Årsredovisning för

FAST2 UVHS 2:38 AB

556922-1376

Räkenskapsåret

2024-01-01 - 2024-12-31

Förvaltningsberättelse1
Resultaträkning4
Balansräkning5
Noter7
Underskrifter11

Fastställelseintyg

Jag intygar att resultaträkningen och balansräkningen har fastställts på årsstämma 2025-06-10. 
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition. 

Jag intygar att innehållet i dessa elektroniska handlingar överensstämmer med originalen och att originalen undertecknats av samtliga personer som enligt lag ska underteckna dessa.

 

Förvaltningsberättelse

Styrelsen för FAST2 UVHS 2:38 AB, 556922-1376, avger följande årsredovisning för räkenskapsåret 2024-01-01 - 2024-12-31.

Verksamheten

Verksamhetens art och inriktning

Bolaget med säte i Stockholm län, Upplands Väsby kommun registrerades 2013. Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Aftén Group AB (556940-6985) genom bolaget FAST1 UVHS 2:32 AB (556653-9648) som i sin tur ägs av dess fastighetskoncern inom Aftén Fastigheter AB (556940-7108). Moderbolaget upprättar koncernredovisning. Fastighetens adress: Åsvägen 10, 194 61 upplands Väsby Fastighetsbeteckning: HAMMARBY-SMEDBY 2:38 Fastighetens uppförandeår: 1973 Tomtstorlek: 2 071 kvm Fastighetens yta: 544 kvm Fastighetsbeskrivning: En våningsfastighet för affärsverksamhet. Hyresgäst: Koncernbolaget Aftén Bilcenter AB (559165-8512)

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Förväntningarna på utvecklingen av världsekonomin är fortfarande osäkra och medvetenheten om möjliga riskscenarion har gjort oss försiktigare i vårt arbete. Politiska oroligheter och internationella förvecklingar kan påverka varuflöden med negativa effekter på vår verksamhet och leveransförmåga. Kriget i Ukraina belyser osäkerheten i vår geopolitiska omvärld samt korsdrag inom EU med olika intressesfärer gällande energi och politik. För att möta eventuella riskscenarion har vi utgått från att hålla investeringar och kostnader på en marknadsmässigt låg nivå. Finansiell riskstryning Bolaget lämnar sedvanliga 30 dagars fakturakredit och gör inviduella kreditbedömningar.

Hållbarhetsupplysningar

Vårt arbete med hållbarhet inom Afténs fastighetskoncern styrs genom våra koncerninterna bolagsavtal med våra huvudmän och av god sed för företagets verksamhet. Dessa är grundförutsättningar för verksamheten. Våra huvudmän har strikta kriterier som skall uppfyllas i sin helhet. Dessa revideras årligen och omfattar efterlevnad av alla miljörelaterade frågor, hantering av riskavfall, proaktiv arbetsmiljö, utbildningsplaner för personalen, sammanställning av en personalhandbok med regler och riktlinjer för företaget totalt samt för den enskilde medarbetaren, rutiner och löpande rapportering till huvudmannen och en gemensam planering för varje nytt budgetår. Uppställda krav revideras årligen och anpassning sker löpande. Avtalen med våra huvudmän är långsiktiga och bygger på en fortsatt utveckling av verksamheten och kundrelationerna som utgör det ekonomiska fundamentet för bolaget.

 

Rättvisande översikt över utvecklingen

Belopp i Tkr

  2024 2023 2022
Nettoomsättning 703 703 0
Rörelseresultat 542 595 0
Resultat efter finansiella poster 541 595 -119
Rörelsemarginal % 77 84,6 0
Avkastning på totalt kapital % 19,9 26,2 -5,4
Avkastning på eget kapital % 26,2 28,8 -5,7
Balansomslutning 2 726 2 268 2 194
Kassalikviditet % 220,1 462,5 7,6
Soliditet % 75,7 91 95,1
Nyckeltalsdefinitioner

Rörelsemarginal Rörelseresultat / Nettoomsättning. Avkastning på totalt kapital (Rörelseresultat + finansiella intäkter) / Totala tillgångar. Avkastning på sysselsatt kapital (Rörelseresultat + finansiella intäkter) / Sysselsatt kapital. Avkastning på eget kapital Resultat efter finansiella poster / Justerat eget kapital. Balansomslutning Totala tillgångar. Kassalikviditet (Omsättningstillgångar - Varulager) / Kortfristiga skulder. Soliditet (Totalt eget kapital + (100 % -aktuell bolagsskattesats av obeskattade reserver)) / Totala tillgångar.

