Genomsyn

Start › Västra Götalands län › Vänersborg

MAKE Entreprenad AB

556922-4321AktiebolagAktivtRäkenskapsår 2024-10-01 – 2025-09-30

Omsättning 2025
6,5 mkr
Resultat efter fin. poster 2025
−158 tkr
Årets resultat 2025
−159 tkr
Eget kapital 2025
256 tkr

Utveckling5 räkenskapsår

20252025: 6,5 mkr6,5 mkr20242024: 4,9 mkr4,9 mkr20232023: 5,1 mkr5,1 mkr20222022: 4,1 mkr4,1 mkr20212021: 4,1 mkr4,1 mkr

ResultaträkningBelopp i tkr

Post202520242023
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 6 5894 8925 361
Nettoomsättning 6 4584 8905 115
Förändring av lager av produkter i arbete 128––
Övriga rörelseintäkter 32245
Rörelsekostnader 6 7344 8665 436
Råvaror och förnödenheter 2 6041 2681 645
Övriga externa kostnader 1 4251 3731 477
Personalkostnader 2 5942 1232 211
Av- och nedskrivningar 110102103
Övriga rörelsekostnader 1––
Rörelseresultat −14526−75
Finansiella poster −13−12−13
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 234
Räntekostnader och liknande resultatposter 151617
Resultat efter finansiella poster −15814−88
Bokslutsdispositioner –050
Förändring av överavskrivningar –050
Resultat före skatt −15814−38
Skatt på årets resultat 1−10
Årets resultat −15915−38

BalansräkningBelopp i tkr

Post202520242023
TILLGÅNGAR 1 3761 3681 479
Anläggningstillgångar 255297437
Materiella anläggningstillgångar 204250323
Maskiner och andra tekniska anläggningar 96161227
Inventarier, verktyg och installationer 1088996
Finansiella anläggningstillgångar 5247114
Andra långfristiga fordringar 5247114
Omsättningstillgångar 1 1201 0711 042
Varulager m.m. 128240
Råvaror och förnödenheter 0240
Pågående arbeten för annans räkning 128––
Kortfristiga fordringar 8801 047926
Kundfordringar 216864757
Upparbetad men ej fakturerad intäkt 426––
Övriga fordringar 108115100
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1306769
Kassa och bank 1120116
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 3761 3681 479
Eget kapital 256416401
Bundet eget kapital 505050
Aktiekapital 505050
Fritt eget kapital 206366351
Balanserat resultat 366351389
Årets resultat −15915−38
Långfristiga skulder 221301280
Checkräkningskredit 0210
Övriga skulder 221280280
Kortfristiga skulder 898651798
Leverantörsskulder 569165383
Övriga skulder 129183176
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 201303239
Ställda säkerheter 400400400
Företagsinteckningar 400400400

Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext

En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.

2025

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för MAKE Entreprenad AB för räkenskapsåret 2024-10-01 - 2025-09-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MAKE Entreprenad AB s finansiella ställning per den 2025-09-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till MAKE Entreprenad AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2025

2024

Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition

Styrelsens förslag godkändes

Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.

Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag

Revisorns uttalande

Standarduttalande

Jag har utfört en revision av årsredovisningen för MAKE Entreprenad AB för räkenskapsåret 2023-10-01 - 2024-09-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av MAKE Entreprenad AB s finansiella ställning per den 2024-09-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .

Källfält: se-ar-base:UttalandeText

Grund för revisorns uttalande

Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till MAKE Entreprenad AB enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.

Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden

Öppna årsredovisningen för 2024

Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr

Andra långfristiga fordringar

Post2025-09-302024-09-302023-09-302022-09-30
Anskaffningsvärde 52471140
Årets inköp 50114–
Försäljningar och utrangeringar 0670–

Inventarier, verktyg och installationer

Post2025-09-302024-09-302023-09-302022-09-30
Anskaffningsvärde 327311281227
Årets inköp 633054–
Försäljningar och utrangeringar 470––
Ackumulerade avskrivningar 219222185148
Årets avskrivningar 443738–
Återförda avskrivningar 470––

Maskiner och andra tekniska anläggningar

Post2025-09-302024-09-302023-09-302022-09-30
Anskaffningsvärde 531531531531
Ackumulerade avskrivningar 435370305240
Årets avskrivningar 656565–

Om bolaget

Adress
HÄSTÄNGEGATAN 94, 462 41 VÄNERSBORG
Registrerat
2013-02-13
Bransch
Diverse övriga anläggningsarbeten

Verksamhet enligt registret

Företaget skall bedriva entreprenörsuppdrag inom bygg/ anläggning och naturvård. Föremålet för företagets verksamhet är att främst utföra montageuppdrag åt kommuner, bostadsrättsföreningar och andra företag samt utföra naturvårdande uppdrag såsom skogs-och parkförvaltning och därmed förenlig verksamhet.

Bankgironummer

155-3874
MAKE Entreprenad AB
kontrollerat 2026-10-10

Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2025

Regelverk
K2
Säte
Vänersborgs kommun, Västra Götalands län
Revision
Ja (2026-03-16)
Årsstämma
2026-03-17
Programvara
Wolters Kluwer Capego

Allmänt om verksamheten

Allmänt om verksamheten Bolaget bedriver entreprenörsuppdrag inom bygg- och anläggningsbranschen. Företagets huvudsakliga verksamhet består för närvarande av lekplatsentreprenader till både offentlig och privat sektor. Dessutom utför bolaget mindre entreprenader inom bygg och anläggning. Vår breda interna kompetens ser vi som en styrka, eftersom vi även under lågsäsong kan ta oss an andra typer av arbeten för att öka lönsamheten. Detta innebär exempelvis att vi utför snöröjningsarbeten under årets kallare månader. Detta är bolagets trettonde räkenskapsår. Företaget har sitt säte i Vänersborgs kommun, Västra Götalands län .

Väsentliga händelser

Väsentliga händelser under räkenskapsåret Under verksamhetsåret har vi arbetat med olika typer av markanläggningsarbeten och lekplatsentreprenader, vilket det senare är vår huvudinriktning. Dessa projekt har vi genomfört tillsammans med både leverantörer av lekutrustning och andra entreprenadsföretag, framför allt i Västsverige. Vårt minusresultat i år beror på att ett stort pågående projekt pågått över räkenskapsårets skifte och därav har intäkterna kommit på ”fel” år och därmed vårt inarbetade överskott. Vi kommer hädanefter ha vårt skifte vid kalenderårets slut på grund av att vår huvudsäsong oftast sträcker sig längre fram än till sept/okt.

Årsredovisningarna i original

Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.

ÅrStorlek
202517 kB Öppna
202416 kB Öppna