Å R S R E D O V I S N I N G
för
Stockholms Affärsänglar Management AB

Org.nr. 556923-0922

Styrelsen och verkställande direktören avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2020-01-01--2020-12-31

Innehåll Sida
-FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE 2
-RESULTATRÄKNING 4
-BALANSRÄKNING 5
-NOTER 7
-Underskrifter 9

FASTSTÄLLELSEINTYG

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2021-06-30.

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

Stockholms Affärsänglar Management AB
Org.nr. 556923-0922

FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE

Årsredovisningen är upprättad i svenska kronor, SEK.

VERKSAMHETEN

Allmänt om verksamheten

Stockholms Affärsänglar Management AB (Stoaf M) har i uppdrag att organisera och driva investeringsverksamheten för Stockholms Affärsänglar Start Två AB (Stoaf). Stoaf M ägs av i M-partnerskapet (delägare i Stoaf) verksamma Generella Partners (GP). Stoaf M organiserar, processar och administrerar M-partnerskapets kompetensinsatser och investeringsverksamhet för Stoaf. M-partnerskapets kompetenspartners arbetar med objektrekrytering, objekturval, och framtagande av underlag för investeringsbeslut, objektskötsel och exitfrågor på uppdrag och under ledning av GP. Förhandling och bedömning av investeringsvillkoren - värdering, finansieringsdesign och avtal - är GPs ansvar. GP har att bedöma om investeringsvillkoren i olika avseenden matchar den risk- och chansanalys som analysteam och investeringskommitté kommit fram till i sitt DD-utlåtande. Företagets säte är Stockholms län, Stockholms kommun

Väsentliga händelser under räkenskapsåret

Verksamheten för Stoaf M fokuserar hädanefter på att genom styrelserepresentation eller på annat sätt erbjuda portföljbolagen i Stoaf rådgivning samt bevaka och följa bolagens utveckling fram till exit. Vid nyemissioner i portföljbolagen kommer Stoaf M ombesörja att Stoafs delägare erbjuds att nyttja Stoafs investeringsutrymme för egna investeringar. Stoafs kvarvarande likvida medel används för att täcka kostnader under fondens återstående livstid. En extra bolagstämma beslutade att distribuera innehaven i portföljbolaget Oblique Therapeutics AB till delägarna. Med avseende på den Covid-19 pandemi som brutit ut i världen har vi särskilt beaktat hur effekterna av COVID-19 utbrottet har och kan komma att påverka bolagets framtida utveckling och i denna bedömning har vi kommit fram till att påverkan för flertalet innehav i Stoafs portföljbolag är begränsad. Dock har WTS, Imagimob och AddBio (samtliga innehav genom Stoaf) påverkats av pandemin genom förseningar av försäljning, kundprojekt och i AddBios fall pre kliniska studier som inte kunnat genomföras som planerat under året.

Flerårsöversikt

Beloppen i Flerårsöversikt visas i KSEK

2020 2019 2018 2017
Nettoomsättning 712 340 401 433
Resultat efter finansiella poster 66 111 119 -252
Soliditet (%) 36,6 34,12 29,7 31,3

Definitioner av nyckeltal, se noter

Sida 2 av 9
Stockholms Affärsänglar Management AB
Org.nr. 556923-0922

Förändringar i eget kapital

Aktiekapital Övrigt fritt eget kapital Årets resultat Summa fritt eget kapital
Belopp vid årets ingång 151 670 274 227 119 454 393 681
Resultatdisposition enligt beslut av årsstämma: 119 454 -119 454 0
Utdelning till aktieägare enligt beslut på extra bolagsstämma -16 275 -16 275
Årets resultat 212 212
Belopp vid årets utgång 151 670 377 406 212 377 618

Resultatdisposition

Medel att disponera:
Balanserat resultat 377 406
Årets resultat 212
377 618
Förslag till disposition:
Balanseras i ny räkning 377 618
377 618

Beträffande bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande resultat- och balansräkningar med tillhörande noter.