Förändringar i eget kapital

  Aktie-
kapital
Balanserat resultat Årets resultat
Ingående balans 50 000 2 036 010 -21 860
Balanseras i ny räkning   -21 860 21 860
Utgående balans 50 000 2 014 150 0
 

Resultatdisposition

Belopp i kr

Till årsstämmans förfogande står följande medel  
Balanserat resultat 2 014 150
Medel att disponera 2 014 150
Styrelsen föreslår att medlen disponeras enligt följande  
Balanseras i ny räkning 2 014 150
Summa 2 014 150
 

Resultaträkning

Belopp i kr Not 2024-01-01 - 2024-12-31 2023-01-01 - 2023-12-31
Rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m.      
Nettoomsättning   702 864 702 864
Summa rörelsens intäkter, lagerförändringar m.m.   702 864 702 864
Rörelsens kostnader      
Övriga externa kostnader 3 -106 781 -53 055
Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar   -54 582 -54 973
Summa rörelsens kostnader   -161 363 -108 028
Rörelseresultat   541 501 594 836
Resultat från finansiella poster      
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter 5 12 62
Räntekostnader och liknande resultatposter 6 -961 -177
Summa resultat från finansiella poster   -949 -115
Resultat efter finansiella poster   540 552 594 721
Bokslutsdispositioner      
Lämnade koncernbidrag   -540 343 -616 551
Summa bokslutsdispositioner 7 -540 343 -616 551
Resultat före skatt   209 -21 830
Skatter      
Skatt på årets resultat   -209 -30
Summa skatter   -209 -30
Årets resultat   0 -21 860
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2024-12-31 2023-12-31
TILLGÅNGAR      
Anläggningstillgångar      
Materiella anläggningstillgångar      
Byggnader och mark 8 1 269 015 1 323 597
Summa materiella anläggningstillgångar   1 269 015 1 323 597
Summa anläggningstillgångar   1 269 015 1 323 597
Omsättningstillgångar      
Kortfristiga fordringar      
Fordringar hos koncernföretag   896 769 166 769
Övriga fordringar   112 7
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter   1 336 0
Summa kortfristiga fordringar   898 217 166 776
Kassa och bank      
Kassa och bank   559 224 778 094
Summa kassa och bank   559 224 778 094
Summa omsättningstillgångar   1 457 441 944 870
SUMMA TILLGÅNGAR   2 726 456 2 268 467
 

Balansräkning

Belopp i kr Not 2024-12-31 2023-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER      
Eget kapital      
Bundet eget kapital      
Aktiekapital   50 000 50 000
Summa bundet eget kapital   50 000 50 000
Fritt eget kapital      
Balanserat resultat   2 014 150 2 036 010
Årets resultat   0 -21 860
Summa fritt eget kapital   2 014 150 2 014 150
Summa eget kapital   2 064 150 2 064 150
Kortfristiga skulder      
Skulder till koncernföretag   540 343 145 925
Aktuella skatteskulder   238 30
Övriga skulder   121 725 58 362
Summa kortfristiga skulder   662 306 204 317
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER   2 726 456 2 268 467
 

Noter

Belopp i kr om inget annat anges.

Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper

Redovisnings- och värderingsprinciper

Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3). Värderingsprinciper m m Tillgångar, avsättningar och skulder har värderats utifrån anskaffningsvärden om inget annat anges nedan.

Intäkter

Försäljning

Det inflöde av ekonomiska fördelar som företaget erhållit eller kommer att erhålla för egen räkning redovisas som intäkt. Intäkter värderas till verkliga värdet av det som erhållits eller kommer att erhållas, med avdrag för rabatter. Hyresintäkter redovisas linjärt över hyresperioden i enlighet med villkoren i hyresavtalen, oavsett betalningstidpunkt. Förskottsbetalda hyror redovisas som förutbetalda intäkter. Intäkter från tillägg (t.ex. fastighetsskatt, värme, vatten och el) redovisas separat om bolaget bär kostnadsansvaret och vidarefakturerar hyresgästen. Intäktsföringen sker samtidigt som kostnaden uppkommer.

Skatter

Skatt på årets resultat i resultaträkningen består av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Aktuell skatt är inkomstskatt för innevarande räkenskapsår som avser årets skattepliktiga resultat och den del av tidigare räkenskapsårs inkomstskatt som ännu inte har redovisats.

