03-31
Anskaffningsvärde 10010000
Årets inköp –100––
Ackumulerade avskrivningar 3010––
Årets avskrivningar 2010––

Om bolaget

Adress
ÅSGATAN 58, 741 45 KNIVSTA
Registrerat
2013-03-12
Bransch
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet

Verksamhet enligt registret

Kakelugnsarbeten och murartjänster.

Bankgironummer

173-3344
KLINTSMURERI & KAKELUGNAR AB
kontrollerat 2026-10-10

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026

Regelverk
K2
Revision
Nej, årsredovisningen är inte reviderad
Årsstämma
2026-06-17
Programvara
Fortnox Bokslut & Skatt

Allmänt om verksamheten

Bolaget bedriver hantverk, primärt mureri inom brasvärmebranschen.Bolaget har sitt säte i Knivsta.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
2026155 kB Öppna
2025156 kB Öppna
202443 kB Öppna
202343 kB Öppna
2022239 kB Öppna
2021239 kB Öppna