Hyttmästaren 2 AB
556925-46331 (9)
Årsredovisning
Hyttmästaren 2 AB
Organisationsnummer: 556925-4633
Räkenskapsår:
2023-10-01 -
2024-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela svenska kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-03-30.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Hyttmästaren 2 AB
556925-46332 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Hyttmästaren 2 AB äger och förvaltar fastigheten Sala Hyttmästaren 2. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret. |
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2023-10-01 -2024-09-30 | 2022-10-01 -2023-09-30 | 2021-10-01 -2022-09-30 | 2020-10-01 -2021-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 0 | 0 | 1 388 839 | 1 427 045 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 694 924 | 673 394 | 623 634 | 678 617 |
| Balansomslutning (kr) | | 17 265 001 | 16 232 440 | 15 623 264 | 16 498 467 |
| Soliditet (%) | | 8,4 | 7,4 | 7,6 | 6,4 |
Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | 1 012 817 | 121 315 | 20 123 | 1 204 255 |
| Balanseras i ny räkning | | | 20 123 | -20 123 | 0 |
| Erhållna aktieägartillskott | | | 46 534 | | 46 534 |
| Årets resultat | | | | 108 650 | 108 650 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 012 817 | 187 972 | 108 650 | 1 359 439 |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46333 (9)
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 187 972 | | | |
| Årets resultat | | 108 650 | | | |
| Summa | | 296 622 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 296 622 | | | |
| Summa | | 296 622 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46334 (9)
Resultaträkning | | | | moderföretagets resultaträkning | |
| | | Not | 2023-10-01 | 2022-10-01 |
| | | 1 | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 0 | 0 |
| HyresintäkterANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | 1 742 968 | 1 477 712 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | | | | 0 | 150 000 |
| Övriga rörelseintäkter | | | | 9 367 | 48 000 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 752 335 | 1 675 712 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| FastighetskostnaderANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORTANNUAL_REPORT | | | | -310 360 | -410 437 |
| Övriga externa kostnader | | | | -105 540 | -48 804 |
| Personalkostnader | | | 2 | -1 042 | -179 778 |
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -140 353 | -137 597 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -557 295 | -776 616 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 1 195 040 | 899 096 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 3 | 522 480 | 800 257 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 4 | -1 022 596 | -1 025 959 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -500 116 | -225 702 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 694 924 | 673 394 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -393 000 | -606 855 |
| Förändring av periodiseringsfonder | | | 5 | -119 185 | 0 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -512 185 | -606 855 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 182 739 | 66 539 |
| Skatt på årets resultat | | | | -74 089 | 0 |
| Övriga skatter | | | | 0 | 119 |
| Årets resultat | | | | 108 650 | 66 658 |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46335 (9)
Balansräkning | | | | moderföretagets balansräkning | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| Tecknat men ej inbetalt kapital | | | | 351 349 | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 6 | 12 124 456 | 12 182 182 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 12 124 456 | 12 182 182 |
| | | | | |
| Finansiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | 7 | 4 354 000 | 4 000 000 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | | | | 4 354 000 | 4 000 000 |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 16 478 456 | 16 182 182 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Övriga fordringar | | | | 435 181 | 49 256 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 435 181 | 49 256 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 15 | 1 002 |
| Summa kassa och bank | | | | 15 | 1 002 |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 435 196 | 50 258 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 17 265 001 | 16 232 440 |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46336 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 012 817 | 1 012 817 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 062 817 | 1 062 817 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 187 972 | 121 315 |
| Årets resultat | | | | 108 650 | 20 123 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 296 622 | 141 438 |
| Summa eget kapital | | | | 1 359 439 | 1 204 255 |
| | | | | |
| Obeskattade reserver | | | | | |
| Periodiseringsfonder | | | 8 | 119 185 | 0 |
| Summa obeskattade reserver | | | | 119 185 | 0 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 275 754 | 275 754 |
| Summa avsättningar | | | | 275 754 | 275 754 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 9 | | |
| Skulder till koncernföretag | | | | 646 214 | 971 205 |
| Övriga skulder | | | | 3 955 484 | 2 690 580 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 4 601 698 | 3 661 785 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 9 210 600 | 9 210 600 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 128 738 | 101 948 |
| Övriga skulder | | | | 505 309 | 1 451 945 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | | 1 064 278 | 326 153 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 10 908 925 | 11 090 646 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 10 | 17 265 001 | 16 232 440 |
| | | | | |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46337 (9)
Noter | | | | | | | |
| | | | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar |
| Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| - Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| - Tillämpade avskrivningstider: | | | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Medelantal anställda | | | | 1 | 1 |
| | | | | |
| Not 3. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter exkl. nedskrivningar | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter avseende koncernföretag | | | | 522 480 | 800 000 |
| Ränteintäkter avseende andra företag än koncernföretag | | | | 0 | 257 |
| Summa | | | | 522 480 | 800 257 |
| | | | | |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46338 (9)
| Not 4. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | -50 000 |
Räntekostnader och liknande resultatposter avseende finansiella skulder till andra företag än koncernföretag | | | | -1 022 596 | -975 959 |
| Summa | | | | -1 022 596 | -1 025 959 |
| | | | | |
| Not 5. Förändring av periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Avsättning till periodiseringsfond | | | | -119 185 | 0 |
| Summa | | | | -119 185 | 0 |
| | | | | |
| | | | | |
| Not 6. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 12 509 379 | 12 312 434 |
| Inköp | | | | 82 627 | 196 945 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 12 592 006 | 12 509 379 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -1 615 768 | -1 478 171 |
| Årets avskrivningar | | | | -140 353 | -137 597 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 756 121 | -1 615 768 |
| | | | | |
| Ingående uppskrivningar | | | | 1 288 571 | 1 288 571 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 288 571 | 1 288 571 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 12 124 456 | 12 182 182 |
| | | | | |
| Förvaltningsfastigheter | | | | | |
| Redovisat värde | | | | 12 100 000 | 12 200 000 |
| Verkligt värde | | | | 21 700 000 | 20 300 000 |
| | | | | |
| Värderingar har gjorts internt enligt normal avkastningsbaserad metod, där avkastningskrav hämtats från marknaden på bokslutsdagen. Det avkastningskrav som använts i denna värdering är i genomsnitt 5,69%. |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46339 (9)
| Not 7. Fordringar hos koncernföretag | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 4 000 000 | 3 500 000 |
| Tillkommande fordringar | | | | 354 000 | 0 |
| Reglerade fordringar | | | | 0 | 500 000 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 4 354 000 | 4 000 000 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 4 354 000 | 4 000 000 |
| | | | | |
| Not 8. Periodiseringsfonder | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| 2023-24 | | | | 119 185 | 0 |
| Summa | | | | 119 185 | 0 |
| | | | | |
| Not 9. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| | | | | |
| Emedan bolagets banklån skall villkorsändras inom ett år från räkenskapsårets slut föreligger en skyldighet att redovisa dessa i sin helhet som kortfristiga, även när det inte föreligger några förhållanden som talar för att lånen inte skulle komma att förlängas. |
| Not 10. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2024-09-30 | 2023-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 16 836 000 | 15 836 000 |
| | | | | |
| Ställda säkerheter till förmån för andra | | | | | |
| Fastighetsinteckningarse-mem-base:StalldaSakerheterFastighetsinteckningarMember | | | | 4 000 000 | 0 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 20 836 000 | 15 836 000 |
| | | | | |