Hyttmästaren 2 AB
556925-46331 (9)
Årsredovisning
Hyttmästaren 2 AB
Organisationsnummer:
556925-4633
Räkenskapsår:
2018-10-01 -
2019-09-30
Styrelsen avger följande årsredovisning.
| Innehåll |
Sida |
|
Förvaltningsberättelse |
2
|
|
Förändringar i eget kapital |
3
|
|
Resultaträkning |
4
|
|
Balansräkning |
5
|
|
Noter |
7
|
Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i hela kronor. Uppgifter inom parentes avser föregående år.
Företagets säte: Örebro
Fastställelseintyg
Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2019-11-27.
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.
Hyttmästaren 2 AB
556925-46332 (9)
| Viktiga förhållanden och väsentliga händelser |
| Verksamhetens art och inriktning |
| Hyttmästaren 2 AB äger och förvaltar fastigheten Sala Hyttmästaren 2. Bolaget ingår i AB-hem-koncernen tillsammans med ett flertal andra fastighetsbolag. Moderbolag är Annika Backlund AB, 556783-1044. |
|
| Viktiga förändringar i verksamheten |
| Inga väsentliga händelser har inträ at under räkenskapsåret. |
|
| Flerårsöversikt | | | | | |
| | 2019-09-30 | 2018-09-30 | 2017-09-30 | 2016-09-30 |
| Nettoomsättning (kr) | | 1 451 684 | 1 400 746 | 1 330 000 | 616 000 |
| Resultat efter finansiella poster (kr) | | 819 673 | 731 190 | 705 000 | 461 000 |
| Soliditet (%) | | 9 | 0 | 0 | 0 |
| Resultatdisposition | | | | | |
| Till årsstämmans förfogande står följande medel (kr): | | | | | |
| | | | | |
| Balanserat resultat | | 382 | | | |
| Årets resultat | | 44 | | | |
| Summa | | 426 | | | |
| | | | | |
| Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande (kr): | | | | | |
| Balanseras i ny räkning | | 426 | | | |
| Summa | | 426 | | | |
| | | | | |
| Styrelsens yttrande om vinstutdelning |
| Balanseras i ny räkning |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46333 (9)
| Förändringar i eget kapital | | | | | |
| Aktie- kapital | Uppskrivn.- fond | Balanserat resultat | Årets resultat | Summa |
| Belopp vid årets ingång | 50 000 | | 340 | 42 | 50 382 |
| Balanseras i ny räkning | | | 42 | -42 | |
| Uppskrivning av anläggningstillgång | | 1 012 817 | | | 1 012 817 |
| Årets resultat | | | | 44 | 44 |
| Belopp vid årets utgång | 50 000 | 1 012 817 | 382 | 44 | 1 063 243 |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46334 (9)
Resultaträkning | | | | | |
| | | Not | 2018-10-01 | 2017-10-01 |
| | | 1 | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| | | | | |
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | | |
| Nettoomsättning | | | | 1 451 684 | 1 400 746 |
| Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | | | | 1 451 684 | 1 400 746 |
| | | | | |
| Rörelsekostnader | | | | | |
| Råvaror och förnödenheter | | | | -331 973 | -332 477 |
| Övriga externa kostnader | | | | -39 621 | -18 487 |
| Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar | | | | -127 000 | -153 545 |
| Summa rörelsekostnader | | | | -498 594 | -504 509 |
| | | | | |
| Rörelseresultat | | | | 953 090 | 896 237 |
| | | | | |
| Resultat från finansiella poster | | | | | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | 2 | 30 000 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | | | 3 | -163 417 | -165 047 |
| Summa resultat från finansiella poster | | | | -133 417 | -165 047 |
| | | | | |
| Resultat efter finansiella poster | | | | 819 673 | 731 190 |
| | | | | |
| Bokslutsdispositioner | | | | | |
| Lämnade koncernbidrag | | | | -819 504 | -730 832 |
| Summa bokslutsdispositioner | | | | -819 504 | -730 832 |
| | | | | |
| Resultat före skatt | | | | 169 | 358 |
| | | | | |
| Skatt på årets resultat | | | | -125 | -316 |
| | | | | |
| Årets resultat | | | | 44 | 42 |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46335 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| TILLGÅNGAR | | | 1 | | |
| | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Byggnader och mark | | | 4 | 11 973 493 | 10 811 922 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | | | | 11 973 493 | 10 811 922 |
| | | | | |
| Summa anläggningstillgångar | | | | 11 973 493 | 10 811 922 |
| | | | | |
| Kortfristiga fordringar | | | | | |
| Fordringar hos koncernföretag | | | | 0 | 10 287 |
| Övriga fordringar | | | | 1 833 | 304 |
| Summa kortfristiga fordringar | | | | 1 833 | 10 591 |
| | | | | |
| Kassa och bank | | | | | |
| Kassa och bank | | | | 0 | 887 |
| Summa kassa och bank | | | | 0 | 887 |
| | | | | |
| Summa omsättningstillgångar | | | | 1 833 | 11 478 |
| | | | | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | | | | 11 975 326 | 10 823 400 |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46336 (9)
Balansräkning | | | | | |
| | | Not | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 1 | | |
| | | | | |
| Eget kapital | | | | | |
