Start › Stockholms län › Nacka
Chloe Group Aktiebolag
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 0 | 0 | 618 |
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 618 |
| Rörelsekostnader | 191 | 177 | 276 |
| Övriga externa kostnader | 70 | 71 | 66 |
| Personalkostnader | 120 | 107 | 210 |
| Rörelseresultat | −191 | −177 | 342 |
| Finansiella poster | 4 569 | −651 | 1 984 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | 276 | 0 | 247 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 1 | 4 | 63 |
| Nedskrivningar av finansiella anläggningstillgångar | −4 291 | 656 | −1 674 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 378 | −828 | 2 326 |
| Resultat före skatt | 4 378 | −828 | 2 326 |
| Årets resultat | 4 378 | −828 | 2 326 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 50 924 | 47 085 | 47 844 |
| Anläggningstillgångar | 46 014 | 41 500 | 45 137 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 46 014 | 41 500 | 45 137 |
| Andelar i koncernföretag | 550 | 50 | 0 |
| Andelar i intresseföretag | 110 | 10 | 0 |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 200 | – | – |
| Fordringar hos intresseföretag | 91 | 91 | 0 |
| Andra långfristiga värdepappersinnehav | 1 056 | 806 | 0 |
| Andra långfristiga fordringar | 44 209 | 40 545 | 45 137 |
| Omsättningstillgångar | 4 910 | 5 585 | 2 707 |
| Kortfristiga fordringar | 3 400 | 3 710 | 48 |
| Fordringar hos koncernföretag | 3 200 | 3 700 | 0 |
| Övriga fordringar | 0 | 10 | 37 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | – | 0 | 10 |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 1 000 | 1 000 |
| Övriga kortfristiga placeringar | 0 | 1 000 | 1 000 |
| Kassa och bank | 1 510 | 875 | 1 660 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 50 924 | 47 085 | 47 844 |
| Eget kapital | 50 243 | 46 865 | 47 693 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Fritt eget kapital | 50 193 | 46 815 | 47 643 |
| Balanserat resultat | 45 815 | 47 643 | 45 317 |
| Årets resultat | 4 378 | −828 | 2 326 |
| Kortfristiga skulder | 682 | 221 | 152 |
| Skatteskulder | 147 | 186 | 117 |
| Övriga skulder | 500 | – | – |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 35 | 35 | 35 |
| Eventualförpliktelser | 500 | – | – |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | – | 1 000 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2026
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Chloe Group Aktiebolag för räkenskapsåret 2025-05-01 - 2026-04-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Chloe Group Aktiebolag s finansiella ställning per den 2026-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Chloe Group Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
2025
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-bol-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Revisorns uttalande
Standarduttalande
Jag har utfört en revision av årsredovisningen för Chloe Group Aktiebolag för räkenskapsåret 2024-05-01 - 2025-04-30 . Enligt min uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av Chloe Group Aktiebolag s finansiella ställning per den 2025-04-30 och av dess finansiella resultat för året enligt årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens övriga delar. Jag tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen .
Källfält: se-ar-base:UttalandeText
Grund för revisorns uttalande
Grund för uttalanden Jag har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Mitt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar . Jag är oberoende i förhållande till Chloe Group Aktiebolag enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort mitt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Jag anser att de revisionsbevis jag har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för mina uttalanden.
Källfält: se-ar-base:GrundUttalanden
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Andelar i intresseföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 110 | 10 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 10 | 0 | – |
Andelar i koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 550 | 50 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 50 | 0 | – |
Andra långfristiga fordringar
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 51 824 | 52 451 | 56 388 | 55 891 |
| Årets inköp | 300 | 0 | 497 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 927 | 3 937 | 0 | – |
| Ackumulerade nedskrivningar | 7 615 | 11 906 | 11 251 | 12 925 |
| Årets nedskrivningar | 0 | 656 | 0 | – |
Andra långfristiga värdepappersinnehav
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 | 2023-04-30 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 1 056 | 806 | 0 | 0 |
| Årets inköp | 250 | 806 | 0 | – |
Fordringar hos koncernföretag
| Post | 2026-04-30 | 2025-04-30 | 2024-04-30 |
|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 3 200 | 3 700 | 0 |
| Årets inköp | 0 | 3 700 | – |
| Omklassificeringar | −500 | 0 | – |
Om bolaget
- Adress
- FINNBODA KAJVÄG 8 LGH 1702, 131 72 NACKA
- Registrerat
- 2013-02-04
- Bransch
- Konsultverksamhet avseende företags organisation
Verksamhet enligt registret
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva ekonomisk, teknisk och administrativ konsulterande verksamhet samt investera i och utveckla företag, fastigheter och mark.
Bankgironummer
- 899-1770
- Nordisk Vvs-Teknik Holding AB
kontrollerat 2026-10-10
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2026
- Regelverk
- K2
- Revision
- Ja (2026-10-21)
- Revisionsfirma
- Certe Revision AB
- Årsstämma
- 2026-10-21
- Programvara
- Fortnox Bokslut & Skatt
Allmänt om verksamheten
Bolaget ska bedriva förvaltning av kapital.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.