Sida 3 av 9
Stockholms Affärsänglar Management AB
Org.nr. 556923-0922

RESULTATRÄKNING


Not
2020-01-01
2020-12-31
2019-01-01
2019-12-31
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Nettoomsättning 711 758 340 496
Övriga rörelseintäkter 0 24 512
Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 711 758 365 008

Rörelsekostnader
Råvaror och förnödenheter -200 000 0
Övriga externa kostnader -412 702 -345 092
Summa rörelsekostnader -612 702 -345 092

Rörelseresultat 99 056 19 916

Finansiella poster
Resultat från andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 0 98 931
Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar -48 139 -7 706
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 16 275 0
Räntekostnader och liknande resultatposter -791 0
Summa finansiella poster -32 655 91 225

Resultat efter finansiella poster 66 401 111 141

Bokslutsdispositioner
Förändring av periodiseringsfonder -40 000 15 000
Summa bokslutsdispositioner -40 000 15 000

Resultat före skatt 26 401 126 141
Skatter
Skatt på årets resultat -26 189 -6 687

Årets resultat 212 119 454
Sida 4 av 9
Stockholms Affärsänglar Management AB
Org.nr. 556923-0922

BALANSRÄKNING

Not 2020-12-31 2019-12-31

TILLGÅNGAR

Anläggningstillgångar

Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 2 105 000 0
Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 3 50 000 148 928
Andra långfristiga värdepappersinnehav 4 387 347 403 873
Summa finansiella anläggningstillgångar 542 347 552 801

Summa anläggningstillgångar 542 347 552 801

Omsättningstillgångar

Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 25 177 170 052
Övriga fordringar 160 358 281 160
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 0 67 305
Summa kortfristiga fordringar 185 535 518 517

Kassa och bank
Kassa och bank 889 827 618 731
Summa kassa och bank 889 827 618 731

Summa omsättningstillgångar 1 075 362 1 137 248

SUMMA TILLGÅNGAR 1 617 709 1 690 049
Sida 5 av 9
Stockholms Affärsänglar Management AB
Org.nr. 556923-0922

BALANSRÄKNING

Not 2020-12-31 2019-12-31

EGET KAPITAL OCH SKULDER

Eget kapital

Bundet eget kapital
Aktiekapital 151 670 151 670
Summa bundet eget kapital 151 670 151 670

Fritt eget kapital
Balanserat resultat 377 406 274 227
Årets resultat 212 119 454
Summa fritt eget kapital 377 618 393 681

Summa eget kapital 529 288 545 351

Obeskattade reserver

Övriga obeskattade reserver 79 900 39 900
Summa obeskattade reserver 79 900 39 900

Kortfristiga skulder

Leverantörsskulder 0 25 000
Skatteskulder 10 030 0
Övriga skulder 73 691 15 998
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 924 800 1 063 800
Summa kortfristiga skulder 1 008 521 1 104 798

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 617 709 1 690 049
Sida 6 av 9
Stockholms Affärsänglar Management AB
Org.nr. 556923-0922

NOTER

Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper

Årsredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd (BFNAR 2016:10) om årsredovisning i mindre företag.


NOTER TILL RESULTATRÄKNINGEN

Noter till balansräkningen

Not 2 Andelar i koncernföretag 2020-12-31 2019-12-31
Företag Antal /Kapital- Redovisat Redovisat
Organisationsnummer Säte andel % värde värde
Stoaf M-II Kommanditbolag 81 105 000 0
969793-2433 Stockholm
105 000 0
Stoaf M-II Kommanditbolag
Inköp 105 000 0
Utgående anskaffningsvärden 105 000 0
Redovisat värde 105 000 0
Sida 7 av 9
Stockholms Affärsänglar Management AB
Org.nr. 556923-0922
Not 3 Andelar i intresseföretag och gemensamt styrda företag 2020-12-31 2019-12-31
Företag Antal /Kapital- Redovisat Redovisat
Organisationsnummer Säte andel % värde värde
Stockholms Affärsänglar Start Två AB 2 50 000 50 000
556929-0533 Stockholm
Stockholms Affärsänglar AB i likvidation 0 0 98 298
556595-1091 Stockholm
50 000 148 298
Ingående anskaffningsvärde 148 928 148 928
Utgående anskaffningsvärden 148 928 148 928
Årets nedskrivningar -98 928 0
Utgående nedskrivningar -98 928 0
Redovisat värde 50 000 148 928
Not 4 Andra långfristiga värdepappersinnehav 2020-12-31 2019-12-31
Ingående anskaffningsvärden 403 874 467 588
Försäljningar -16 526 -63 714
Utgående anskaffningsvärden 387 347 403 874
Redovisat värde 387 347 403 874

Övriga noter

Not 6 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut

I januari 2021 avrapporterade Stoaf M Stoafs finansiella ställning till Finansinspektionen. I mars 2021 rapporterades åtgärder för att förhindra penningtvätt till Finansinspektionen. Stoaf beslutade på Årsstämman den 17/6 2021 att skriva ned bokfört värde på WTS, AddBio och Competenser med sammanlagt 1 160 114 kr. Stoaf portföljen innehåller stora ej bokförda övervärden vilket leder till att bolagets styrelse beslutat att nedskrivningarna inte föranleder behov av att skriva ned bolagets innehav i Stoaf.

Sida 8 av 9