| Bundet eget kapital | | | | | |
| Aktiekapital | | | | 50 000 | 50 000 |
| Uppskrivningsfond | | | | 1 012 817 | 0 |
| Summa bundet eget kapital | | | | 1 062 817 | 50 000 |
| | | | | |
| Fritt eget kapital | | | | | |
| Balanserat resultat | | | | 382 | 340 |
| Årets resultat | | | | 44 | 42 |
| Summa fritt eget kapital | | | | 426 | 382 |
| Summa eget kapital | | | | 1 063 243 | 50 382 |
| | | | | |
| Avsättningar | | | | | |
| Uppskjuten skatteskuld | | | | 275 754 | 0 |
| Summa avsättningar | | | | 275 754 | 0 |
| | | | | |
| Långfristiga skulder | | | 5 | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 9 914 940 | 10 131 660 |
| Övriga skulder | | | | 0 | 200 000 |
| Summa långfristiga skulder | | | | 9 914 940 | 10 331 660 |
| | | | | |
| Kortfristiga skulder | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 0 | 216 720 |
| Skulder till koncernföretag | | | | 32 493 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | | | | 51 768 | 52 441 |
| Övriga skulder | | | | 476 747 | 28 798 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | | | 6 | 160 381 | 143 399 |
| Summa kortfristiga skulder | | | | 721 389 | 441 358 |
| | | | | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | | | 7 | 11 975 326 | 10 823 400 |
| | | | | |
Hyttmästaren 2 AB
556925-46337 (9)
Noter | | | | | |
| | | | | |
| Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper | | | | | |
| Redovisnings- och värderingsprinciper |
| Årsredovisningen har upprättats enligt med Årsredovisningslagen (1995:1554) och BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). |
|
| Redovisningsprinciper immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
| Immateriella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. |
| | | | | |
| Redovisningsprinciper för avskrivningar immateriella anläggningstillgångar | | | | | |
|
| | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
|
| | | | | |
| Redovisningsprinciper materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Materiella anläggningstillgångar har delats upp på betydande komponenter när komponenterna har väsentligt olika nyttjandeperioder. |
| | | | | |
| Redovisningsprinciper för avskrivningar materiella anläggningstillgångar | | | | | |
| Avskrivningsbart belopp utgörs av anskaffningsvärdet med avdrag för beräknat restvärde om detta bedöms vara väsentligt. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden. Följande avskrivningstider tillämpas: |
| | | | | |
| Tillämpade avskrivningstider: | | | | | |
| Byggnader | | 75 | år | | |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | | 5 | år | | |
| Markanläggning | | 50 | år | | |
| Stomme 200 år
Tak 50 år
Fasad 30 år
Interiör 30 år Värmekälla 25 år Markanläggningar 50 år |
| | | | | |
| Koncernbidrag och aktieägartillskott |
| Erhållna och lämnade koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition. |
|
Hyttmästaren 2 AB
556925-46338 (9)
| Not 2. Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2018-10-01 -2019-09-30 | 2017-10-01 -2018-09-30 |
Ränteintäkter och liknande resultatposter som avser kortfristiga fordringar på och andelar i koncernföretag som är omsättningstillgång | | | | 30 000 | 0 |
| Posten avser reversränta till moderföretaget, Annika Backlund AB |
| | | | | |
| Not 3. Räntekostnader och liknande resultatposter | | | | | |
| | | | 2018-10-01 -2019-09-30 | 2017-10-01 -2018-09-30 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter som avser skulder till koncernföretag | | | | 0 | 0 |
| Posten avser reversränta till moderföretaget, Annika Backlund AB |
| | | | | |
| Not 4. Byggnader och mark | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Ingående anskaffningsvärden | | | | 11 771 521 | 11 771 521 |
| Utgående anskaffningsvärden | | | | 11 771 521 | 11 771 521 |
| | | | | |
| Ingående avskrivningar | | | | -959 599 | -806 054 |
| Årets avskrivningar | | | | -127 000 | -153 545 |
| Utgående avskrivningar | | | | -1 086 599 | -959 599 |
| | | | | |
| Årets uppskrivningar | | | | 1 288 571 | 0 |
| Utgående uppskrivningar | | | | 1 288 571 | 0 |
| | | | | |
| Redovisat värde | | | | 11 973 493 | 10 811 922 |
|
| | | | | |
| Not 5. Långfristiga skulder som förfaller till betalning | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Belopp som förfaller senare än fem år efter balansdagen | | | | | |
| Övriga skulder till kreditinstitut | | | | 9 048 060 | 9 264 780 |
|
| | | | | |
| Not 7. Ställda säkerheter och eventualförpliktelser | | | | | |
| | | | 2019-09-30 | 2018-09-30 |
| Ställda säkerheter för företagets egen räkning | | | | | |
| För egna skulder och avsättningar | | | | | |
| Fastighetsinteckningar | | | | 13 836 000 | 11 036 000 |
| | | | | |
| Summa ställda säkerheter | | | | 13 836 000 | 11 036 000 |
|
| | | | | |