Start › Jämtlands län › Hammarstrand
Hörnet mat & café i Hammarstrand AB
Utveckling6 räkenskapsår
ResultaträkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. | 593 | 2 587 | 1 965 | 3 345 |
| Nettoomsättning | 312 | 1 529 | 1 531 | 2 927 |
| Övriga rörelseintäkter | 281 | 1 058 | 434 | 417 |
| Rörelsekostnader | 710 | 2 718 | 2 039 | 3 184 |
| Råvaror och förnödenheter | 174 | 756 | 744 | 1 295 |
| Övriga externa kostnader | 85 | 237 | 192 | 373 |
| Personalkostnader | 451 | 1 695 | 1 063 | 1 476 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 31 | 39 | 39 |
| Rörelseresultat | −117 | −131 | −74 | 161 |
| Finansiella poster | −29 | −45 | −61 | −92 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 29 | 45 | 61 | 92 |
| Resultat efter finansiella poster | −146 | −176 | −135 | 69 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 133 | 137 | −1 |
| Förändring av periodiseringsfonder | – | 0 | 102 | −23 |
| Förändring av överavskrivningar | 0 | 133 | 35 | 22 |
| Resultat före skatt | −146 | −43 | 2 | 68 |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 1 | 15 |
| Årets resultat | −146 | −43 | 1 | 52 |
BalansräkningBelopp i tkr
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | 315 | 695 | 1 290 | 1 396 |
| Anläggningstillgångar | 0 | 158 | 1 062 | 1 101 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 158 | 1 062 | 1 101 |
| Byggnader och mark | – | 0 | 916 | 933 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 0 | 158 | 146 | 168 |
| Omsättningstillgångar | 315 | 537 | 228 | 296 |
| Varulager m.m. | 0 | 39 | 39 | 39 |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 39 | 39 | 39 |
| Kortfristiga fordringar | 193 | 183 | 138 | 207 |
| Kundfordringar | 10 | 16 | 0 | 42 |
| Övriga fordringar | 180 | 123 | 26 | 112 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 3 | 45 | 111 | 52 |
| Kassa och bank | 123 | 314 | 51 | 50 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 315 | 695 | 1 290 | 1 396 |
| Eget kapital | 98 | 244 | 287 | 286 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Ej registrerat aktiekapital | – | – | 0 | 0 |
| Uppskrivningsfond | – | – | 0 | 0 |
| Reservfond | – | – | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 48 | 194 | 237 | 236 |
| Överkursfond | – | – | 0 | 0 |
| Balanserat resultat | 194 | 237 | 236 | 183 |
| Årets resultat | −146 | −43 | 1 | 52 |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 133 | 270 |
| Periodiseringsfonder | – | – | 0 | 102 |
| Ackumulerade överavskrivningar | – | 0 | 133 | 168 |
| Långfristiga skulder | 20 | 26 | 290 | 334 |
| Skulder till kreditinstitut | 20 | 26 | 290 | 334 |
| Kortfristiga skulder | 197 | 425 | 581 | 507 |
| Leverantörsskulder | 15 | 24 | 273 | 322 |
| Skatteskulder | 154 | 251 | 87 | 0 |
| Övriga skulder | 19 | 87 | 170 | 144 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 | 63 | 50 | 40 |
Vinstdisposition och utdelningBelopp i tkr
Förslag, beslutsunderlag och faktisk betalning är olika steg.
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Styrelsens förslag | 0 | – | – | – |
| Medel att disponera | – | 194 | 237 | – |
Förklaringar, beslut och riskeroriginaltext
En saknad rad betyder att rapporten inte innehöll fältet.
2022
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2021
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
2020
Bolagsstämmans beslut om vinstdisposition
Styrelsens förslag godkändes
Årsstämman beslöt att godkänna styrelsens förslag till vinstdisposition.
Källfält: se-comp-base:ArsstammaResultatDispositionGodkannaStyrelsensForslag
Noter om anläggningstillgångarBelopp i tkr
Byggnader och mark
| Post | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 1 002 | 1 002 | 989 |
| Årets inköp | – | – | 13 | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 1 002 | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 86 | 69 | 52 |
| Årets avskrivningar | – | 17 | 17 | – |
| Återförda avskrivningar | 86 | – | – | – |
Inventarier, verktyg och installationer
| Post | 2022-12-31 | 2021-12-31 | 2020-12-31 | 2019-12-31 | 2018-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde | 0 | 354 | 311 | 311 | 311 |
| Årets inköp | – | 43 | – | – | – |
| Försäljningar och utrangeringar | 354 | – | – | – | – |
| Ackumulerade avskrivningar | 0 | 196 | 165 | 143 | 122 |
| Årets avskrivningar | – | 31 | 22 | 22 | – |
| Återförda avskrivningar | 196 | – | – | – | – |
Om bolaget
- Adress
- Bölestrand 156, 844 92 HAMMARSTRAND
- Registrerat
- 2013-01-28
Verksamhet enligt registret
Företaget ska bedriva restaurangverksamhet och kaffeverksamhet i Hammarstrand med tillhörande catering. Företaget skall ha butiksförsäljning av eget tillverkade livsmedel, främst chokladtillverkning samt försäljning till andra distributörer utanför Hammarstrandsområdet. Tillverkning av konsthantverk och tillhandahålla visningsplats för lokala tillverkare samt därtill hörande verksamhet.
Senaste årsredovisningenräkenskapsår 2022
- Regelverk
- K2
- Revision
- Nej, årsredovisningen är inte reviderad
- Årsstämma
- 2023-07-31
- Programvara
- Visma Bokslut
Allmänt om verksamheten
Företaget med säte i Ragunda kommun registrerades år 2013 och har bedrivit restaurang- och caféverksamhet i egna lokaler i Hammarstrand till och med april 2022. Då överläts verksamheten genom en inkråmsöverlåtelse till nya ägare.
Årsredovisningarna i original
Rapporten som den lämnades in till Bolagsverket, med underskriftssidorna borttagna. Siffrorna på den här sidan är hämtade ur dessa handlingar, och det är här de går att kontrollera.