Materiella anläggningstillgångar

Avskrivning

Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar enligt plan och eventuella nedskrivningar. Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod med hänsyn till väsentligt restvärde. Följande nyttjandeperioder används:

  År
Byggnader Se komponentfördelning

 

Kommentar

För vissa av de materiella anläggningstillgångarna har skillnaden i förbrukningen av betydande komponenter bedömts vara väsentlig. Huvudindelningen är Mark och Byggnad. Ingen avskrivning sker på komponenten mark vars nyttjandeperiod bedöms som obegränsad. Byggnad består i sin tur av flera komponenter vars nyttjandeperioder varierar. Nyttjandeperioden på dessa komponenter har bedömts variera mellan 30-80 år. Följande huvudgrupper av komponenter har identifierats och ligger till grund för avskrivningen på byggnader: -Stomme 80 år - Tak 50 år - Fasad 40 år - Elinstallationer 40 år - Ventilation 50 år - Värme 50 år - Övrigt 30 år

Koncernbidrag och aktieägartillskott

Huvudregel för redovisning av koncernbidrag enligt 35 kap. inkomstskattelagen (1999:1229). Koncernbidrag som erhållits/lämnats redovisas som en bokslutsdisposition i resultaträkningen. Det erhållna/lämnade koncernbidraget har påverkat företagets aktuella skatt.

Not 2 Uppskattningar och bedömningar

Upprättande av bokslut och tillämpningar av redovisningsprinciper baseras på ledningens bedömningar och på uppskattningar och antaganden som anses vara rimliga och väl bedömda vid tidpunkten. Inga väsentliga antaganden om framtiden eller andra viktig källor till osäkerhet har identifierats per balansdagen.

Not 3 Ersättningar till revisorer

Revisor och revisionsföretag Typ av uppdrag 2024-01-01 - 2024-12-31 2023-01-01 - 2023-12-31
KPMG AB Revisionsuppdrag 28 400 700
Summa   28 400 700
 

Not 4 Personal

Medelantalet anställda

Kommentar

Bolaget har ej haft några anställda under verksamhetsåret. Ersättningar till styrelse har ej utgått.

Not 5 Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

  2024-01-01 - 2024-12-31 2023-01-01 - 2023-12-31
Ränteintäkter    
Övriga företag 12 62
Summa 12 62
Summa 12 62

Not 6 Räntekostnader och liknande resultatposter

  2024-01-01 - 2024-12-31 2023-01-01 - 2023-12-31
Räntekostnader    
Övriga företag -961 -177
Summa -961 -177
Summa -961 -177

Not 7 Bokslutsdispositioner

  2024-01-01 - 2024-12-31 2023-01-01 - 2023-12-31
Specifikation av koncernbidrag    
Lämnade koncernbidrag -540 343 -616 551
Summa -540 343 -616 551
Summa bokslutsdispositioner -540 343 -616 551
 

Not 8 Byggnader och mark

  2024-12-31 2023-12-31
Ingående anskaffningsvärden 3 926 287 3 926 287
Utgående anskaffningsvärden 3 926 287 3 926 287
Ingående avskrivningar -2 602 690 -2 547 717
Förändringar av avskrivningar    
Årets avskrivningar -54 582 -54 973
Utgående avskrivningar -2 657 272 -2 602 690
Redovisat värde 1 269 015 1 323 597
Varav mark 1 159 631 1 159 631
Kommentar till not

Enligt värdering av fastigheten per maj 2024 uppgår marknadsvärdet till 11 800 000 kr.

Not 9 Upplysning om moderföretag

Uppgift om moderföretag

Typ av moderföretag Företagets namn Org.nr Säte
Moderföretag FAST1 UVHS 2:32 AB 556653-9648 Österåkers kommun
Moderföretag i den största koncernen Aftén Group AB 556940-6985 Österåkers kommun
Kommentar till not

Koncernmoder Aftén Group AB upprättar koncernredovisningen i enlighet med reglerna i ÅRL 7 kap 2§ Inköp och försäljning inom koncernen Av bolagets totala inköp och försäljning mätt i kronor avser 0% (f.å 0%) av inköpen och 100% (f.å 100%) av försäljningen andra företag inom hela den företagsgrupp som bolaget tillhör.

 

Underskrifter

Åkersberga 
Vår revisionsberättelse har lämnats 2025-06-10

KPMG AB